Privatni iznajmljivači o sezoni

Opatijska rivijera puca po šavovima. Gosti se žale na cijene i sadržaje na kupalištima

Marina Kirigin

U Mošćeničkoj Dragi izuzetno je teško pronaći slobodni smještaj / Foto M. LEVAK

U Mošćeničkoj Dragi izuzetno je teško pronaći slobodni smještaj / Foto M. LEVAK

Nina Kleiner, predsjednica Udruge u turizmu Mošćenička Draga, navodi da je u ovom trenutku izuzetno teško pronaći slobodni smještaj u Mošćeničkoj Dragi u koju mahom dolaze individualni gosti, koji se žale na cijene, odnosno njihov rast



 


 


OPATIJA – Zaključeno je prvo poluvrijeme ljetne turističke sezone koja je, prema riječima privatnih iznajmljivača, bila vrlo dobra, na pragu one rekordne iz 2019. godine ili čak i nešto bolja. Gosti su u apartmane, sobe i kuće za odmor stizali mahom s naših tradicionalnih tržišta i uživali u kupanju i sunčanju na obali, ali i gastroponudi kraja. Zadovoljni rezultatima u lipnju i srpnju su i iznajmljivači na području Mošćeničke Drage koji kažu da brojke odgovaraju onima u 2019. godini. Međutim, da su ipak nešto slabiji promet ostvarili u proljetnim mjesecima. Nina Kleiner, predsjednica Udruge u turizmu Mošćenička Draga, navodi da je u ovom trenutku izuzetno teško pronaći slobodni smještaj u Mošćeničkoj Dragi u koju mahom dolaze individualni gosti. Dolasci takvog tipa gostiju vrlo su često povezani i s većom potrošnjom u destinaciji, ipak Nina Kleiner navodi da se njezini gosti žale na cijene, odnosno njihov rast.


Dobri potrošači




– Draga je u srpnju bila puna, plaža prepuna kupača, a slobodnog mjesta u sobama i apartmanima nije bilo. Ponovo su nam stigli naši vjerni gosti, Nijemci i Austrijanci, a veseli nas da se počeo puniti i rujan kada očekujemo dolaske turista koji vole aktivno provoditi vrijeme u prirodi, planinariti. Kakvi su nam gosti stigli ovog ljeta – jesu li bili dobri potrošači – tek ćemo saznati. S obzirom na to da dolaze individualni gosti, da su pred hotelom Marina parkirani automobili visoke klase, vjerujem da su stigli i dobri potrošači. Naši restorani su puni, gotovo da se ne može u njima dobiti mjesto. Svaki dolazak u ugostiteljski objekt treba rezervirati dan-dva unaprijed. U Mošćeničkoj Dragi postoji kvalitetna ugostiteljska ponuda, međutim, restorana i konoba, s obzirom na broj gostiju i posjetitelja, možda bi trebalo biti i više. Naša udruga ove godine radi i online anketu o navikama turista koji borave u Mošćeničkoj Dragi pa ćemo sigurno dobiti podatke o tome što se našim gostima ovdje (ne)sviđa, kako provode i vrijeme i na što troše, a na temelju tih rezultata moći ćemo bolje upravljati i razvijati destinaciju. Najveća primjedba gostiju ovog ljeta je vezana uz porast cijena. Neprihvatljivo im je, primjerice, da za kuglicu sladoleda moraju izdvojiti dva eura – rekla je Nina Kleiner i najavila da će u kolovozu uz Austrijance i Nijemce u njezine apartmane stići i značajna brojka Talijana, a očekuju i dolaske susjeda iz Slovenije.


Povećan broj Poljaka


Na području općine Matulji u srpnju je ostvareno osam posto više noćenja i osam posto više dolazaka nego rekordne 2019. godine. Ukupno su prošlog mjeseca ostvarena 4.963 dolaska i 27.425 noćenja, a godinu ranije u tom je mjesecu bilo 4.126 dolazaka i 20.974 noćenja. Prema podacima iz Turističke zajednice općine Matulji, najbrojniji gosti na području općine u srpnju bili su Nijemci i Poljaci, a slijede gosti iz Belgije, Austrije, Danske i Italije. U turističkom uredu u Matuljima smatraju da je povećan broj Poljaka rezultat promocije Opatijske rivijere u Krakovu.


– Lijepo smo popunjeni, ali uvijek može bolje. Bojimo se da zbog rasta broja oboljelih od koronavirusa ne dođe do novih restrikcija jer su ulaganja u turističke kapacitete velika i konstantna. Uglavnom, u ovom smo periodu, do 15. rujna, popunjeni, a najviše nam dolaze gosti iz Njemačke. Imali smo i značajni broj Finaca, Talijana i Slovenaca. Na raspolaganju imamo dva apartmana i šest soba. Prosječni boravak gostiju u sobama je 4 do 5 dana, dok se oni u apartmanima zadržavaju tjedan ili dva. Turisti koji kod nas borave najčešće dane provode na kupanju u Mošćeničkoj Dragi, Medveji i Brseču, kao i na našem bazenu – rekla je matuljska iznajmljivačica Daniela Mešić koja svoje apartmane i sobe ima u blizini željezničke stanice.


Premalo radnika


Turističku sezonu na hrvatskom Jadranu obilježio je kronični nedostatak radne snage. Bilo je onih privrednika koji su zbog toga morali »usporiti«, kasnije otvoriti svoje prostore, smanjiti broj radnih sati, zatvoriti ili eventualno pružiti nedovoljno kvalitetnu i brzu uslugu… Tako je Opatija, čija su kronična »rak-rana« kupališta, otvaranje kupališta Lido i bara Angiolina dočekala tek u srpnju kad je kupališna sezona već bila na vrhuncu. Kritike zbog prekasno za sezonu spremnog kupališta stizale su i od privatnih iznajmljivača, ali i gostiju grada pod Učkom.


– Vrlo sam zadovoljna sezonom, baš kao i svih ranijih godina, izuzev one u 2020. godini. Mogla bih čak reći da je ova ljetna sezona i mrvicu bolja od tog mog uobičajenog prosjeka jer je počela ranije. Stalnih gostiju ove godine nije bilo puno, uglavnom su dolazili novi gosti, a najveće kritike bile su upućene na opatijska kupališta. Opatiji nedostaje jedan atraktivni i kvalitetni kupališni prostor, tako da su moji gosti uglavnom na kupanje odlazili u Mošćeničku Dragu, Medveju i Ičiće. Požalili su se i da je kupalište Slatina prljavo, a da su cijene najma ležaljki i suncobrana na Lidu nijansu preskupe. Bojim se da će nam ovakav nedostatak sadržaja uz more u budućnosti utjecati na dolaske u ljetnim mjesecima. Mladi žele na moru imati zabavu, žele sadržaje – rekla je Desanka Juraga, dugogodišnja privatna iznajmljivačica iz Opatije, čiji su najbrojniji gosti ovog ljeta bili oni iz Njemačke i Austrije.