Objašnjavaju dermatolozi

Vodič za korištenje retinoida u ljetnim mjesecima: Bez ovog sastojka, ne izlazite van

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Što su te kako se i kada (ne) koriste, doznajte u redovima koji slijede.

Retinoidi su rješenje za mnoge skincare probleme, poput znakova starenja, hiperpigmentacijskih mrlja i akni. Njegovo korištenje nije jednostavno, a pogotovo ako ste početnik koji pokušava “proguglati” sve o ovom aktivnom sastojku i onda nailazi na kontradiktorna mišljenja zbog kojih može imati više problema nego koristi.


Jedna od najviše pogrešno shvaćenih informacija oko retinoida jest ona da ih se ne smije koristiti tijekom ljeta zbog iritacije kože, posebno ako više vremena provodite na suncu. Riječ je o mitu jer uz pravilno korištenje, retinoide možete koristiti tijekom čitave godine.


Što su retinoidi?


Retinoidi su derivati vitamina A pretvoreni u retinoičnu kiselinu da bi se mogli koristiti u skincare proizvodima. Često ćete vidjeti da se koriste termini retinoid i retinol jer je retinoid zapravo krovni naziv sastojka.


Da razjasnimo, retinoidi pomažu teksturi kože minimizirajući bore tako da stimuliraju kolagen kojeg imamo pod kožom. Iako ih ima dostupnih u drogerijama, oni najpotentniji (i daleko najučinkovitiji, poput tretinoina) dobivaju se na recept.


S druge strane, retinol se odnosi na retinoid kojeg možete kupiti u drogerijama. Efektni su, ali manje potentni jer imaju manju koncentraciju retinoične kiseline u svojim formulama.


Kako koristi retinoide ljeti?


Dobra je vijest je što se ljeti mogu koristiti uz posebnu njegu. “Učestalost nanošenja retinola ili retinoida ljeti ne treba se mijenjati osim ako ne postoji osjetna osjetljivost na njihovo korištenje”, kaže doktorica Erum Ilyas, dermatologinja u grupaciji Schweiger Dermatology.


Ako zbog nanošenja ove aktivnice osjećate suhoću ili ljuštenje, Ilyas preporučuje smanjenje učestalosti i količine nanošenja zbog sprječavanja fotoosjetljivosti.


S druge strane, mnogi korisnici retinoida kažu da im je proizvod puno jednostavniji za korištenje ljeti. Doktorica objašnjava da je razlog tome povećana vlažnost u zraku jer zbog suhog zraka zimi teže podnosimo aktivne sastojke.


Dermatologinja Sheila Farhang, ujedno i osnivačica Avant Dermatologyja, kaže da je važno uzeti u obzir tip kože, ali i ostale sastojke koje koristite ljeti uz retinol.


“Tipovi kože koji moraju biti oprezni s apliciranjem retinola ljeti su oni s melasmom te ljudi koji koriste druge sastojke za eksfolijaciju poput AHA kiselina, hidrokina i kojične kiseline. Crvena i iritirana koža, ako nije zaštićena od sunca, može pogoršati postojeću melasmu”, kaže doktorica Farhang.


A najvažniji sastojak uz retinol je…


SPF!


Stavljali retinol ili bilo koji drugi proizvod, pa čak i ako ne stavljate ništa, iz kuće se ne izlazi bez zaštitnog faktora. Važno ga je nanositi tijekom čitave godine, pogotovo kada vam u jutarnju skincare rutinu ulazi aktivni sastojci, a ljeti vam mora biti neizostavan. I to ne na način da ga stavite ujutro i mirni ste cijeli dan jer SPF je nešto što je potrebno reaplicirati tijekom dana.


“Preporučujem korištenje minimalnog zaštitnog faktora 30 te njegovo reapliciranje svakih nekoliko sati”, kaže doktorica Ilyas.


Doktorice savjetuju nanošenje SPF-a čak i kada niste vani jer vas sunce i UVB/UVA zrake mogu dohvatiti i na terasi i na balkonu i kroz oblake i kroz prozore.


Neće škoditi i ako uza svu zaštitu nabacite i kakav fora ljetni šešir.


Za prevenciju iritacija, doktorica Farhang savjetuje korištenje retinoidnih proizvoda navečer te naglašava da će veća koncentracija vitamina A u proizvodu, preko dana dovesti do iritacija, prenosi InStyle.