FOTO/iStock
Kaže se da motivacija mora potjecati iz srca, a većina pokušaja motiviranja djece zapravo ih demotivira.
povezane vijesti
Jeste li ikada proveli više sati nego što biste trebali odgađajući nešto što mrzite raditi? Svi smo.
Istina je da je nedostatak motivacije problem koji utječe na svakoga, ali može biti posebno teško nositi se s njim kod djece. Problem je u tome što se nedostatak motivacije kod djece s vremenom pogoršava i može ih pratiti u odrasloj dobi.
Kaže se da motivacija mora potjecati iz srca, a većina pokušaja motiviranja djece zapravo ih demotivira. Dok je ovo drugo istina, prvo se pokazalo pogrešnim u mnogim prilikama. Istraživači i psiholozi poput Carol Dweck pokazali su da korištenje određenih riječi i usvajanje određenih praksi mogu pomoći nemotiviranom djetetu.
Ako se borite s nemotiviranom djecom, već znate da ako im kažete da “moraju više raditi” ne povećava njihovu motivaciju. Međutim, godine istraživanja motivacije dovela su do nekih korisnih strategija o kojima svaki roditelj s nemotiviranim djetetom mora znati:
Zainteresirajte se za interese vašeg djeteta
Svi volimo raditi stvari koje su nam zanimljive, a ni djeca se ne razlikuju. Bit će motiviraniji kada se bave aktivnostima u kojima uživaju. Promatrajte svoju djecu kako biste otkrili gdje leže njihovi interesi. Pokažite interes za njihove interese, čak i ako se ti entuzijazmi razlikuju od onoga što biste željeli da ih zanima.
Pronađite načine da povežete njihove interese s drugim vještinama koje želite da razviju. Na primjer, stripovi mogu biti izvrstan način vježbanja vještina čitanja i stjecanja novih znanja; ili poticanje vašeg djeteta da vježba sate glazbe s prijateljem može pomoći motivirati nemotivirano dijete, piše Parent Map.
Zapamtite da je uspjeh je svačija urođena želja
Većina ljudi želi uspjeti u aktivnostima koje poduzimaju. Ponavljani neuspjesi stoga mogu dovesti do frustracije i obeshrabrenja i mogu dovesti do ponašanja kao što su napadi bijesa ili čak stalna ljutnja i tjeskoba.
Djeca koja se susreću s previše neuspjeha mogu razviti naučenu bespomoćnost, što znači da mogu naučiti sebe doživljavati kao neuspješne. Drugim riječima, djeca mogu izgubiti motivaciju zbog nedostatka povjerenja u svoju sposobnost da postignu određene ciljeve. Upravo taj nedostatak samopouzdanja može potaknuti ponašanje kao što je izbjegavanje, stres, “lijenost” i apatičan stav.
Pobrinite se da vaša djeca imaju prilike za uspjeh
Pomozite svojoj djeci da vide sebe kao uspješnu osobu govoreći o svojim uspjesima. Postavite razumna očekivanja s izazovnim, ali ostvarivim zadacima. Pobrinite se da vaša djeca točno znaju što se od njih očekuje. Na primjer, ako se vaša nemotivirana djeca često muče s domaćom zadaćom, neka vam postane navika svaki put kad imaju zadaću objasniti što se očekuje.
Osigurajte prilike da motivirate svoje dijete
Izlaganje vaše djece postignućima drugih u njihovim područjima interesa dobar je način da ih motivirate. Međutim, to ne znači uspoređivati svoju djecu s drugima ili očekivati od njih da postignu iste ciljeve kao i drugi.
Zapamtite da pružanje prilika da vidite druge kako uspijevaju, što se može postići gledanjem filmova, čitanjem knjiga i priča itd. To može pomoći u smanjenju djetetovog nedostatka motivacije.
Nemojte im govoriti o “motivacijskom govoru”
Jedna stvar koju je znanost (i bez sumnje mnogi roditelji!) otkrila tijekom godina je da “motivacijski razgovor” rijetko funkcionira. Unatoč vašim najboljim namjerama, razgovor sa svojom djecom o važnosti truda neće ih vjerojatno natjerati da promijene svoje načine.
Umjesto da se usredotočite na prošlu izvedbu, usredotočite se na buduću izvedbu – “Što mislite da možete učiniti drugačije?”
Umjesto da govorite u ime svoje djece, potaknite ih da sami procijene svoj učinak. Imajte na umu da postoji nekoliko resursa primjerenih dobi koji mogu pomoći vašoj djeci da razmisle o svom učinku i razviju način razmišljanja o rastu.
Umjesto motivacijskog razgovora, dajte do znanja svojoj djeci da znate da imaju ono što je potrebno. Mogli biste reći nešto poput: „Još niste shvatili, ali znam da hoćete.”
Budite jasni o čemu se ne može pregovarati
Jeste li znali da je znanost otkrila da vaša očekivanja imaju velik utjecaj na ponašanje i rezultate vašeg djeteta? Problem je u tome što naša djeca ne znaju uvijek što se od njih očekuje jer ne izražavamo uvijek jasno svoja očekivanja.
Budite jasni o tome o čemu se ne može pregovarati i dajte svojoj djeci do znanja što se od njih očekuje. Ako im nije dopušteno odustati od aktivnosti dok ne završi određeno razdoblje (na primjer jedno semestar/jedna školska godina), obavijestite ih prije nego što se prijave.
Međutim, budite fleksibilni, ako ih aktivnost stvarno čini jadnima, budite spremni pregovarati.
Ako očekujete da će vaša djeca sudjelovati u kućanskim poslovima, obavijestite ih, ali zapamtite da ćete sigurno dobiti više ako im dopustite da u određenoj mjeri odaberu poslove koje preuzimaju.