PROPAST PRIJETI

Danas Tonka, sutra Brajda, možda i Vežica: Što će biti s ostalim pogonima riječkog PIK-a

Bruna Matičić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Prestanak proizvodnje nije uzrokovan manjkom sirovine niti povećanim troškovima, već samovoljom većinskog vlasnika da se imovina tvrtke rasproda. Danas Tonka, sutra Brajda, a za koji mjesec i Vežica, ističe mali dioničar koji se javio redakciji.



RIJEKA – Vijest o zatvaranju mljekare Tonka, jedine mljekarske industrije u Primorsko-goranskoj županiji, naišla je na velik broj reakcija i među građanima Rijeke, ali i među bivšim zaposlenicima tvrtke PIK, od kojih su se neki obratili i našoj redakciji. Svaki od njih ima svoju priču te navodi razloge koji su doveli do konačne propasti mljekarske industrije. No, svi oni vjeruju da se mljekaru moglo spasiti, da se reagiralo na vrijeme.
Među njima je i Zdenko Palčić koji je u mljekari na Škurinjama radio kao tehnolog do 1973. godine. Palčić kaže da se ne slaže s izjavom gradonačelnika Marka Filipovića da je za sve kriva država zbog zanemarivanja poljoprivredne politike, već za zatvaranje mljekare krivi dosadašnje uprave i generacije upravitelja tvrtke PIK Rijeka d.d.


Sirovinska baza


– Sedamdesetih godina preuzeo sam sirovinsku bazu za mljekaru. Tada se najviše ulagalo u pekarstvo i proizvodnju tjestenina, a mljekara se nije razvijala te je zanemarena sirovinska baza mljekare. U tim godinama gotovo 80 posto mlijeka dolazilo je iz Vipave iz Slovenije i iz Zagreba te vrlo male količine iz Like i Gorskog kotara. Predložio sam tada da mljekara i PIK ulažu upravo u sirovinsku bazu u Gorskom kotaru i Lici, ali to nije prošlo, a Vipava se povukla. Napustio sam PIK kada sam vidio da nema investicija u mljekaru, rekao je Palčić. Objašnjava da se tada ulagalo u povećanje kapaciteta punjenja, ali se nije ulagalo u povećanje sirovinske baze.
– Najlakše je okriviti državu. Nije država kriva, krivi smo mi. Jednostavno se nismo dovoljno borili za sirovinsku bazu, a ljudi koji su bili na vrhu, nisu za to imali sluha. Stoga propast i zatvaranje mljekare ima korijene u dalekoj prošlosti, a vezani su uz neodgovorno ponašanje prema mljekari u cijelom PIK-u, zaključio je Zdenko Palčić.


Mali dioničar društva PIK Rijeka d.d. (ime poznato redakciji) u reagiranju na zatvaranje mljekare upućenom na elektroničku poštu naše redakcije navodi kako sirovine ima te prestanak proizvodnje isključivo smatra samovoljom sadašnje uprave i većinskog vlasnika.


Kraj proizvodnje




– Prestanak proizvodnje nije uzrokovan manjkom sirovine niti povećanim troškovima, već isključivo samovoljom većinskog vlasnika da se imovina tvrtke u potpunosti rasproda i na mjesto današnjih pogona dođu neke druge djelatnosti. Danas Tonka, sutra Brajda, a za koji mjesec i Vežica, naveo je mali dioničar u dopisu, referirajući se na to da slična sudbina očekuje i preostale PIK-ove pogone, proizvodnje tjestenine i pekarskih proizvoda.
Također, istaknuo je kako nedostatak sirovine ne može biti razlog zatvaranja mljekare, potvrđujući to podatkom da će, po odlasku PIK-a s tržišta, otkup mlijeka 190 kooperanata u Lici najvjerojatnije preuzeti Vindija, o čemu je Hina izvijestila početkom svibnja. U konačnici, ovaj dioničar za zatvaranje mljekare i trenutačno stanje propadanja krivi većinske vlasnike PIK-a koji probleme i svoje namjere pokušavaju prikriti spominjući »restrukturiranje« proizvodnje.


Naime, PIK Rijeka koji ima tradiciju proizvodnje mlijeka, pekarskih proizvoda i tjestenine od 1947. godine vodeća je prehrambena industrija u Rijeci i jedina u Primorsko-goranskoj županiji koja je prerađivala mlijeko i mliječne proizvode. Nažalost, mljekara na Škurinjama za koji će dan u potpunosti ugasiti cijelu proizvodnju i zatvoriti pogon. Premda je direktor Gino Pastorčić istaknuo kako su svi radnici već raspoređeni i dodatnih otkaza neće biti, u Sindikatu zaposlenih u poljoprivredi i prehrambenoj industriji još uvijek su zabrinuti za sudbinu tridesetak radnika koji su radili u mljekari.