Foto Mateo Levak
Problemi s kapacitetom na početku nove pedagoške godine
povezane vijesti
S prvim danom rujna započela je još jedna, nova pedagoška godina. Mnoga djeca tako su u četvrtak prvi put krenula u nove vrtićke avanture, ali, nažalost, zbog nedovoljnog broja mjesta u crikveničkom Dječjem vrtiću Radost, kao i područnim vrtićima u Selcu, Dramlju i Jadranovu, na području Crikvenice gotovo svako treće dijete ostat će neupisano u novu pedagošku godinu.
Usporedbe radi, u novljanski Dječji vrtić Fijolica sva su prijavljena djeca primljena, dok je u Dječjem vrtiću Cvrčak i mrav, koji djeluje u Bribiru i Triblju, zaprimljeno 17 novih prijava, od kojih tek jedna nije pozitivno ocijenjena.
Kako saznajemo od ravnateljice crikveničkog dječjeg vrtića Radost Martine Magaš, na adresu crikveničkog vrtića ovo je ljeto pristiglo oko 150 novih zahtjeva za upis, što u konačnici čini broj prijava za ukupno 96 nove djece.
Kako pojašnjava ravnateljica, broj zaprimljenih zahtjeva bio je veći od broja prijava, iz razloga što su roditelji za svoju djecu mogli birati različite vrtićke programe, pa se tako određen broj djece prijavljivao za dva do tri različita programa, primjerice, redoviti vrtićki program i vjerski program, ili su, pak, zaprimljene prijave za isto dijete, ali tri različita objekta.
U svakom slučaju, od 96 prijava za prvim upisom djeteta u vrtić, čak 37 djece ostalo je uskraćeno za svoje mjesto u crikveničkom vrtiću Radost.
Opcija u Triblju
Jednostavnom matematikom dolazimo do brojke od 37,5 posto djece koja su ove pedagoške godine isprva trebala ostati neupisana u vrtić, međutim, Grad Crikvenica problem je pokušao ublažiti tako što je roditeljima ponudio opciju upisa u tribaljski Dječji vrtić Cvrčak i mrav, sufinanciranjem troškova korištenja usluga vrtića u Triblju, što je u konačnici prihvatilo 11 roditelja.
Na taj način postotak neupisane djece smanjuje se na brojku od 27,08 posto, odnosno 26 neupisane djece. Ravnateljica kaže i da će istovremeno biti oslobođen određen broj mjesta, stoga će Vrtić objaviti i naknadne upise.
– Ono čime smo zadovoljni jest to da bilježimo evidentni rast broja djece na području Grada Crikvenice, koji je znatno viši u odnosu na prošlu pedagošku godinu.
Ono čime ne možemo biti zadovoljni jest to što nisu sva prijavljena djeca mogla dobiti mjesto u vrtiću. Svakako je dobro to što je Grad Crikvenica sklopio sporazum s Vinodolskom općinom pa smo ipak barem jednom dijelu djece omogućili upis.
Također, Grad je prijavio i projekt izgradnje novog vrtića u Gornjemk Kraju, stoga se nadamo da će se on što prije realizirati, čime bismo zadovoljili potrebe za upisom djece u vrtiće i jaslice na području grada Crikvenice – govori Martina Magaš.
Ravnateljicu Dječjeg vrtića Radost pitali smo i ima li vrtić dovoljan broj djelatnika, kao i je li zadovoljna opremljenošću i uvjetima rada u vrtiću.
Ravnateljica je odgovorila da je u vrtiću zaposleno dovoljno djelatnika, ali u zadnje vrijeme nedostaje stručnog kadra odgojitelja, stoga je crikvenički vrtić, kao i uostalom brojni drugi vrtići dilijem Lijepe Naše, prisiljen primati nestručne zamjene, odnosno studente predškolskog odgoja.
Što se tiče opremljenosti i uvjeta rada, Martina Magaš ističe da su svi vrtići u sklopu Dječjeg vrtića Radost dograđivani, proširivani i obnavljani.
Konzumacija ribe
– Obnovljeni su vrtići u Jadranovu i Selcu, energetska obnova prije par godina dovršena je u crikveničkom vrtiću, dok je vrtić u Dramlju proširen i obnovljen prošle pedagoške godine – govori Martina Magaš te dodaje da Dječji vrtić Radost ove godine počinje i s provedbom aktivnosti u sklopu projekta Ribar(i)ja, koji za cilj ima povećanje konzumiranja ribe u dječjem vrtiću te isticanje važnosti konzumacije ribe za zdravlje djece.
– Već smo krenuli s nabavom opreme, a slijedi još izrada jelovnika u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo te nutricionisticom Martinom Mlinarić.
Izdat ćemo i riblju kuharicu, a odradit ćemo i druge brojne aktivnosti u sklopu projekta te ćemo čitav projekt prezentirati krajem pedagoške godine.
Veselimo se većem broju ribljih obroka u našoj ustanovi, kao i što ćemo djeci približiti prednosti konzumacije ribe za zdravlje, pravilan rast i razvoj – zaključila je ravnateljica Martina Magaš.
Gradnja novog vrtića
Za komentar smo zamolili i Grad Crikvenicu, kao i da nam odgovore što je Grad poduzeo kako bi vrtići spremno dočekali novu pedagošku godinu, no iz Grada su nas zamolili da odgovore potražimo u Dječjem vrtiću Radost.
Ipak, komentar možemo iščitati iz odgovora koji je zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović na 10. sjednici Gradskog vijeća ponudila vijećniku Mariju Kružiću (SDP) koji je pitao na koji način Grad planira zbrinuti neupisanu djecu.
– Sklopili smo sporazum s Vinodolskom općinom, stoga je roditeljima ponuđena opcija upisa djece u Triblju, a trošak zbrinjavanja djece sufinancirat će se iz proračuna.
Pripremili smo projekt izgradnje novog vrtića u Gornjem Kraju, a za njega smo dobili i građevinsku dozvolu te je pripremljena sva dokumentacija i odrađena prijava na natječaj za dodjelu nacionalnih sredstava putem Fonda za obnovu i oporavak – rekla je tada zamjenica gradonačelnika.