Pčelice i Naša djeca

“Lička kapa”: Novi projekt za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva

Marin Smolčić

Ciljana skupina projekta su OCD-ovi, a krajnji korisnici članovi udruga, drugi lokalni OCD-ovi, volonteri udruga, djeca s posebnim potrebama i njihove obitelji te lokalna zajednica, istaknula je Mary Ann Rukavina Cipetić



 


GOSPIĆ Nakon ljetne stanke članovi Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju “Pčelice” ovih su dana realizirali još jedan hvale vrijedan projekt. Predstavljen je projekt “Lička kapa” čiji je smisao i  svrha jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice. Ukupna vrijednost projekta je 454.025,44 kn (60.259,53 EUR), a nositelj projekta je GTF – Inicijativa za održivi rast. Partneri su Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju “Pčelice” i Društvo “Naša djeca” Grada Gospića. Projekt traje 15 mjeseci, a bespovratna sredstva osigurana su iz Europskog socijalnog fonda u  ukupnom iznosu 385.921,62 kn  (51.220,60 EUR), odnosno 85 posto iznosa,  i Državnog proračuna Republike Hrvatske u iznosu 68.103,82 kn (9.038,93 EUR) ili 15 posto iznosa.


Projekt je u ime nositelja predstavila Marry Ann Rukavina Cipetić, predsjednica GTF – Inicijative za održivi rast naglasivši da je cilj projekta „Lička kapa“ jačanje kapaciteta OCD-ova kako bi mogli funkcionirati u kriznim situacijama te provoditi aktivnosti koje su prilagođene lokalnim problemima.




– To će se postići kroz različite edukacije koje će usavršiti i nadograditi već postojeće znanje o tome kako provoditi projekte te razviti usluge i sadržaje kako bi mogli što učinkovitije djelovati za dobrobit lokalne zajednice. Ciljana skupina projekta su OCD-ovi, a krajnji korisnici članovi udruga, drugi lokalni OCD-ovi, volonteri udruga, djeca s posebnim potrebama i njihove obitelji te lokalna zajednica, istaknula je Mary Ann Rukavina Cipetić.


Također doznajemo kako će tijekom projekta biti uspostavljen centar “Lička kapa” za jačanje kapaciteta OCD-a na području Like, što podrazumijeva održavanje deset radionica na temu jačanja kapaciteta, jedna radionica na temu Volonteri – menadžment i upravljanje, osam radionica za djecu s ruralnih područja, osam radionica za djecu s posebnim potrebama, šest radionica za socijalno isključene osobe, dvije edukacije za javne nastupe te tri sastanka/okrugla stola za rješavanje potreba djece, posebice onih s posebnim potrebama.


U ime partnera Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju “Pčelice” govorila je Željka Šikić.


– Drago nam je da smo partneri na ovom izuzetnom projektu. Radujemo se svim aktivnostima koje će se provesti u sklopu projekta “Lička kapa”.  Sam nam je naziv  zanimljiv i privlačan jer je njime naglašena naša tradicija, ali su najvažniji ljudi koji žive na ovom našem području. Posebno nas raduje da ima dosta aktivnosti koje su  prilagođene djeci s teškoćama  u razvoju i osjetljivim skupinama društva jer koliko god da se radi, uvijek dobro dođe još dodatnih aktivnosti, jačanje vještina, znanja i prenošenje  informacija. Naravno,  radujemo se i jačanju naših kapaciteta u udrugama. Koliko god radimo, koliko god stječemo iskustva, uvijek ima prostora  za naučiti nešto novo i steći nova iskustva nova iskustva i nova znanja, istaknula je Željka Šikić.


Sanja Puškarić Delač iz Društva “Naša djeca” Grada Gospića istaknula je važnost novoga projekta.


– Drago nam je da smo partneri na ovako hvalevrijednom projektu. Mi u manjim sredinama imamo problem i funkcioniranja samih udruga, ali isto tako i kapaciteta, nekih dodatnih edukacija. Zato smo iznimno sretni što  sudjelujemo u ovom projektu, što ćemo poboljšati svoj rad, a samim time i rad prema krajnjim korisnicima na svim edukacijama koje ćemo imati i kroz sva iskustva koje ćemo ovim projektom steći.


Predstavljanju novoga projekta su, osim nositelja i partnera, bili nazočni i brojni predstavnici ostalih udruga te predstavnici javnih ustanova.