Foto: REUTERS
Podrijetlom iz Hirošime, imao je sedam godina kad je na taj grad bačena atomska bomba
povezane vijesti
Japanski dizajner Issey Miyake preminuo je u dobi od 85. godina u svome domu izgubivši dugogodišnju bitku s rakom jetre, javljaju japanske novinske agencije.
Prepoznatljiv po svom inovativnom stilu kojeg je volio spajati s tehnologijom i po kultnom parfemu, Miyake je izgradio globalno modno carstvo iz kojeg je osmišljen i dizajn popularne dolčevite kakvu je nosio Steve Jobs s kojim se sprijateljio osamdesetih.
“Pitao sam Isseyja da mi napravi još koju dolčevitu uz crne kakve je već imao, a on mi ih je napravio stotinu”, kazao je jednom prilikom Jobs o svom statement outfitu.
Karijera ovog dizajnera protegla se na više od pet desetljeća tijekom kojih je vrijedno kombinirao tradicionalne i moderne tehnike, pretvarajući ih u prepoznatljive stilove i dizajne, ali i mirise jer njegov najpopularniji proizvod na svjetskoj razini je L’eau d’Issey.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Razmišljanje o nečemu što može stvoriti, a ne uništiti
Miyake je rođen 22. travnja u Hirošimi, a kao dijete je želio postati plesač i(li) atletičar. Sa svega sedam godina svjedočio je bacanju atomske bombe na spomenuti grad i to iz školske učionice.
Nikada nije volio pričati ovoj temi, a 2009. godine kada je pisao za New York Times u sklopu kampanje kojom su tadašnjeg predsjednika SAD-a, Baracka Obamu, pokušavali dovesti u Hirošimu, napisao je da ne želi biti poznat kao “dizajner koji je preživio”.
“Još uvijek kada zatvorim oči vidim stvari koje nitko ne bi trebao proživjeti.
Neuspješno sam pokušavao ostaviti sve to iza sebe, pokušavajući razmišljati o stvarima koje se mogu stvoriti, a ne uništiti, o stvarima koje donose ljepotu i sreću. Naginjem prema dizajnu odjeće djelomično jer je to kreativan format koji je moderan i optimističan”, kazao je tada.
Tri godine nakon što je bačena bomba, njegova je majka preminula od posljedica radijacije.
Izgubio na modnom natjecanju
Njegova zanimacija za modu počela je uz čitanje sestrinih modnih časopisa, nastavila se uz studij grafičkog dizajna na Sveučilištu Tama Art u Tokyju te umalo završila tijekom natjecanja na Fakultetu za modu Bunka kada je ispao iz konkurencije zbog toga što nije dovoljno dobro dizajnirao niti šivao.
Nakon diplome školovanje je nastavio u Parisu na Chambre syndicale de la couture parisienne gdje je uskoro postao asistent dizajner Guyu Larocheu. Uz to je radio i za Huberta de Givenchyja dizajnirajući 50 do 100 skica dnevno.
1969. godine seli u New York gdje upisuje Sveučilište Columbia, radi na Sedmoj aveniji za Geoffreyja Beenea i potom se godinu dana kasnije vraća u Tokio gdje osniva vlastiti studio – Miyake Design, producirajući visoku žensku modu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
“Smisao dizajna je stvoriti nešto funkcionalno”
Osamdesetih eksperimentira s novim metodama tkanja koje omogućuje bolju fleksibilnost i pokrete kada se obuče, a misao vodilja mu je jednostavna njega i produkcija modnih komada zbog čega je postao poznat i kao dizajner koji proizvodi odjeću koja se ne gužva.
Kao dizajner je po pitanju materijala bio izrazito svestran, koristeći sve; od plastike i metala do tradicionalnih japanskih tkanina i papira.
Razvio je na desetke modnih linija koje su varirale od njegovih glavnih Issey Miyake kolekcija za muškarce i žene te torbi, satova i parfema prije nego li se 1997. umirovio i posvetio istraživanju.
Kada su mu 2016. godine postavili pitanje o tome kakve izazove budućnost nosi modnim dizajnerima, nagovijestio je da će ljudi smanjiti konzumaciju.
“Možda prođemo kroz proces stanjivanja što je važno. U Parizu, ljude koji stvaraju odjeću nazivamo krojačima jer izrađuju nove odjevne predmete, ali pravi smisao dizajna je stvoriti nešto što funkcionira u stvarnom životu”, kazao je dizajner.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nikada nije odstupio od svoje ljubavi, procesa stvaranja
“Nikada ne prihvaćajući trendove, Miyakeov dinamični duh bio je vođen nemilosrdnom znatiželjom i željom da prenese radost kroz medij dizajna.
Oduvijek pionir, Miyake je prihvatio tradicionalne načina ručnog rada, ali je također uvijek tražio novo rješenje: najnoviju tehnologiju potaknutu istraživanjem i razvojem.
Nikada nije odstupio od svoje ljubavi, procesa stvaranja stvari. Nastavio je raditi sa svojim timovima, stvarajući nove dizajne i nadgledajući sve kolekcije pod raznim ograncima brenda Issey Miyake.
Njegov duh radosti, osnaživanja i ljepote nastavit će nositi sljedeće generacije”, poručili su iz Issey Miyake grupe u kratkoj poruci objavljenoj povodom dizajnerove smrti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.