Ilustracija / Foto PIXSELL
Kutinskoj Petrokemiji nije bio spreman prodati plin za manje od 212 eura po megavatsatu, dok je komopanjonu Husiću prodavao po 19.5 eura
povezane vijesti
Telegram doznaje detalje tajno snimljenih razgovora uhićenog Ininog direktora Damira Škugora, osumnjičenog za pljačku stoljeća kojom je naftna kompanija oštećena za više od milijardu kuna.
Zajedno s kompanjonom, Goranom Husićem, direktorom u firmi OMS Ulaganja, jeftino je prodavao hrvatski plin, čime je Husićeva firma zaradila preko 800 milijuna kuna.
Među tajnim snimkama su i razgovori što ih je Škugor vodio početkom srpnja ove godine, a iz njih se, tvrdi USKOK, jasno zaključuje da je Husiću omogućio nisku cijenu, kakvu nije želio dati ostalim firmama.
Htio baciti poljoprivredu na koljena
Tako primjerice kutinskoj Petrokemiji nije bio spreman prodati plin za manje od 212 eura po megavatsatu, iako je u tom času tržišna cijena bila 183 eura. Husić je pak plin kupovao za 19,5 eura po megavatsatu.
Ne treba posebno napominjati što visoka cijena plina znači za Petrokemiju i njenu proizvodnju goriva i koliko visoka cijena utječe na hrvatsku poljoprivredu, ove godine već bačenu na koljena višemjesečnom sušom i – rastom cijene gnojiva.
Prisluškujući Škugorove telefonske razgovore, istražitelji su početkom prošlog mjeseca zabilježili kako sa svojim sugovornicima spominje baš cijenu plina za Petrokemiju.
Iz tih razgovora zaključuju da je znao da Petrokemija ne može pokrenuti proizvodnju ako prosjek cijene plina ne padne ispod 110-120 eura po megavatsatu.
Unatoč činjenici da bi to utjecalo na povećanje cijene umjetnih gnojiva, što će, primjećuju istražitelji, imati posljedice i za hrvatsku poljoprivredu, Škugor u prvoj polovini srpnja u svojim razgovorima tvrdi kako neće sniziti cijenu ispod 150 eura po megavatsatu.
“Ina ima domaću proizvodnju, ali referentna točka i za tu količinu koju Ina proizvodi je burza”, snimljen je Škugor kako objašnjava svom sugovorniku.
Enormno zarađivao, gledao samo osobni interes
Kako je već poznato, Škugor je preko Plinare istočne Slavonije ali i iz Ine izravno prodavao OMS Upravljanju hrvatski plin za svega 19,5 eura po megavatsatu.
Husić je pak, navodi USKOK, dalje plin preprodavao i za više od 210 eura po megavatsatu. Pri tome je enormno zarađivao.
Zaradu su, sumnja se, Škugor, Husić i njegov poslovni partner, odvjetnik Josip Šurjak dijelili. USKOK navodi da su Inu oštetili za više od milijardu kuna, dok im je na računima pronađeno oko 850 milijuna kuna.
Istražitelji su, dakle, iz Škugorovih razgovora utvrdili da je prema krajnjim kupcima, poput Petrokemije bio nepopustljiv, dok je za OMS Upravljanje, preko kojeg su se on i ostali upleteni u ovu navodno aferu bogatili, osigurao cijenu od 19,46 eura po megavatsatu.
Smatraju zato da je u svakom ugovoru o prodaji plina gledao osobni interes. On pak uzvraća da se to tako u Ini radilo, odnosno da je Ina odredila nisku prodajnu cijenu.
Istražitelji su snimili i Škugorov razgovor iz kojeg je, tvrde, jasno da je početkom prošlog mjeseca bio upoznat s tendencijom rasta cijene plina.
U trenutku kada ta cijena iznosi 183 eura, traži od svog sugovornika da u ponudi za Petrokemiju ipak istakne cijenu od 212 eura, piše Ana Raić Knežević za Telegram.