Ilustracija / Foto Marko Gracin
Riječke osnovne škole zahvatio val dugovanja za prehranu učenika
povezane vijesti
Gotovo da nema riječke osnovne škole koja se nije suočila s problemom dugovanja roditelja za prehranu učenika, bilo da se radi o neplaćanju marende ili ručka u sklopu programa produženog boravka i cjelodnevne nastave, a u pojedinim školama ta dugovanja s početkom ove školske godine dosegnula su i 50 tisuća kuna.
Teška naplata
Kako bi utjerale dugove, pojedine škole razmišljaju o pokretanju postupka ovrha, dok je jedan manji dio toj praksi već pristupio, jer uporno slanje obavijesti o dugovanju ne daje rezultate.
S masovnom pojavom dugovanja roditelja upoznati su i u Gradu Rijeci te kažu da se visina dugovanja roditelja za učeničke obroke razlikuje od škole do škole.
– Dio škola takve situacije rješava uglavnom u komunikaciji s roditeljima, pokretanjem postupka ovrhe ili uvjetovanjem upisa u programe produženog boravka ili cjelodnevne nastave za narednu godinu podmirenjem tih računa.
Također, roditelje, koji ostvaruju pravo na sufinanciranje preko socijalnog programa, škole upućuju na koji način to pravo mogu ostvariti, ističu u Gradu.
Ima roditelja, kažu ravnatelji, koji duguju za prehranu učenika gotovo cijelu školsku godinu, a ima i onih koji na te račune »zaborave« i po pet ili tri mjeseca.
Uplatnice i opomene se redovno šalju, ali dugovi se ne podmiruju. S jednim od ekstremnijih dugovanja roditelja u riječkom školskom sustavu s početkom ove školske godine suočila se najveća riječka škola, OŠ Srdoči, u kojoj se taj dug s prvim nastavnim danom popeo na 50 tisuća kuna, a kako navodi ravnatelj, Ivan Vukić, u razgovoru s roditeljima u ovom tjednu taj je dug smanjen na 30 tisuća kuna.
– Uspjeli smo naplatiti 20 tisuća kuna. Nama su ta dugovanja veliki problem, jer ta se sredstva koriste za nabavu namirnica, a dio ide za plaće učitelja u programu produženog boravka.
Ako roditelji duguju, imamo zaposlene ljude, a ne možemo ih platiti. S druge strane ako ne platimo namirnice, dobavljači nam ih neće isporučiti i učenici ostaju bez marende. Idemo u korist djeteta do krajnjih granica, objašnjava Vukić.
Oštro u OŠ Gornja Vežica
Kako bi se problem riješio do kraja, u toj školi razmišljaju o pokretanju ovrha, no u OŠ Gornja Vežica o ovrhama se ne razmišlja, već se unatrag nekoliko godina redovno primjenjuju.
– Nemamo više velikih dugovanja. Imali smo prije tri ili četiri godine i tada smo usustavili način kako naplatiti dug roditelja. Obavještavamo ih pismenim putem da su dužni, a ako nema odgovora, nazovemo ih i imaju rok od 48 sati da podmire dugovanje.
Ako to ne učine, pokrećemo e-ovrhu i tada im se dodijeli javni bilježnik koji dalje vodi cijeli postupak. Roditelji moraju znati da djeca jedu u školi i da to moraju platiti, objašnjava ravnateljica Bojana Matešin.
O posezanju za ovrhama kao rješenju problema dugovanja roditelja razmišljaju i u OŠ Pehlin, gdje, kaže ravnatelj Željko Šimunić, taj dug trenutno iznosi dvadesetak tisuća kuna.
– Bude li potrebe nakon drugog upozorenja roditeljima, morat ćemo uvesti ovrhe. Smatramo to stvarno lošom situacijom, jer škola ispada kao utjerivač dugova, ali zbog dugovanja roditelja nemamo za druge troškove.
U pitanju su dobavljači koje moramo platiti, a tu je i osnivač, jer u konačnici sve se to slijeva u Riznicu te dovodi i osnivača do neugodne situacije, objašnjava Šimunić.
Na Drenovi relativno uspješni
U OŠ Fran Franković na Drenovi, kaže ravnatelj Vedran Kosovac, trenutno se uspješno nose s tim problemom.
– Trenutno nam je dugovanje roditelja ispod tri tisuće kuna i taj je dug u procesu rješavanja.
Prezentirali smo roditeljima problem na taj način da ako se dug ne riješi, dijete više neće moći ići u program produženog boravka, zaključuje Kosovac.