Fascinantna priroda

Omega-3: Znanstvenici otkrili dosad neviđen blagotvoran učinak na mozak

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Protein prijenosnik prepoznaje omegu-3 i omogućuje joj da prijeđe barijeru

Novo istraživanje otkriva da transportni protein MFSD2A djeluje kao prolaz za pristup omega-3 masnih kiselina mozgu. Ovo bi se otkriće moglo pokazati temeljnim u liječenju neuroloških bolesti.


Jedan od najtežih izazova koje treba prevladati u liječenju neuroloških bolesti je natjerati lijekove da prijeđu krvnu barijeru i dođu do mozga, budući da prisutnost vrlo kompaktnog sloja stanica štiti cerebralne krvne žile i sprječava toksine, uzročnike patogena i također pristup nekih hranjivih tvari mozgu.


Nažalost, ova “zaštita” također blokira pristup brojnim lijekovima koji bi inače mogli biti vrlo korisni u liječenju neuroloških bolesti.


Esencijalne hranjive tvari poput omega-3 masnih kiselina zahtijevaju pomoć proteina prijenosnika koji ih prepoznaju i omogućuju im da prijeđu barijeru – pomalo poput izbacivača, koji propuštaju samo one molekule koje pozovu, objašnjavaju znanstvenici.


Transport koji omogućuje omega-3 masnim kiselinama da uđu u mozak zove se MFSD2A, a na to su se fokusirali istraživači Sveučilišta Columbia.


Uspjeli smo dobiti trodimenzionalnu strukturu proteina transportera koji nudi ulaz u mozak za molekule omega-3 – objašnjava Rosemary J. Cater, autorica istraživanja. – U ovoj strukturi možemo vidjeti kako se omega-3 vežu na transporter. Ove informacije nam omogućuju da razvijemo lijekove koji oponašaju ponašanje omega-3 masnih kiselina i da koristimo tu istu metodu da dođemo do mozga.”


Kako bi vizualizirali protein, tim istraživača upotrijebio je krioelektronski mikroskop, koji im je omogućio promatranje oblika molekule nosača u nevjerojatnim detaljima, do djelića milijuntog dijela metra: molekule su bile suspendirane u tankom sloju .. leda, dok su snažne leće fotografirale protein iz različitih kutova.


Sve prikupljene fotografije zatim su spojene u 3D model.


Struktura pokazuje da MFSD2A ima oblik ‘zdjele’ i da se transportirane omega-3 masne kiseline lijepe na određenu stranu zdjele – nastavlja profesor Cater. – Ono što smo do sada mogli promatrati samo je snimka proteina, sada moramo shvatiti kako točno funkcionira u pokretu tako što ćemo snimiti više fotografija ili, još bolje, snimiti video molekule koja se transportira.”


Tim istraživača također istražuje kako protein prijenosnik može prepoznati omega-3 molekule u krvotoku, no za to će biti potrebna daljnja istraživanja.