Photo: Marko Prpic/PIXSELL
Marža za spremnike ograničava se na 2,80 kuna po kilogramu, a u bocama je cijena ograničena na 13,94 kune po kilogramu
povezane vijesti
ZAGREB – Iako je u ograničavanju cijena električne energije Vlada odlučila subvencionirati one koji štede energente i manje troše, kad su u pitanju naftni derivati i dalje se drži modela prena kojem je cijena benzina za sve ista i zapravo puno više subvencije od države dobiju oni koji više troše.
Politika intervencije u cijene goriva nastavila se i ovaj ponedjeljak pa je Vlada na jučerašnjoj sjednici ponovo donijela Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata koja je omogućila minimalnu promjenu cijena u odnosu na protekli tjedan, a prvi put je regulirana, odnosno ograničena cijena plina u bocama.
Blago pojeftinjenje
Tako je nova cijena benzina 10,57 kuna, što je pojeftinjenje od pet lipa, dok je osnovno dizelsko gorivo pojeftinilo jednu lipu i prodavat će se po 12,88 kuna po litri. Cijena plavog dizela za poljoprivrednike i ribare i dalje ostaje fiksirana na 8,49 kuna.
Odredila je Vlada i najvišu maloprodajnu cijenu ukapljenog naftnog plina (UNP), a riječ je smjesi propan-butan za velike spremnike i za boce, i to tako da se marža za spremnike ograničava na 2,80 kuna po kilogramu, a u bocama je cijena ograničena na 13,94 kune po kilogramu.
U obrazloženju odluke stoji da se to odnosi na boce sadržaja 7,5 kilograma i više, a Vlada je tako odgovorila na višemjesečne zahtjeve potrošača koji su isticali da su građani koji nemaju mogućnost priključenja na javnu opskrbu plinom zakinuti jer od početaka energetske krize i divljanja cijena država nije reagirala i nije ograničila cijene plina u boci. Prema sadašnjoj uredbi, koja je obuhvatila i spremnike i boce plina, istaknula je Vlada u priopćenju, čije će cijene plina za spremnike biti 1,23 kune niže, dok će kupci plina u bocama dobiti povoljnije taj proizvod za 2,12 kuna po kilogramu.
U priopćenju nakon sjednice Vlada ističe da bi bez njezine intervencije, odnosno da se cijene formiraju, prema pravilima koja inače vrijede, osnovni benzin i dizel koštali gotovo dvije kune više, pa bi se benzinsko gorivo prodavalo po cijeni od 12,5 kuna, a dizel bi se plaćao 14,84 kune. Plavi dizel bi, da se cijene slobodno formiraju, koštao 10,14 kuna.
Jednake subvencije
Kao i dosad Vladina se uredba odnosi samo za naftne derivate bez dodanih multifunkcionalnih aditiva, pa se cijene premium goriva i dalje mogu formirati slobodno, prema pravilima koja su vrijedila prije Vladinih intervencija.
Pravila slobodnog formiranja cijena nisu u primjeni gotovo godinu dana, jer od listopada prošle godine, kombinacijom različitih mjera, država intervenira u cijene naftnih derivata, a iako se u svibnju i lipnju spominjala i mogućnost uvođenja vaučera i za naftne derivate, ili ograničena potrošnja po povlaštenim cijenama kako se ne bi više poticalo one koji pune spremnike jahti ili skupih automobila s velikom potrošnjom goriva, to se nije dogodilo i Vlada i dalje nastavlja s politikom jednake subvencije u svaku litru benzina, bez obzira na to kolika je nečija potrošnja i je li riječ o luksuzu.