Razlozi mogu biti višestruki
povezane vijesti
Zašto mojim pelargonijama lišće žuti i izgleda kao da je bolesno?, pita naša čitateljica iz Crikvenice.
Niste jedini kojima se to događa, a razlozi mogu biti višestruki:
1. Korijen nema dovoljno prostora za normalan razvoj;
2. Previše dušičnih gnojiva;
3. Neredovito, a preobilno zalijevanje;
4. Loša drenaža;
5. Loše prezimljavanje, s propuhom, visokom vlažnošću zraka ili s previsokom temperaturom.
Kako biste ispravili ove moguće pogreške u uzgoju pelargonija, najprije promijenite supstrat i posudu, što i inače treba činiti svake 2 godine. Posuda ne bi smjela biti ni prevelika. Na njeno dno obavezno stavite sloj drenaže.
Oko presađene biljke lagano utisnite zemlju, a zatim umjereno zalijevajte. Ne iznosite pelargoniju odmah na sunce, već je najprije držite na tamnom mjestu nekoliko dana, da se prilagodi novonastalim uvjetima. Tek kasnije počnite prihranjivati biljku. Zalijevajte je tek kada se gornji, ali samo gornji sloj supstrata osuši. Ne dopustite da voda stoji u podlošku.
Tijekom zime se zalijevanje jako prorijedi, jer bi inače lišće požutjelo, a korijen istrulio.
Prihranjivanje pelargonija od proljeća do jeseni dovoljno je jednom u dva tjedna. Što se tiče proteklih vrućih dana, i vrućina može uzrokovati ubrzano isparavanje vlage kroz lišće, pa lišće brzo požuti i počinje otpadati. Ni prejako svjetlo nije dobro za zdravlje pelargonija.
Ako mislite da je uzrok žućenja lista vaših biljaka ipak kakva bolest, oprskajte ih fungicidom.
Kako lisne uši ne bi smatrale lišće geranija nježnim i ukusnim, biljka bi trebala primati dovoljno dodataka kalija i malo dušika. List postaje grublji i lisne uši to ne vole.