Foto: iStock
Očiti razlog za povećanje udjela iOS-a prije svega leži u tome što Apple već neko vrijeme lansira čak četiri iPhonea svake godine što bi se trebalo nastaviti i u skoroj budućnosti, uz konstantno ažuriranje jeftinijeg modela iPhone SE
povezane vijesti
Prema nedavnim istraživanju tvrtke StockApps, broj uređaja koji rade na operativnom sustavu Applea (iOS) u posljednje četiri godine značajano je porastao i ujedno preuzeo pristojan dio Androidovog globalnog tržišnog udjela OS. Međutim, Google i dalje dominira svojim mobilnim operativnim sustavom.
Naime, Android je 2018. godine imao 77,32 posto globalnog tržišnog udjela, a sadašnja je procjena kako na tom operativnom sustavu radi 69,74 posto svih uređaja na svijetu što je pad od oko 8 posto u četiri godine. Nasuprot tome, iOS je u istom razdoblju porastao s 19,4 posto na 25,49 posto.
Očiti razlog za povećanje udjela iOS-a prije svega leži u tome što Apple već neko vrijeme lansira čak četiri iPhonea svake godine što bi se trebalo nastaviti i u skoroj budućnosti, uz konstantno ažuriranje jeftinijeg modela iPhone SE, što većem broju kupaca daje mogućnost nabavke uređaja.
No, i uz povećanje Appleovih uređaja jasno je kako iOS neće dostići Android jer je isključivo vezan za proizvode tvrtke iz Curpentina, dok se Googleov OS nalazi na mnoštvu uređaja od pametnih telefona do tableta i televizora, a očekuje se da bi u budućnosti mogao naći i svoj put do osobnog računala. Pristupačnost također ide u prilog Androidu jer se nalazi u svim cjenovnim klasama od 100 do 2.000 američkih dolara.
Postoji nekoliko operativnih sustava za mobilne uređaje koji se pokušavaju probiti na tržištu poput HarmonyOS i SailfishOS, ali za sada su daleko od Androida, uključujući Windows Phone kojega nisu prihvatili proizvođači pa se pokazao kao veliki promašaj za Microsoft od kojeg se na kraju u potpunosti odustalo.