Giorgia Meloni / Foto Reuters
Trijumf desnice u Italiji komentirao je vanjskopolitički analitičar Goran Bandov
povezane vijesti
Ujedinjena talijanska desnica, koju čine stranke Braća Italije, Liga i Naprijed, Italijo, osvojila je uvjerljivu većinu u oba doma parlamenta.
Privremeni izborni rezultati pokazali su da Braća Italije Giorgie Meloni vode s gotovo 26 posto glasova, dajući vjetar u leđa koaliciji desničarskih stranaka za osvajanje većine u oba doma parlamenta. Najveća stranka u koaliciji lijevog centra, Demokratska stranka Enrica Lette, osvojila je 19 posto glasova.
Zašto su ju prepoznali birači?
– Uspjeh Giorgie Meloni zapravo je njezin uspjeh. Ne zapravo što su drugi bili puno lošiji. Bila je dosljedna onome što je govorila u zadnje vrijeme. Stranku je s 4 posto podigla na 26 posto.
Birači su prepoznali upravo nju kao osobu koja ih može voditi naprijed, rekao je na početku gostovanja u Dnevniku HTV-a vanjskopolitički analitičar Goran Bandov.
Što uvjerljiva pobjeda Meloni, nekad najmlađe ministrice u povijesti zemlje, govori o ponudi na političkoj ljevici u Italiji?
– Glasovi su raspoređeni tako da jednak broj imaju i ljevica i desnica. Razlika je u zastupničkim mandatima u Senatu. Kompliciran je izborni sustav i pogoduje onima koji dobiju pokoji glas više u svakoj izbornoj jedinici.
Teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj
S obzirom na to da su izbori završeni velikim trijumfom desnice, pojavile su se tvrdnje o povratku fašizma u Italiji.
– Duboko želimo vjerovati da se u Italiji ne vraća fašizam. To bi bilo izrazito opasno za Italiju, Europu, pogotovo za talijanske susjede. Jedno su izjave u kampanji, a drugo je vođenje države. Očekujemo potpuno drugi smjer.
U kampanji desnica je koketirala s teritorijalnim pretenzijama, pa i prema Hrvatskoj.
– Hrvatska mora biti oprezna, ali ne smijemo slučajno sami dizati tenzije bez ikakve potrebe. Ranije objave Giorgie Meloni govore da se nije dovoljno suočila s prošlošću i koketirala je s fašističkim idealima.
Prije 20-ak godina rekla je da je Benito Mussolini dobar političar. A znamo da je on bio glavni saveznik Adolfa Hitlera.
Ona je ipak na izborima shvatila da to nije smjer koji građani Italije podupiru. Zbog toga je dobila i birače iz centra, objašnjava profesor Bandov.
Zaokret nakon ruske agresije
Što bi sve mogli biti testovi izdržljivosti pobjedničkog koalicijskog trokuta Meloni, Matteo Salvini, Silvio Berlusconi?
– Njih dvojica već dugo upravljaju nizom procesa u državi. Oni su ipak u manjinskoj poziciji te će im biti teško sada biti u toj poziciji. Na osobnoj razini će biti prvi izazovi. Drugi izazovi su reforme, radi se o trećem gospodarstvu po jačini u eurozoni.
Dodaje da je buduća premijerka bila velika obožavateljica Vladimira Putina, ali da se to znatno promijenilo nakon ruske invazije na Ukrajinu.