TZ Vinodolske općine

Alenka Spoja ponovo direktorica: Ruralni, eko i etnoturizam prepoznatljivost Vinodola

Robert Šimonović

Vinodolska dolina je u dvadesetak godina postala destinacija prepoznatljiva po ruralnom turizmu / Foto TZ VINODOLSKE OPĆINE

Vinodolska dolina je u dvadesetak godina postala destinacija prepoznatljiva po ruralnom turizmu / Foto TZ VINODOLSKE OPĆINE

U četiri godine cilj mi je revitalizacija poljoprivrede, sinergija poljoprivrede i turizma, implementiranje domaćih poljoprivrednih proizvoda u turističku ponudu našeg kraja, kao dodane vrijednosti postojećoj ponudi ruralnog turizma – govori Alenka Spoja



BRIBIRAlenka Spoja nedavno je ponovo izabrana za čelnu osobu Turističke zajednice Vinodolske općine, a funkciju direktorice obnašat će naredne četiri godine. Članovi Turističkog vijeća TZ-a Vinodolske općine na 7. redovnoj sjednici jednoglasno su podržali prijedlog Povjerenstva za provedbu natječaja za reizbor direktorice.
– Naravno, jako sam sretna i zahvalna na ukazanom povjerenju, kako članovima Turističkog vijeća, tako i Povjerenstvu za provedbu natječaja. To je velika čast, ali i obveza te odgovornost. Svim snagama trudit ću se opravdati njihovo povjerenje, biti otvorena za sve konstruktivne prijedloge i ideje te, kao i dosad, biti na raspolaganju svim dionicima u turizmu, ali jednako tako i lokalnom stanovništvu – rekla je Alenka Spoja te nam otkrila ključne smjernice svog programa rada, koji je izradila za 2022. godinu.


Bolje brendiranje


– Naglasak sam stavila na bolje brendiranje Vinodolske doline kao turističke destinacije koja je od anonimne doline s nekoliko iznajmljivača prije dvadesetak godina postala prepoznatljiva destinacija po ruralnom turizmu. Najveće bogatstvo Vinodola je njegova raznolikost i prostor koji nudi razne mogućnosti za razvoj selektivnih oblika turizma, kao što je ruralni, eko i etno turizam. Znamo da je Vinodol tijekom vremena bio kolijevka mnogih poljoprivrednih kultura, koje su vjekovima bile hraniteljice lokalnog stanovništva. Kroz svoj četverogodišnji program rada putem manifestacija cilj mi je revitalizacija poljoprivrede, sinergija poljoprivrede i turizma, implementiranje domaćih poljoprivrednih proizvoda u turističku ponudu našeg kraja, kao dodane vrijednost postojećoj ponudi ruralnog turizma. Naravno, tu je i promocija gastrodelicije – bribirskog prisnaca, kroz izradu audiovideo materijala te gastromanifestacije. Tijekom planiranog razdoblja aktivnosti ću također usmjeriti k promociji lokalnih OPG-ova, posebno pčelara, kroz manifestaciju, ali i turističku kartu meda vinodolskih pčelara. Naime, pčelarstvo i tradicija proizvodnje meda u Vinodolu spominje se još u Vinodolskom zakoniku – govori Alenka Spoja.
Kako kaže, poseban naglasak stavit će i na kulturni turizam, odnosno održavanje već postojećih manifestacija kao što su Vinodolske ljetne večeri, Ružica Vinodola, Noć muzeja, Interpretacijske šetnje Vinodolom, ali i osmišljavanje novih manifestacija.
– Neke od njih jesu Noć knjige za najmlađe, kroz koju će fokus biti stavljen na čitanje slikovnica, potragu za blagom i likovne radionice, zatim manifestacija Noć tvrđava, koja će promovirati fortifikacijske građevine u Vinodolu, a tu su i Živa škola šaha, Ča čitalnica i druge – kaže Alenka Spoja te dodaje i da će brojne aktivnosti biti usmjerene k njegovanju vinodolskih običaja i tradicije, kao što su mjesni blagdani, maškarani običaji, briga o bogatoj kulturno-povijesnoj baštini…


Outdoor projekti


– Naravno, tu je i naša graditeljska baština, kao što su, primjerice, vinodolska vrela i perila, za koje sam posebno vezana. Njihova obnova, otkrivanje novih, obilježavanje na terenu i izrada nove karte dugoročni su planovi mog programa rada – napominje reizabrana direktorica TZ-a Vinodolske općine, ističući da će nastaviti surađivati s udrugama, KUD-ovima, mjesnim odborima Vinodolske općine te mnogim pojedincima koji su na nju prenijeli svoju ljubav prema Vinodolu.
– Istaknula bih i suradnju sa školom harmonike Fortissimo i školom šaha iz Grižana, Dječjim vrtićem Cvrčak i mrav te osnovnim školama Vinodola, s kojima ću i dalje sudjelovati na osmišljavanju događanja i manifestacija za najmlađe članove naše zajednice – govori Alenka Spoja te dodaje da planira intenzivirati aktivnosti s lokalnim sportskim klubovima te kroz zajedničku suradnju poraditi na osmišljavanju sportskih manifestacija, održavanje i opremanje postojećih prirodnih atrakcija i staza.
– Sam položaj, s jedne strane u neposrednoj blizini morske obale, a s druge u blizini izuzetno atraktivnog šumskog predjela, potom jezero u Triblju, paragliding ili free climbing, čine Vinodol samog po sebi turističkom atrakcijom – kaže Alenka Spoja te ističe i više nego dobru suradnju s turističkim zajednicama gradova Novi Vinodolski i Crikvenice, kroz koju će i dalje nastojati njegovati realizaciju zajedničkih outdoor, ali i drugih projekata kao što su projekt outdoor brošure, biciklističke, planinarske i pješačke staze s pripadajućim kartama, zajednička web stranica, zajednički promotivni film, ali i zajedničke manifestacije. U tom kontekstu važnim smatra provođenje Strategije razvoja turizma Crikveničko-vinodolske rivijere 2019. – 2029. godine.
– Za kraj bih naglasila da ću posebne napore usmjeriti na promociju Vinodola, produženje sezone, obogaćivanje ponude novim sadržajima i projektima, naravno, da bih na taj način privukla pažnju na Vinodolsku dolinu te smanjila fenomen sezonalnosti turizma u Vinodolu – zaključuje Alenka Spoja.