IMCO pozdravio prijedlog EK-a

Sokol: “Novi mehanizam upravljanja u kriznim situacijama trebao bi riješiti probleme praznih polica”

P. N.

Čim se mehanizam aktivira, Komisija će usvojiti listu važnih roba i izvršiti zajedničku nabavu pri čemu će manje države članice, kao što je Hrvatska imati bolju pregovaračku poziciju nego da samostalno vrše nabavu potrebne robe, piše Sokol



 


Na sjednici Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta (IMCO) Europska komisija predstavila je zakonodavni prijedlog o stvaranju novog Instrumenta jedinstvenog tržišta za hitne slučajeve (SMEI). Ciljevi tog okvira su zaštita slobodnog kretanja robe, usluga i ljudi i izbjegavanje nestašice roba i usluga u budućim kriznim situacijama. Član Odbora IMCO, doc. dr. sc. Tomislav Sokol pozdravio je prijedlog Komisije ali je istaknuo da prijedlog treba unaprijediti kako bi novi mehanizam upravljanja odgovorio izazovima budućih kriza.


‘Pandemija uzrokovana bolešću COVID-19 pokazala je strukturne nedostatke koji otežavaju da se na krize odgovori brzo, učinkovito i koordinirano, a rat u Ukrajini dodatno je potvrdio ranjivost jedinstvenog tržišta uvjetima kriza. Sjetimo se samo praznih polica u trgovinama, nestašica roba i usluga ili pak različitih pravila o putovanjima koja su u jednom trenutku gotovo onemogućila slobodno kretanje jedinstvenim tržištem. Takve scenarije želimo izbjeći u mogućim budućim krizama i zato je važno da je Europska komisija predstavila dugo očekivani instrument upravljanja koji za cilj ima osigurati slobodu kretanja ljudi, roba i
usluga ali i spriječiti nestašice. Ukratko, kada utvrdi postojanje razloga krizne situacije, Europska komisija će Vijeću, dakle državama članicama, predložiti aktiviranje ovog mehanizma. Čim se mehanizam aktivira, Komisija će usvojiti listu važnih roba i izvršiti zajedničku nabavu pri čemu će manje države članice, kao što je Hrvatska imati bolju pregovaračku poziciju nego da samostalno vrše nabavu potrebne robe. Značajno je i to da će se državama članicama zabraniti uvođenje izvoznih ograničenja u druge države članice, a morat će se suzdržati i od uvođenja zabrane putničkog prometa’ – kazao je Sokol te istaknuo da postoji prostora da se prijedlog Komisije dodatno poboljša.




‘Važno je osigurati dostatnost medicinske opreme i lijekova u uvjetima kriza i zato smatram da ovaj instrument u pogledu zabrane ograničenja izvoza treba proširiti i na spomenute medicinske proizvode i lijekove. Sjetimo se da su države članice u kojima je skoncentrirana proizvodnja maski i druge zaštitne opreme početkom pandemije ograničile izvoz zaštitne opreme u druge države članice prouzročivši tako njihovu nestašicu, a upravo takve situacije želimo spriječiti. Stoga sam jasno dao Komisiji do znanja u kojem smjeru se prijedlog mora doraditi’ – zaključio je Sokol.