Trik

Imate izbirljivog mališana? Pripremite ovih 8 namirnica ključnih za razvoj

A. P.

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Naučite zašto dijete odbija hranu i pripremite je na drugačiji način

Prvih nekoliko godina života temelj je za razvoj bebina mozga jer on raste i stvara neuronske veze. Prehrana je ključna za razvoj mozga djeteta, ali što napraviti ako vaše dijete odbija jesti zdravu hranu?


Svaka mama koja ima izbirljivo dijete zna kako mora izmišljati recept koje će dijete htjeti jesti, a koji također sadrži hranjive tvari koje su mu potrebne.


Trik je u tome da naučite koja hrana je odbojna vašem djetetu. Je li to zbog teksture ili određene boje? Ili su možda spremni jesti sve što je hrskavo, ali odbijaju kašastu hranu?


Postoji mnogo zdrave hrane koja podržava razvoj mozga koju će voljeti čak i najizbirljiviji (iako će biti potrebno malo strpljenja).


Motherly izdvaja one najukusnije.


Foto: Unsplash

Foto: Unsplash


1. Borovnice


Borovnice su prepune antioksidansa i polifenola koji podupiru zdrav razvoj mozga. Studije čak pokazuju da bi flavonoidi u borovnicama mogli pomoći djeci poboljšati pamćenje i učenje.


Većina klinaca će uživati ​​u borovnicama, ali ako ih vaš mališan teško jede cijele zbog teksture možete ih dodati u smoothie, ili ih smrznute ispecite u mikrovalnoj pećnici i poslužite uz grčki jogurt kao slatki dodatak.


2. Jogurt


Jogurt je dobar izvor proteina, kalcija i vitamina D. Također sadrži probiotike za održavanje zdravlja crijeva (što je važno jer su crijeva i mozak usko povezani).


Možete ga poslužiti čistog, dodati voće ili granolu ili ga koristiti kao bazu za smoothie. Ako vaše dijete ne voli obični jogurt, pokušajte ga poslužiti uz omiljeno voće ili žitarice. Također možete napraviti smrznute kolačiće od jogurta ili ih koristiti kao kremastu zamjenu za majonezu u sendvičima.


3. Losos


Losos je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, bitnih za razvoj mozga i kognitivnog zdravlja djece i beba. Redovito konzumiranje ribe čak je povezano s boljim uspjehom u školi.


Izbirljiva djeca teško će samostalno pojesti ribu, posebno ako su osjetljiva na teksturu ili miris. Možete isprobati konzervirani losos i pomiješati ga s malo majoneze, celera narezanog na kockice s malo limunovog soka i poslužiti uz omiljene krekere.


Također možete napraviti pohane komadiće lososa s krušnim mrvicama od cjelovitog zrna pšenice, jaja i začina.


Foto: Unsplash

Foto: Unsplash


4. Slatki krumpir


Slatki krumpir izvrstan je izvor beta-karotena, hranjive tvari koju tijelo pretvara u vitamin A za podršku mozgu i vida vašeg mališana.


Većina djece voli slatki krumpir, posebno pečen i poslužen s malo maslaca ili cimeta. Pokušajte ih napraviti u pire i dodati u juhe, muffine ili tijesto za palačinke. Također možete napraviti pomfrit od slatkog krumpira kao zabavnu i zdravu alternativu običnom pomfritu.


5. Jaja


Jaja su izvrstan izvor proteina i kolina, nutrijenta koji je neophodan za razvoj mozga. Jaja su toliko raznovrsna da ih možete kuhati na milijun načina kako biste zadovoljili čak i najizbirljivije.


Kajgana, omleti i tvrdo kuhana jaja dobra su opcija. Također možete biti kreativni i napraviti zabavna jela od jaja kao što su mini quiche ili muffini s jajima za doručak.


6. Špinat


Špinat je prepun hranjivih tvari koje pospješuju rad mozga, uključujući željezo, folnu kiselinu i vitamin A. Ipak, većina djece nije baš oduševljena kad vidi ovo zeleno povrće na svom tanjuru.


Napravite smoothie. Pomiješajte ga s bademovim mlijekom (ili po izboru), bananom, maslacem od kikirikija i kakao prahom.


Zamrznite banane za gušću, kremastiju konzistenciju. Možete ga pokušati dodati i jelima od tjestenine ili mesnim okruglicama.



7. Avokado


Avokado je ukusan i sadrži zdrave masti koje su neophodne za razvoj mozga. Također je prepun vlakana i vitamina C i E, što ga čini superhranom za izgradnju mozga.


Pasirani ili narezani avokado je najlakši način posluživanja, ali ako se vašem djetetu ne sviđa okus ili tekstura možete pokušati dodati avokado u smoothie za kremastu teksturu, samo ga prethodno zamrznite u kockicama.


8. Orašasti plodovi i sjemenke


Orašasti plodovi i sjemenke dobar su izvor zdravih masti, proteina, vitamina i minerala. Orasi, lanene i chia sjemenke također su izvori omega-3 masnih kiselina.


Orašasti plodovi i sjemenke mogu predstavljati opasnost od gušenja za malu djecu, pa su maslac od orašastih plodova ili mljevene sjemenke dodane u smoothieje ili jogurt najbolji izbor.


Za djecu stariju od 4 godine možete pokušati napraviti vlastiti mix s omiljenim orašastim plodovima, sjemenkama i suhim voćem.