Do sada su provedbom programa obnovljene većinom zgrade iz razdoblja historicizma i secesije, ali i iz kasnije moderne / Foto Ana KRIŽANEC
Troškovi sanacije sufinancirat će se 50 posto, maksimalno 500 tisuća kuna za građevinu smještenu unutar A-zone ili građevinu koja je registrirana kao kulturno dobro, odnosno 40 posto, u iznosu od 400.000 kuna za građevinu smještenu unutar B i C-zone
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – U tijeku su prijave na javni poziv Odjela za kulturu Grada Rijeke za sufinanciranje obnove i sanacije pročelja i krovova na području zaštićene cjeline, na koji se do 28. rujna mogu prijaviti fizičke i pravne osobe, vlasnici odnosno suvlasnici građevina koje su pojedinačno registrirane kao kulturno dobro, odnosno koje se nalaze na području zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke.
Lista prioriteta
– Riječ je o programu sanacije i obnove pročelja i krovova u 2023. i 2024. godini, a troškovi izvođenja radova sanacije i obnove prema pojedinom programu sufinancirat će se u iznosu od 50 posto, maksimalno u iznosu od 500 tisuća kuna za građevinu smještenu unutar A-zone (zone prioriteta) ili građevinu koja je pojedinačno registrirana kao kulturno dobro, odnosno u iznosu od 40 posto, maksimalno u iznosu od 400 tisuća kuna za građevinu smještenu unutar B-zone i C-zone.
Program sanacije i obnove pročelja i krovova građevina na području zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke koji podnositelj prijave predlaže mora biti cjelovit, obuhvaćati sanaciju i obnovu najmanje svih uličnih pročelja te krova građevine. Izuzetno, podnositelj prijave može predložiti program koji obuhvaća sanaciju i obnovu samo pročelja ili krova, ako uz prijavu podnese valjane dokaze o opravdanosti djelomične sanacije i obnove građevine sukladno pravilima arhitektonske i građevinske struke, ističe se u pozivu.
Podnositelj prijave ima pravo ostvariti sufinanciranje programa sanacije i obnove na građevini koju predlaže programom sanacije i obnove pročelja i krovova, jedanput u osam godina. Prijavu za sufinanciranje Programa ne može podnijeti vlasnik odnosno suvlasnik građevine koji u građevini obavlja poslovnu djelatnost, a koji ima evidentirana dugovanja prema Gradu Rijeci s osnova spomeničke rente.
Vlasnici odnosno suvlasnici građevina prijavu za sufinanciranje podnose Gradu Rijeci u elektroničkom obliku, popunjavanjem obrasca prijave gdje su navedeni i ostali detalji potrebni za prijavu. Prijavu popunjenu on-line podnositelj treba dostaviti i ispisanu, sa svom potrebnom dokumentacijom.
Predugovori
Nakon isteka roka za podnošenje prijave će obraditi u tu svrhu formirano povjerenstvo koje će utvrditi prijedlog Liste prioriteta. Nakon utvrđenog prijedloga Liste prioriteta, Direkcija za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara prema redoslijedu na prijedlogu Liste prioriteta poziva podnositelje prijava radi sklapanja predugovora o sufinanciranju programa.
Na osnovi sklopljenih predugovora konačni redoslijed programa i Listu prioriteta utvrđuje gradonačelnik najkasnije do studenoga ove godine, a broj programa koji se sufinancira ovisi o raspoloživim proračunskim sredstvima Grada Rijeke.
– Temeljem do sada objavljenih javnih poziva za provedbu ovog programa sredstvima spomeničke rente sufinancirani su radovi na 61 građevini, a za dvadeset građevina izrađena je projektna dokumentacija. Provedbom programa obnovljene su većinom zgrade iz razdoblja historicizma i secesije, ali i iz kasnijeg razdoblja moderne – primjerice Vila Kraljić, F. Paravića 15, zgrade stambene namjene u Krešimirovoj 34 i Baštijanovoj 20, Nikole Tesle 2, Cambierijeva 3 i druge, a sufinancirana su i dva programa građevina pojedinačno zaštićenih kao kulturno dobro – Casa Veneziana ili kuća Whitehead na adresi Dolac 7, ističu u Gradu Rijeci.