Pomoć integraciji

Riječka kroatistička škola organizira besplatan tečaj hrvatskog jezika za izbjeglice iz Ukrajine

Ingrid Šestan Kučić



RIJEKA – Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci 21. travnja započinje s provedbom besplatnog tečaja hrvatskoga jezika za polaznike iz Ukrajine u organizaciji Riječke kroatističke škole. Riječ je o centru za učenje hrvatskoga kao drugoga, stranog i nasljednog jezika koji djeluje pri Odsjeku za kroatistiku, a za ukrajinske će se polaznike organizirati Intenzivni tečaj hrvatskoga jezika za početnu razinu koji je dijelom programa cjeloživotnoga obrazovanja. Tečaj se sastoji od 60 nastavnih sati, a po njegovu završetku polaznici dobivaju potvrdu te 4 ECTS boda. Voditeljica će biti lektorica Sandra Jukić, za sudjelovanje se zasad prijavilo 16 polaznika, a voditeljica Riječke kroatističke škole doc. dr. Željka Macan kaže da je tečaj otvoren za sve skupine polaznika.


– Pokretanjem ovoga tečaja Riječka kroatistička škola željela je na području svojega djelovanja pomoći izbjeglicama iz Ukrajine. Tečaj je namijenjen svim skupinama zainteresiranih polaznika, a pokrenut je s ciljem pružanja dodatne mogućnosti društvene integracije i aktivnoga sudjelovanja na različitim područjima života i rada – navodi doc. dr. Macan.


Dodajući i da je hrvatski jezik, u raznim oblicima nastave koji su dijelom Programa Riječke kroatističke škole, učio velik broj studenata iz Ukrajine u okviru programa dolazne mobilnosti na Sveučilištu u Rijeci kaže da Riječka kroatistička škola ostvaruje iznimno uspješnu suradnju s Kijevskim nacionalnim sveučilištem »Taras Ševčenko«.




– Ove su strašne i tužne okolnosti skrenule pažnju i na potrebu sustavnoga pristupa obrazovanju na području podučavanja hrvatskoga kao inoga jezika, a kao prvi korak u ovoj situaciji Riječka je kroatistička škola ponudila Agenciji za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije održavanje predavanja i radionica za učitelje i profesore hrvatskoga jezika. Planira se i pokretanje dodatnih sadržaja studijskih programa i cjeloživotnoga obrazovanja koji bi omogućili stjecanje znanja i sposobnosti potrebnih za pripremu i provedbu nastave hrvatskoga kao inoga jezika, najavljuje doc. dr. Macan.


Dekan Filozofskog fakulteta, izv. prof. dr. Aleksandar Mijatović, dodaje da je besplatan tečaj hrvatskog jezika za polaznike iz Ukrajine dio ranije inicijative Riječke kroatističke škole da migrantima, azilantima i tražiteljima azila na području Hrvatske u sklopu integracije omogući besplatno učenje hrvatskog jezika.


– Filozofski fakultet u Rijeci slijedi mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja po kojem raseljenim osobama iz Ukrajine treba ponuditi mogućnost nastavka studiranja u skladu sa slobodnim kvotama za redovite studente i raspoloživim kapacitetima. U kontaktu smo s četvero studenata koji su iskazali interes za nastavak studiranja na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a neki od njih su već bili ovdje u sklopu studentske mobilnosti. Dio tih studenata koji su nam se javljali još nisu napustili teritorij Ukrajine ili su u tranzitu kroz susjedne države. Ovdje je i dvoje ukrajinskih sveučilišnih profesora koje bismo uključili u neke od aktivnosti na Filozofskom, odnosno jedan od njih već surađuje s kolegama na projektima. Sa Sveučilištem i dijelom odsjeka Filozofskog razmatramo i druge oblike uključivanja u znanstvenu i nastavnu suradnju. Poznavanje hrvatskog jezika pretpostavka je za primarnu integraciju stranaca u hrvatsko društvo i kulturu u čemu presudnu ulogu imaju kroatistike. Učenje jezika povezano je s društveno-kulturnim kontekstom, integracija nije samo pravna kategorija i filozofski fakulteti imaju sve kompetencije da predlože okvir dijaloga, uključivanja i uklapanja, zaključuje dekan.