Foto Pexels
Obiluje omega 6 i omega 9 kiselinama, selenom i kalcijem te vitaminom E
povezane vijesti
Možda ne znaju svi da se od lješnjaka mogu dobiti i razni proizvodi za prehranu i njegu tijela: brašno od lješnjaka, maslac od lješnjaka i naravno najpoznatije ulje od lješnjaka.
Bogato aktivnim sastojcima, dobiva se pritiskom ploda unutar ljuske i jedno je od najmirisnijih ulja, jer održava tipičnu aromu ovog suhog voća.
U prehrani velika prisutnost mononezasićenih masnih kiselina čini ulje lješnjaka boljim od konzumacije životinjskih masnoća poput maslaca, ali je i poželjnije od margarina koji, iako je biljnog podrijetla, sadrži hidrogenizirane masti. Zapravo, ograničava “loš” kolesterol i olakšava cirkulaciju krvi, čime se kontrolira nastanak kardio-cirkulacijskih bolesti.
Obilne omega 6 i omega 9 kiseline, koje ljudsko tijelo ne može sintetizirati, također su dragocjena pomoć tijelu. Postoje značajni minerali poput selena i kalcija, zbog kojih je preporučljivo koristiti ulje lješnjaka i kao prirodni dodatak prehrani.
Velika količina vitamina E (osobito tokoferola ) i B (osobito tiamina, riboflavina i niacina), u kombinaciji s prisutnošću antioksidansa ( flavonoida), čini ovo ulje snažnim antioksidansom koji može jamčiti učinkovito djelovanje protiv starenja.
Ulje lješnjaka za kožu
Ulje lješnjaka ima veliku primjenu u kozmetici kao hidratantno i hranjivo ulje te se često koristi kao sastojak u kozmetici.
Zbog prisutnosti nezasićenih masnoća lagano je, brzo se upija u kožu i nije masno (osobine koje dijeli s uljem slatkog badema) zbog čega je posebno pogodno za njegu suhe kože.
Koristi se i za masaže tijela, posebice masaža uljem lješnjaka potiče cirkulaciju i jača kapilare. Nekoliko kapi možete dodati u kremu za lice i namazati na ruke i noge, posebno zimi.
Alternativna upotreba je dubinsko čišćenje lica jer dobro uklanja nečistoće. Stavite nekoliko kapi na vatu prijeđite po licu, zatim isperite toplom vodom i nanesite hidratantnu kremu.
Također ima antibakterijska i adstringentna svojstva, pa se koristi za njegu kože sklone aknama i masne kože. Iz tog razloga, ako ga koristite barem dva puta tjedno umjesto tonika, primijetit ćete smanjenje prištića i manje proširene pore.
Često je u sastavu krema za sunčanje, ima antioksidativna i anti-age svojstva jer sadrži mnogo vitamina E.
Ulje lješnjaka za kosu
Među njegovim prednostima u kozmetici je i zaštita kose jer potiče sjaj i gustoću.
Jednostavan, ali učinkovit tretman za uljepšavanje kose radi se tako da se na kosu, na čitavu duljinu, nanese malo ulja lješnjaka, ostavi da djeluje ne manje od 15 minuta, a zatim se ukloni šamponom.
Recept za umak s uljem lješnjaka
U kulinarstvu se ulje lješnjaka koristi kao i maslinovo ulje, kako sirovo tako i za prženje i kuhanje. Na primjer, možete isprobati jednostavan recept za pripremu umaka za salatu:
- 50 gr maslinovog ulja
- 75 gr ulja od lješnjaka
- 25 gr prženih lješnjaka
- sok od 1/2 limuna
- 1 vezica mažurana, vlasac.
Priprema: Pomiješajte dva ulja, pržene lješnjake i limunov sok. Dodati, miješajući žlicom, nasjeckani mažuran i vlasac, pa posoliti i popapriti po ukusu. Umak je pogodan za prilog posebno svježim zelenim salatama.