Foto: M. GRACIN
Željeli smo ukazati da je tradicija skup najljepšega i najboljega što su nam ostavili naši preci te potaknuti učenike da i sami budu sakupljači i čuvari hrvatskog kulturnog blaga, objasnile su Mirjana Baždarić i Sunčana Martinčević
povezane vijesti
RIJEKA – Hrvatska pjesnička riječ, plesovi, glazba i izložba bili su sadržaj kojim su učenice i učenici Salezijanske klasične gimnazije podsjetili na temu: hrvatska baština i tradicija. Pjesnička večer »Hrvatski trag u beskraju«, trebala je biti održana u povodu 30. obljetnice vukovarske žrtve, ali je zbog epidemioloških i drugih okolnosti tada odgođena.
No, post nubila phoebus – poslije oblaka uvijek dolazi sunce – ta je pjesnička večer održana jučer u Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji. U prostoru škole postavljena je i izložba »Na vrelu – hrvatsko kulturno blago«, posvećena tradicijskim obrtima, odjeći, alatima, kuhinji, ukratko očuvanju hrvatske kulturne i povijesne baštine. Kako nam kažu profesorica hrvatskog jezika Mirjana Baždarić i knjižničarka Sunčana Martinčević, pitanje koliko mladi poznaju tradiciju dugo se nametalo i bilo povodom osmišljavanja pjesničke večeri i izložbe.
Dvije radionice
– Željeli smo ukazati da je tradicija skup najljepšega i najboljega što su nam ostavili naši preci te potaknuti učenike da i sami budu sakupljači i čuvari hrvatskog kulturnog blaga. Organizirali smo i dvije radionice – izrada tradicijskih frizura i narukvica te su ovakvi projekti doista najbolja škola za život, rekle su nam.
Pjesničku večer otvorili su školski zbor i Matija Buger izvevši »Mom zavičaju«, a uslijedile su recitacije hrvatske pjesničke riječi. Članovi folklorne skupine Udruge Primorski Hrvat predstavili su plesove Hrvatskog primorja, a potom su učenici interpretativno čitali tekstove koji svjedoče o bogatoj baštini Hrvatske. Kako kaže ravnatelj škole don Dragutin Detić, željeli su potaknuti učenike da budu sakupljači i čuvari hrvatskog kulturnog blaga, baštine koja ponekad izmiče našim horizontima u brzom suvremenom tempu života.
Za sve generacije
Učenice Anđela Marasović i Paula Starčević kažu da su se rado uključile u program.
– Bilo mi je zadovoljstvo sudjelovati, upoznala sam druge ljude iz škole i jako mi se sviđa kako je sve koncipirano i za sve generacije, rekla nam je Paula Starčević koja je vodila program, dok je Anđela Marasović čitala tekst o Dubrovačkoj Republici te sudjelovala u radionici izrade narukvica.
– Kroz ovu pjesničku večer oslobodila sam se straha od javnog nastupa, zaključit će Anđela Marasović.