Gastrokutak učenika OŠ Jelenje-Dražice / Foto VEDRAN KARUZA
Šesnaest ekipa mladih čuvara okoliša iz osnovnih i srednjih škola PGŽ-a pokazalo je da zna kako ozeliniti okoliš te što je u prirodi dobro za jelo
povezane vijesti
- Bivši radnici obilježili 50 godina kultne riječke robne kuće. “Ri” je naš život, bili smo baš ponosni da radimo tu
- 50 godina Robne kuće “Ri”. Imala je 500 zaposlenih, mogao se kupiti i auto, a tek marelica sa šlagom…
- Na Korzu održana javnozdravstvena akcija povodom mjeseca borbe protiv malignih bolesti
RIJEKA – Učenici, mladi čuvari okoliša, okupili su se na Korzu kako bi predstavili svoja domaća jela i pića, ali i provjerili svoja znanja: koje biljke i životinje su dobre za jelo u ekosustavu Primorsko-goranske županije. Na Županijsko natjecanje mladih čuvara okoliša prijavilo se 16 ekipa osnovnih i srednjih škola PGŽ-a, a Svjetlana Mazaroli-Jurišić iz organizacije kaže kako je važno znati što je u prirodi dobro za jelo, u slučaju raznih oskudica, ali i inače.
Čuvari pčela
– Na primjer, da je cvijet od bazge jestiv, da se morski krastavac može oguliti i ispržiti, kao i skakavci. Također, provjerava se koliko učenici znaju prepoznati samonikle biljke, zaštićene vrste i zaštićena područja u PGŽ-u, kaže Svjetlana Mazaroli-Jurišić. Učenici su s nastavnicima pripremili i predstavili razne kolače, sirupe te druga jela i pića, kao i recepte te ekoplakate. Na Korzo su, između ostalih, stigli i učenici OŠ »Petar Zrinski« Čabar, Područne škole Plešce s učiteljicom Katarinom Leš koji su pripremili doista puno toga – sirupe od koprive, bazge, mente, čajeve, kao i med te med od borovih iglica.
– Tu su i suhe tepke, orehnjača, krumpiruša, štrukle sa zasekom, dodaje učiteljica. U svemu joj pomažu učenici pa tako i Nino Križ koji nam je rekao da su sadili ruže i radili na projektu o pčelicama.
– Pokrenuli smo projekt »Vrijedne naše pčelice« jer su pčele i ostali kukci sve više ugroženi, ima ih sve manje pa smo istraživali što mi možemo učiniti. Počeli smo uređivati cvjetnjak s medonosnim cvijećem, a u planu nam je i svojevrsni »hotel« za kukce. Poučavamo djecu ekologiji i da čuvaju okoliš. Da će puno pridonijeti ako zasade samo jedan cvijet, ispričala nam je učiteljica Katarina Leš. Među ekipama su bile i učenice OŠ Gornja Vežica – Erin, Mila, Mia i Nisa s učiteljicom Manuelom Stančić.
Zelena snaga
– Donijeli smo raznovrsno bilje koje raste na livadi pored naše škole, pripremili kolač od rogača, maslačkov med, kao i edukativne plakate. Učili smo prepoznavati biljke i koliko moramo čuvati zelene površine našega grada te da je važno sudjelovati u ozelenjavanju našega grada, rekla nam je učiteljica Manuela Stančić. Natjecanje je bilo podijeljeno u tri kategorije: od 1. do 4. razreda, od 5. do 8. razreda te srednje škole. U ukupnom plasmanu prvo mjesto od 1. do 4 razreda zauzeli su naši sugovornici čabarskog OŠ Petar Zrinski i OŠ Gornja Vežica, od 5. do 8. razreda najbolji su bili učenici OŠ Jelenje-Dražice, a u kategoriji srednjih škola Hotelijersko-turistička škola Opatija. Najbolje higijensko-estetski uređen štand imali su također učenici OŠ »Petar Zrinski« iz Čabra i OŠ Gornja Vežice, u kategoriji 1. do 4. razreda. U kategoriji 5. do 8. razreda najbolji štand imali su učenici OŠ Dr. Branimira Markovića Ravna Gora, a srednjih škola SŠ »Vladimir Nazor« Čabar. Naj-ekić, ekolutkice, imali su učenici OŠ »Petar Zrinski Čabar« i OŠ Gornja Vežica, a specijalnu nagradu u ukupnom plasmanu i higijensko-estetskom uređenju štanda dobio je Centar za odgoj i obrazovanje Rijeka.