Foto Ivan Palčić
O dugoj tradiciji čipkarstva u gradu Pagu i nastojanjima da se čipkarstvo očuva i primjereno zaštiti, govorili su veleposlanik Joško Paro i Neda Oros
povezane vijesti
- Audi odustaje od potrage za ulagačem u tvornicu u Bruxellesu, planiraju je zatvoriti
- ‘Bio sam potpuno fizički i psihički slomljen, nisam bio u stanju ni vezice sam zavezati. Planinarenje mi je spasilo život’
- Paška vinarija spojila je tradiciju i suvremeni pristup u jedinstvenu priču o opstanku na otoku
U povodu obilježavanja 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i uspostave diplomatskih odnosa između Republike Hrvatske i Kraljevine Belgije, u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Bruxellesu upriličeno je primanje i izložba paške čipke.
Sudionike je pozdravio domaćin, veleposlanik Joško Paro, rođeni Pažanin. Gošće skupa bile su članice Udruge paških čipkarica Frane Budak, predsjednica Neda Oros i članica Gordana Maržić.
O dugoj tradiciji čipkarstva u gradu Pagu i nastojanjima da se čipkarstvo očuva i primjereno zaštiti, govorili su veleposlanik Joško Paro i Neda Oros.
Nazočni su mogli čuti njihova autentična svjedočanstva jer oboje potječu iz obitelji u kojima se čipkarstvo prakticiralo.
Njihove su majke bile čipkarice. Očuvanju i zaštiti čipkarstva u Pagu veliki obol daju Grad Pag, Čipkarska škola obnovljena 1994. godine u sklopu Srednje škole Bartola Kašića i Udruga čipkarica Frane Budak, osnovana 1997.
Čine to i Samostan benediktinki, Čipkarska sekcija u Osnovnoj školi Jurja Dalmatinca te mnoge druge osobe, poglavito aktivne čipkarice.
Udruga čipkarica Frane Budak, ovakvim i sličnim gostovanjima, promiče paško čipkarstvo diljem Europe i svijeta.
I ovom zgodom valja podsjetiti da je UNESCO 2009. godine paško čipkarstvo, zajedno s hvarskim i lepoglavskim, uvrstio na popis svjetske nematerijalne kulturne baštine.