SILIKONSKE VARALICE

Lovite li silikonskim varalicama?

Boris Bulić

Oblici silikonskih varalica su brojni, od realističnih imitacija do apstraktnih modela s različitim repnim završetcima. Jedina ozbiljnija 'mana' ovih varalica je njihova mekoća zbog koje se lako trgaju i pucaju nakon napada ribe. No ta se mana u najvećem broju slučajeva lako i uspješno kompenzira niskom cijenom koja u pravilu prati silikonske varalice.



Silikonske su varalice, kako im i naziv govori, izrađene od silikona, pri čemu nikako nije riječ o običnom silikonu. Silikon koji se rabi za izradu ovih varalica ima vrlo nestabilnu strukturu. Kod takvog silikona proces polimerizacije nije doveden do kraja pa neke veze na molekularnoj razini ostaju slobodne i nakon formiranja konačnog oblika varalice. Zahvaljujući tom ‘nedostatku’ ovaj materijal ostaje izuzetno podatan i mekan, što u konačnici rezultira savršenom simulacijom žive ribe, raka ili glavonošca. Bez obzira na konačan oblik, varalica izrađena od ovakvog silikona na svaki pomak strune ili kurenta drhti, vibrira i pomiče se baš poput kakvog živog organizma. Takva varalica u povlačenju izuzetno vjerno simulira kretanje žive ribe, dok u trenutku zastoja u polaganom slobodnom propadanju prema dnu također drhturi i treperi baš poput ošamućene i za bijeg nesposobne ribe.


Naravno, pored te osnovne ‘žive’ karakteristike, ove se varalice u pravilu obogaćuju dodatnim provokativnim elementima pa se u prozirnu strukturu dodaju i holografski elementi uz koje varalica postaje gotovo živa i prije nego se zabaci i povuče pri čemu se u strukturu mogu dodati i mirisno okusne komponente koje upotpunjene feromonskom podlogom ne ostavljaju ravnodušnima ni najsitijeg predatora.


Oblici silikonskih varalica su brojni, od realističnih imitacija do apstraktnih modela s različitim repnim završetcima.





Osim u izradi standardnih silikonskih varalica, silikon se često koristi kao provokativni dodatak na tvrdim varalicama.


Jedina ozbiljnija ‘mana’ ovih varalica je njihova mekoća zbog koje se lako trgaju i pucaju nakon napada ribe. No ta se mana u najvećem broju slučajeva lako i uspješno kompenzira niskom cijenom koja u pravilu prati silikonske varalice.


Pored spomenute mane, postoji još jedan detalj s kojim se često sudaraju neiskusni početnici. Naime, zbog svoje osiromašene strukture, silikon od kojeg su izrađene ove varalice u dodiru s drugim polimerom trenutno počinje preuzimati polimere koji su neophodni za završetak polimerizacije i uspostavu ravnoteže. Rezultat takvog susreta je u pravilu poražavajući. Silikonska varalica postaje ‘drvena’, dok na podlozi ostaje rupa u obliku neoprezno odložene varalice.


Zbog toga silikonske varalice treba skladištiti i čuvati u posebnim kutijama koje se mogu pronaći i kupiti u svakom ribomaterijalu. Te su kutije predviđene upravo za skladištenje ovakvih sadržaja, a cijenom ne odskaču od klasičnih kutija iste veličine.


Silikonske se varalice mogu lako dorađivati. Za uklanjanje viška dovoljan je oštri skalpel ili škarice, dok je za spajanje dva silikonska kraja potrebno samo upaljačem zagrijati površinu koju želimo spojiti, čvrsto nasloniti spojne površine jednu na drugu i na taj način formirati potpuno novu varalicu.