Spinning je skup sport i zahtijeva različite štapove za različite terene. Jedan štap ne može služiti za sve. Tako su primjerice kratki mekani štapovi su za lov po portu, jer treba tog brancina nešto zaustaviti da ne ode među konope. Ako je dug ne može se precizno baciti uz brod i teže je raditi…
povezane vijesti
Zadranin Martin Ćurko je jako dobro poznat svim natjecateljima kao vrsan ribolovac koji se u svom ribolovnom stažu nakupio i medalja i priznanja te kao ljuta konkurencija zadao glavobolje svima koji bi se na natjecanjima našli u njegovom sektoru. A osim natjecateljskog ribolova, Martinova je strast i spinning, u čemu je također vrlo uspješan. Evo što Martin savjetuje svima koji se žele okušati u tom obliku sportskog ribolova.
– Moja preporuka za mlade ribolovce je jednostavna. Krenite s malim brancinima po portima koji se skrivaju ispod brodova. Lovite ih na male silikone, učite kako se mali brancin ponaša, jer samo nijanse love većeg, ali mali je naivniji. Učite kako prati, kada ubrzati, kada stati. Gledajte ponašanje sitne ribe oko njih. Ne može se loviti, ako ne kužite kako se ta riba ponaša. Naravno, ne morate ih zadržati – priča nam Martin.
– Isprobajte razne boje varalica. Moja preporuka je što je more bistrije to dekori moraju biti realniji. Jedan od meni najdražih Fish Arrow Flash-j Shad 2, a kada je mutno stavite bijele, roze, žute dekore koji će ga privući u tom mutežu. Što se ostale opreme tiče dobar stap u spinnu znači jako puno, možda koliko i rola jer ćete sigurno doći u situacije u kojima ćete vidjeti da brancini hvataju sitnu ribu na površini daleko, i ako nemate dobar štap i rolu nećete se moći dobaciti do njih – nastavlja Martin.
– Spinning je skup sport i zahtijeva različite štapove za različite terene. Jedan štap ne može služiti za sve. Tako su primjerice kratki mekani štapovi su za lov po portu, jer treba tog brancina nešto zaustaviti da ne ode među konope. Ako je dug ne može se precizno baciti uz brod i teže je raditi. Naravno, pričam o štapu za silikonske varalice.
Opet onda kratki štapovi sa fast akcijom su dobri za wobblere i površince. Kada se ide na divlje terene ili pješčane plaže koristimo duge štapove preko 290 centimetara jer tu treba daleko baciti.
Male mašine od 1500 do 2500 se koriste za silikonske varalice i za površince jer noću treba jako spora prezentacija svega, od površinaca koji traže duge stanke, do silikona za koje nekad imate osjećaj da ih i ne mičete s mjesta.
Velike mašine od 4000 se koriste više za dan jer je bistrije, riba je življa i treba prezentaciju ubrzati, iako, da se ne lažemo, znao sam i ja puno puno puta loviti noću s 4000, ali samo pod svijetlom.
Nemojte kupovati raznorazne upredenice. Bolje je kupiti neku što valja nego da vam nakon dva ribolova pukne na ribi. Ja osobno koristim YGK 0,06 i Seabass Varivas 0,08 milimetara. Ne idem preko 0,08 milimetara kada lovim brancine jer to je ipak konop i vidi se u moru koliki god vam bio shock-leader. A shock-leadere koristim samo od Seaguara FXR 0,18, 0,22 i 0,26 milimetara, što ovisi o prozirnosti mora i o veličini koju ciljamo – ispričao nam je Martin Ćurko.