Noseći po oblačnom i na trenutke kišnom vremenu sliku Rapske Gospe, župljani iz župe Uznesenja Blažene Djevice Marije dočekali su procesiju vjernika s čitavog otoka koji su uz pjesmu, u dugoj koloni iza župnih križeva i zastava, stigli u grad Rab
povezane vijesti
RAB – Na Rabu je jučer, posljednje nedjelje u travnju, održano tradicionalno, više od pola tisućljeća nasljedovano, zavjetno hodočašće Križi. Namjerno ističemo pridjev tradicionalno, jer posljednja dva pandemijska izdanja, u tom dugom višestoljetnom nizu, sada konačno možemo uvrstiti među one povijesne iznimke u kojima se moralo pribjegavati kompromisnim rješenjima. Naime, protekle dvije godine zbog pandemije u Križima su sudjelovali samo predstavnici župa te je izostajalo veliko zajedništvo kakvo samo Križi ostvaruju.
Noseći po oblačnom i na trenutke kišnom vremenu sliku Rapske Gospe, župljani iz župe Uznesenja Blažene Djevice Marije, predvođeni biskupom krčkim mons. Ivicom Petanjkom i rapskim dekanom mons. Mladenom Mrakovčićem, spustili su se rapskim Bobotinama, čekajući slijevanje duge procesije vjernika otoka Raba, u dugoj koloni iza župnih križeva i zastava, u grad Rab.
Dugotrajna zvonjava
Čula se tako u jučer ujutro u gradu i dugotrajna zvonjava zvona sa zvonika nekadašnje rapske katedrale, današnje župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije. Naime, premda i ovaj najveći romanički rapski ljepotan, koji dominira vizurom grada, u novije doba ima električni mehanizam koji njegova zvona pokreće na »uru od zvona«, za većih kršćanskih blagdana i, naravno, na blagdan Križi, konopcima masivnih zvona upravljaju pravi zvonari.
Srećko Deželjin, glavni zvonar u župi UBD Marije, to čini već 40-ak godina (od svoje 10. godine), a posljednjih 20-ak godina pomaže mu i Duško Matušan – Čobi. Njih dvojica jučer ujutro su orkestrirali udarce klatna rapskih zvona od izlaska čudotvorne slike Rapske Gospe iz crkve u benediktinskom samostanu sv. Andrije pa sve dok i posljednji hodočasnik nije ušao u katedralu.
Na misi i don Debelić
Uslijedilo je misno slavlje koje je uz koncelebraciju mons. Mrakovčića i svih ostalih svećenika ostalih župa na otoku, predvodio biskup Ivica Petanjak, a lijepo je bilo vidjeti da im se ove godine uspio priključiti i najstariji među njima, don Tomislav Debelić koji je svoju je zlatnu misu svečano proslavio još 2014. godine u svom rodnom Barbatu, a njegov ga je svećenićki put vodio po otocima Krčke biskupije – Lošinju, Iloviku, Unijama, Rabu, Susku, Malim i Velikim Srakanama. Trideset godina ravnao je misijama Krčke biskupije i bio potpuno predan širenju Božje riječi te spreman na najveće rizike i odricanja kako bi došao do onih kojima je potreban.
Svetu misu pjesmom su popratili članovi župnog zbora Crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Rabu, uz raspjevano zajedništvo i molitvu svih vjernika koji su jučer hodočastili u rapsku katedralu.
Prema predaji, Križi se održavaju od polovine 15. stoljeća, kada su se Rabljani, zbog kuge koja je harala otokom, zavjetovali svake godine zadnje nedjelje u travnju hodočastiti u Velu crikvu, tadašnju katedralu u gradu Rabu. Također, Križi su povijesno povezani i s čudotvornom ikonom Gospe Rapske koju rapske benediktinke čuvaju u svome samostanu i crkvi od 1530. godine. |