I nepismeni žele mobitel

Čak i Obala Bjelokosti proizvodi vlastite pametne telefone. Iz čiste nužde

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Kako bi doskočio problemu onih koji se slabo služe stranim jezikom, odnosno poznaju samo svoj lokalni jezik i onima koji se slabo ili nikako služe pismom,  tamošnji poduzetnik Alain Capo-Chichi latio se posla i u suradnji s tehnološkim stručnjacima bacio na projektiranje posebnog pametnog telefon



Nekad smo na ovim prostorima osim uvoza masovnije bavili i tehnološkim razvojem i proizvodnjom uređaja koji bi se mogli nazvati avangardom. Jedan od zgodnih primjera je svakako DB 800, prvi europski džepni kalkulator proizveden u tvornici „Digitron“ u  našim Bujama 1971. godine. Danas pak kad živimo u dobu raznih gadgeta, gadgete više ne proizvodimo, među njima ni pametne telefone. Zapravo se možda ne bi toga trebali ni previše sramiti, nismo jedini, mnoge su se tehnološki jače zemlje europskog zapada pod pravilima liberalnog kapitalizma i “vulgaris” pohlepe, odlučile da je sve jednostavno lakše i jeftinije proizvoditi u Kini. Što se polako vraća poput bumeranga, ne treba ići dalje od globalne nestašice čipova jer se zapadni svijet odrekao takve vrste proizvodnje i našao se u situaciji da ovisi o milosti (ili nemilosti) sve goropadnije Kine.


Zanimljiva tehnološka vijest vezana uz ovu temu stiže iz Obale Bjelokosti gdje su počeli izrađivati vlastite pametne telefone iz čiste nužde.


Vijest koju donosi Reuters govori o mobitelu pod nazivom „Open G“ koji se prodaje od prošlog mjeseca u toj afričkoj zemlji koja nakon desetljeća političkih i socijalnih previranja u posljednjem desetljeću stabilnosti bilježi među najvećim stopama rasta ne samo u Africi nego i u svijetu.




Mobitel bi htjeli imati svi, pa i oni nepismeni, a to je i dalje priličan problem u Africi, ne toliko u Obali Bjelokosti gdje se gotovo 90 posto stanovništva služi pismom, ali imaju drugi veliki problem kod korištenja pametnih telefona. Tamošnjih nešto preko 26 milijuna stanovnika govori na čak 60 različitih jezika.
Kako bi doskočio problemu onih koji se slabo služe stranim jezikom, odnosno poznaju samo svoj lokalni jezik i onima koji se slabo ili nikako služe pismom,  tamošnji poduzetnik Alain Capo-Chichi latio se posla i u suradnji s tehnološkim stručnjacima bacio na projektiranje posebnog pametnog telefona. Razvio je mobitel koji reagira na glasovne poruke, odnosno naredbe i to na 16 glavnih tamošnjih jezika. Osnovna inspiracija bili su mu njegovi roditelji koji su također nepismeni i htio je njima i sličnima omogućiti da svejedno pomoću mobitela šalju poruke ili transferiraju novac i plaćaju račune.


Foto: Reuters

“Problem koji imamo u Africi je taj što čitanje i pisanje nije dostupno svima. Ljudi mogu mnogo lakše koristiti svoje pametne telefone tako da glasovno upravljaju njima“ – kazao je za Reuters Capo-Chichi.


Rezultat je „Open G“, pametni telefon kao rezultat domaće tehnološke pameti u Obali Bjelokosti, mjestu koje je iz naše europske perspektive teško povezati s proizvodnjom naprednih elektronskih uređaja.