Foto: iStock
Vjerovali ili ne, neke vrste palmi vole umjerenu ili čak hladniju klimu.
povezane vijesti
Obično mislimo da su sve palme nalik jedna drugoj, ali to nije točno. Postoji više od 2.600 vrsta palmi i ne rastu sve na toplim, osunčanim plažama. Vjerovali ili ne, neke vrste palmi vole umjerenu ili čak hladniju klimu. Neke od biljaka za koje mi mislimo da su palme čak i nisu palme, već primjerice cikade, sa svojim debelim deblima i velikim zelenim listovima. One su u biljnoj porodici bliske ginku.
Najbolje poznajemo visoke palme koje obično rastu na rubovima cesta ili plaža, ali nisu sve palme visoke, niti sve spadaju u grupu drveća.
Neke, naime, spadaju u grmove ili penjačice poput loze.
Kompaktne vrste često dostižu tek oko 180 do 275 cm visine, a palme uzgajane u sobi ili u kontejnerima narastu niže od onih uzgajanih na otvorenom, dok se neke druge vrste smatraju najvišim stablima koja uopće rastu na zemlji. Wax palma, na primjer, može narasti do 6 i više metara u vis.
Nisu niti sve palme ljubiteljice vrućine. Neke vrste toleriraju hladnije uvjete, čak bolje uspijevaju na snježnim, ledenim padinama.
Najbolji način da odredite je li biljka koju imate palma, jest ako pogledate kakvo joj je lišće. Listovi palme imaju tipično perast izgled, a cikade imaju zbijenije listove koji rastu iz centralne točke.
Drugi način da odredimo jesu li to palme ili ne, jest ako pogledamo njihovo deblo. Više palme imaju glatka, sivkastosmeđa ili prstenasta stabla, premda neke niže vrste imaju više povezanih debala koja rastu zajedno. A neke vrste palmi uopće i nemaju debla. Stoga opišimo neke od uobičajenijih vrsta palmi kako bismo više naučili o njima.
Areka palma
Ova vrsta palmi dobro raste i u velikim posudama, izložena manjoj količini svjetla, pa uspijeva i u sjevernijim krajevima. U takvim uvjetima zimi je treba unijeti u kuću. Na Mediteranu može rasti i vani, posađena u vrtu, kada naraste viša od one posađene u kontejneru, koja doseže maksimalno oko 2, 5 m. Ova malena palma čak i cvjeta, i to bijelim cvjetovima, te donosi plodove, orahe betel.
Visoka žumara
Ako je posađena u vrtu, ova otporna vrsta dosegnut će i do 6 m visine. Laka je za uzgoj, trpi sušu i otporna je na bolesti.
Majesty (Veličanstvena) palma
Ova vrsta palmi traži najmanje napora za održavanje, ne treba je ni orezivati ni prihranjivati. Posađena u posudu, narast će najviše oko 3 m, a ako raste u vrtu, i do 25 m visine. Vrlo je atraktivna, a može rasti i u polusjeni i na vlažnim terenima.
Bodljikava palma
Ova vrsta poznata je po oštrim listovima i po rastu u obliku grma. Naraste od 1 do 3 m u visinu i u širinu. Za rast joj nije potrebna tropska klima, naprotiv. Podnosi i niske temperature i dobro uspijeva kako u sjeni, tako i na osunčanom mjestu. Otporna je na bolesti i ne napadaju je insekti, pa ju je vrlo lako njegovati.
Mediteranska lepezasta palma
Ova vrsta u svakom vrtu može stvoriti tropski ugođaj, ali svejedno je vrlo otporna na zimske uvjete i može izdržati bez oštećenja čak i niske minuse. Otporna je i na jaku sušu.
Kokosova palma
Jedna od ključnih prednosti ove vrste je što rađa kokosove orahe. Čak i ako je uzgajate u velikom kontejneru, ubrzo možete očekivati urod. U tom slučaju narast će samo oko 1,5 do 3 m. Kokosova palma raste iz kokosovog oraha, smještenog na površini posude sa zemljom, pa i to ovoj biljci daje jedinstven, tropski izgled. Ljeti je možete iznijeti van gdje će izgledati lijepo unatoč jakom vjetru, vrućini ili suši.
Kraljičina palma
Lijepa, visoka palma sa sitnim narančastim plodovima. To je vrsta kakvu zamišljate na obali plaže, ali ako u vrtu nemate dovoljno sunca, možete je uzgajati i u kontejneru. Ovo je jedna od najviših palmi koja može narasti i viša od 15 m i u vrtu izgleda doista spektakularno.
Kariota palma ili palma ribljeg repa
Izgledom podsjeća na riblji rep jer joj jarko zeleni široko raspoređeni listovi rastu na visokim, uspravnim stapkama. Listovi se šire prema vrhu, podsjećajući na riblji rep. Ova palma se može uzgajati i u kontejneru. Preferira visoke temperature, ali može podnijeti i malo mraza.
Cikas palma (Sago)
Ova vrsta spada u cikade, a ne u palme, pa ipak će vašem vrtu dati toliko željen tropski ugođaj. Može se držati i u kontejneru, a kako dobro podnosi sušu, ne treba je zalijevati više nego obične kaktuse.
Zamia palma
Još jedna vrsta cikade, lijepih manjih, jasno zelenih i okruglih listova. Može se uzgajati u vrtu ili u kontejneru, ali će u vrtu izgledati kao grm, zbog tendencije da se razvija u širinu. Trebat će joj jedino osunčano mjesto i povremeno zalijevanje.
Palma oblika boce (Bottle)
Deblo ove palme nalikuje boci za rum, po čemu je i dobila ime. Na vrhu razvija četiri do šest listova sličnih perju koji se posebno dramatično doimaju u manjim vrtovima. Ne podnosi temperature ispod granice smrzavanja, a da bi uvijek izgledala lijepo, treba je redovito zalijevati i malčirati.
Damska palma
Ovo je jedna od rijetkih vrsta palmi koja uspješno raste i u polusjeni. Ima više stabala koja rastu zajedno i u vrtu vrlo egzotično izgleda. Dobro tolerira sušu i vrućinu i ne traži stalnu pažnju.
Božićna palma (Adonidia merrillii)
Obično ovako zamišljamo biljku koju nazivamo palma i koja djeluje vrlo tropski, smještena na kakvoj plaži. Ona ima dva ili više debla i svinute listove, dovoljno široke da nam osiguraju hladovinu. Narast će 3 do 8 m visine i 2 do 3,5 m širine, pa se ne može uzgajati u kontejneru.
Palma slonova noga (Ponytail)
Ova palma ima više debala, prekrivenih korom sive boje, koja rastu iz iste osnovice. Ako je posađena na otvorenom, može narasti prilično velika, do 10 m i više, no posađena u kontejner naraste svega oko 2-3 m.
Patuljasta datulja (Pygmy)
Ova minijaturna palma je omiljena zbog svoje veličine jer dostigne tek oko 2 m u kontejneru ili oko 3,5 posađena vani. U toplijoj klimi patuljasta datulja rađa egzotičnim voćem. Posađena na ulazu u vrt ili na nekoj istaknutoj poziciji, pridonosi tropskom izgledu vašeg vrta.
Šumska datulja (Sylvester)
Ova jedinstvena rodna palma rađa ukusne plodove – datulje, koje se mogu jesti direktno ubrane s drveta. Ima lijepe simetrične listove i zanimljivo deblo. Ne možete pogriješiti ako ovu vrstu posadite u svoj vrt.
Žele palma (Pindo)
Još jedna vrsta koja u toplijoj klimi rađa datulje, posebno omiljene za izradu džema ili želea. U vrtu joj treba dosta mjesta, jer naraste 7 m uvis i oko 4,5 m u širinu. Dobro podnosi niske temperature i smrzavanje.