FOTO/Pexels
Ponekad će vam možda trebati više brige o sebi u jednom određenom području kako biste vratili ravnotežu ili pronašli olakšanje od stresora u vašem životu.
povezane vijesti
Briga o sebi nije samo pronalaženje načina za opuštanje. Radi se o brizi o sebi mentalno, tjelesno, emocionalno, društveno i duhovno. Kako biste se brinuli za svoje zdravlje i dobrobit, važno je pronaći ravnotežu koja vam omogućuje da se bavite svakim od ovih područja.
Ponekad će vam možda trebati više brige o sebi u jednom određenom području kako biste vratili ravnotežu ili pronašli olakšanje od stresora u vašem životu.
Fizička briga o sebi
Morate se brinuti o svom tijelu ako želite da ono radi učinkovito. Imajte na umu da postoji jaka veza između vašeg tijela i vašeg uma. Kada brinete o svom tijelu, i vi ćete razmišljati i osjećati se bolje.
Fizička briga o sebi uključuje način na koji napajate svoje tijelo, koliko spavate, koliko fizičke aktivnosti radite i koliko dobro brinete o svojim fizičkim potrebama. Dolazak na preglede u zdravstvenu njegu, uzimanje lijekova kako je propisano i upravljanje svojim zdravljem dio su dobre fizičke skrbi o sebi.
Socijalna briga o sebi
Socijalizacija je ključna za brigu o sebi. No, često je teško naći vremena za prijatelje i lako je zanemariti svoje veze kada život postane zauzet, piše Very Well Mind.
Bliske veze važne su za vašu dobrobit. Najbolji način za njegovanje i održavanje bliskih odnosa je ulaganje vremena i energije u izgradnju vaših odnosa s drugima.
Ne postoji određeni broj sati koje biste trebali posvetiti svojim prijateljima ili raditi na svojim vezama. Svatko ima malo drugačije društvene potrebe. Ključno je shvatiti koje su vaše društvene potrebe i ugraditi dovoljno vremena u svoj raspored za stvaranje optimalnog društvenog života.
Mentalna briga o sebi
Način na koji razmišljate i stvari kojima ispunjavate svoj um uvelike utječu na vaše psihičko blagostanje.
Mentalna briga o sebi uključuje obavljanje stvari koje održavaju vaš um oštrim, kao što su zagonetke ili učenje o temi koja vas fascinira. Možda ćete otkriti da vam čitanje knjiga ili gledanje filmova koji vas inspiriraju potiču vaš um.
Mentalna briga o sebi također uključuje činjenje stvari koje vam pomažu da ostanete psihički zdravi. Vježbanje samo suosjećanja i prihvaćanja, na primjer, pomaže vam održati zdraviji unutarnji dijalog.
Duhovna briga o sebi
Istraživanja pokazuju da je stil života, uključujući religiju ili duhovnost, općenito zdraviji stil života.
Međutim, njegovanje vašeg duha ne mora uključivati religiju. Može uključivati sve što vam pomaže razviti dublji osjećaj značenja, razumijevanja ili povezanosti sa svemirom.
Bilo da uživate u meditaciji ili molitvi, duhovna briga o sebi je važna.
Emocionalna briga o sebi
Važno je imati zdrave vještine suočavanja s neugodnim emocijama, poput ljutnje, tjeskobe i tuge. Emocionalna briga o sebi može uključivati aktivnosti koje vam pomažu u prepoznavanju i izražavanju svojih osjećaja redovito i sigurno.
Bilo da razgovarate s partnerom ili bliskim prijateljem o tome kako se osjećate ili odvajate vrijeme za slobodne aktivnosti koje vam pomažu obraditi svoje emocije, važno je uključiti emocionalnu brigu o sebi u svoj život.