
Ovo nije prva kompanija koja se bavi razvojem video igara u koju je Saudijska Arabija uložila novac. U posljednje dvije godine učinili su isto s tvrtkama Capcom i Nexon
povezane vijesti
- “Ovo je ludilo”: Nevjerojatnih 15 minuta koji su uzdrmali američke burze kao rijetko kad prije
- Crikveničanki “stručnjaci” za investiranje obećavali zaradu prilikom ulaganja u kriptovalute, dionice i plemenite metale
- Prikazali mu neistinite podatke te ga naveli da uplati za nepostojeće dionice oko 15 tisuća eura
Javni investicijski fond Saudijske Arabije (PIF), zemlje koja je svoje bogatstvo stekla na nafti, kupio je danas 5 posto japanske kompanije Nintendo, japanske tvrtke za razvoj video igara i igraćih konzola.
Ovo nije prva kompanija koja se bavi razvojem video igara u koju je Saudijska Arabija uložila novac. U posljednje dvije godine učinili su isto s tvrtkama Capcom i Nexon.
Ovom kupnjom Saudijska Arabija postala je peti najveći dioničar Nintenda. Zanimljivo, u samoj tvrtki, kako piše Bloomberg, nisu uopće znali za ovu kupovinu, nije bilo pregovora oko toga, s obzirom da je Nintendo javno dioničko društvo čije dionice može kupiti svatko u bilo kojem trenutku na tržištu.
Iako će u PIF-u reći da je njihova kupnja napravljena u svrhu ulaganja, domaći japanski analitičari smatraju da je to samo djelomično istina.
„Saudijska Arabija pojačava napore za stvaranje vlastite industrije kreativnih sadržaja, a ova serija ulaganja u japanske tvrtke za igre vjerojatno je način da uče od Japana” – smatra glavni analitičar tvrtke Tokyo Securities Hideki Yasuda.
Osim državnog fonda, neobičnu sklonost tvrtkama za videoigre pokazuje i sam prijestolonasljednik princ Mohammed Bin Salman koji je 2020. provo lupio trećinu japanske tvrtke SNK, da bi na kraju postao većinski vlasnik s 51 posto vlasništva.
Isto tako PIF stalno ulaže u industriju igara izvan Japana, potrošili su krupnih 2,1 milijardu dolara samo prošle godine kako bi kupili dionice tvrtki Activision Blizzard, Take-Two i EA.
Za državu i njeno vodstvo koje pliva u novcu od resursa za koji se nadamo da će radi dobrobiti planeta biti sve manje eksploatirano, ulaganje u industriju video igara bi mogao biti dobar dugoročni potez. Naime, industrija igara vrijedila je globalno 173 milijarde dolara 2020., a do 2026. očekuje da će doseći vrijednost od čak 314 milijardi dolara.