Goran Husić, Marija Ratkić i Damir Škugor / Foto Slavko Midzor/PIXSELL
U javnost su procurili detalji mutnih poslova i tajno snimljenih razgovora zločinačkog udruženja koje se na ilegalnoj preprodaji plina domoglo rekordnih 850 milijuna kuna plijena
povezane vijesti
Nakon što je Županijski sud u Zagrebu odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih za veliku pljačku Ine i štetu od preko milijardu kuna, u javnost su procurili detalji mutnih poslova i tajno snimljenih razgovora zločinačkog udruženja koje se na ilegalnoj preprodaji plina domoglo rekordnih 850 milijuna kuna plijena.
Prvoosumnjičenog Damira Škugora, menadžera u Ininom plinskom sektoru kao kolovođu besramne i ujedno najveće financijske malverzacije pranja novca koju je razotkrilo domaće pravosuđe, »utopila« je na ispitivanju pred USKOK-om četvrta osumnjičenica Marija Ratkić priznavši svoju krivnju.
Istražiteljima je tvrdila da je sve radila po njegovom nalogu s obzirom da joj je bio nadređen.
Kao direktorica tvrtke Plinara istočne Slavonije (PIS) u istrazi USKOK-a opisana je kao posrednik u kupovini Ininog plina po bagatelnim cijenama između Škugora i tvrtke OMS upravljanja u suvlasništvu dvojice suosumnjičenika, Škugorovog poznanika Josipa Šurjaka, predsjednika Hrvatske odvjetničke komore (HOK) i Gorana Husića.
Hvalisavi razgovori
Tijekom ispitivanja Ratkić je rekla da se izborila za prodajnu maržu od oko pola eura po megavatsatu, tako da je OMS upravljanju prodavala za 19,46 eura, a oni dalje neimenovanom stranom kupcu za 210 eura po megavatsatu, dakle za deseterostruko veću cijenu.
Škugorove tvrdnje pred USKOK-om da nije imao pojma kome je i po kojoj cijeni firma PIS prodala energent, istražitelje nisu uvjerile.
Podsjećamo, Škugor je ujedno i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora PIS-a. Njihov plijen od 800 milijuna kuna koji su izvlačili tijekom protekle dvije godine deponirali su na dvadesetak računa banaka i investicijskih fondova, a novac kanili »oprati« kupovinom niza nekretnina.
Sumnjive transakcije, od kojih najviše bode u oči fantastični saldo od oko pola milijarde kuna na računu suosumnjičenog Škugorovog oca, 75-godišnjeg umirovljenika, digle su na noge Ured za sprječavanje pranja novca Ministarstva financija, a slijedom toga i USKOK.
Živahni šibenski umirovljenik stigao je oprati novac kupivši jednu kuću na moru vrijednu 150.000 eura s namjerom da je iznajmljuje turistima i zarađuje od najma.
Istražitelji su peteročlanoj skupini »poduzetnika« bili za petama početkom lipnja, a u srpnju ih ulovili u kompromitirajućoj korespondenciji, tajno snimivši njihove telefonske razgovore.
– Imam nešto para viška… Ne točim u ono u čemu je otplata na predugi rok, bolje da se pare vrte, na dugom roku se može svašta zakomplicirati, što kraći rok, makar i manje para, brbljao je poduzetni suvlasnik OMS upravljanja Goran Husić, hvaleći se kako od zarade na trgovini prirodnim plinom ulaže u kupnju nekretnina na Jadranu i u Zagrebu.
Konkurentna ekipa
Husić je u nekoliko mjeseci kupio čak četiri velike nekretnine u Biogradu na Moru: jednu zgradu s četiri stana te tri veće zgrade u Zagrebu.
Njegova supruga također je odnedavno postala vlasnica jedne zgrade i kuće, i to temeljem nasljedstva. Indikativno je da ni na jednoj nekretnini nema zabilježbe kredita.
– Mi raspolaženo izuzetnom količinom sredstava pa smo konkurentni, rekao je ponosno svom partneru iz tvrtke »prvom odvjetniku« Josipu Škugoru o planu da uđu u trgovanje plinom i na austrijskoj burzi.
Aktualni šef HOK-a Šurjak je, kako se doznaje, u inkriminiranom razdoblju u listopadu prošle godine gotovinom kupio luksuzni stan u urbanoj vili s bazenom na Murteru.
Riječ je o stambenom prostoru od 136 četvornih metara s panoramskim pogledom i garažom. Cijena nije poznata, a bankarski kredit očito mu nije trebao. Šurjak je i od ranije bio materijalno situiran.
Naslijedio je kuću u Hvaru od 222 kvadrata, te niz zemljišta, a vlasnik je ili suvlasnik još tri stana u Zagrebu, od kojeg je najveći onaj u Petrovoj ulici od oko 100 kvadrata.
Jučer se ponovno oglasila i Hrvatska odvjetnička komora (HOK), priopćivši kako je obustavila pravo na obavljanje odvjetništva svom predsjedniku Šurjaku, koji je lani bio drugi put uzastupno biran za čelno mjestu u Komori, a završio je u Remetincu.
– O vođenju predmetnog kaznenog postupka obaviještena su disciplinska tijela Hrvatske odvjetničke komore, radi pokretanja disciplinskog postupka protiv odvjetnika Josipa Šurjaka, zbog osnovane sumnje u počinjenje teže povrede dužnosti i ugleda odvjetništva, navodi se u priopćenju HOK-a.
Astronomske svote
Otac i sin Škugor terete se da su se domogli 482 milijuna kuna. Drugoosumnjičeni Goran Husić (44) i trećeosumnjičeni Josip Šurjak (53) kao suvlasnici privatne firme OMS upravljanja inkriminirani su da su ilegalno zaradili 92 milijuna kuna, odnosno 68,9 milijuna kuna, dok su na računu njihove zajedničke tvrtke pronađena još 204 milijuna kuna.