Reuters
Podsjetivši na presudu uz slučaj djevojčice Madine i njezine obitelji, CMS upozorava i da se protiv Hrvatske pred tim Europskim sudom vode još dva postupka zbog kolektivnog protjerivanja izbjeglica.
povezane vijesti
ZAGREB – Centar za mirovne studije (CMS) u srijedu je u otvorenom pismu premijeru Andreju Plenkoviću upozorio na nezakonita i nasilna protjerivanja te da zbog kršenja ljudskih prava izbjeglica i drugih migranata koja su svakodnevna praksa za koju još nitko nije odgovarao.
CMS upozorava da se na Hrvatsku zbog odnosa prema izbjeglicama već dugo ne gleda kao na humanu zemlju.
Navodi i da je danas Nizozemska odlučila obustaviti vraćanja izbjeglica u Hrvatsku po Dublinskoj uredbi, zbog nezakonitih i nasilnih protjerivanja kojima bi izbjeglice mogle biti izložene.
“To je još jedna velika sramota za zemlju koju predstavljate”, poručili su iz CMS-a.
Podsjećaju i da su od Plenkovića, nakon što je u studenom prošle godine donesena presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju Madine Hussiny protiv Hrvatske, tražili da smijeni glavnog ravnatelja policije Nikolu Milinu, načelnika Uprave za granicu policije Zorana Ničena, ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića te državnu tajnicu Tereziju Gras.
Taj su zahtjev ponovili i prošlog tjedna nakon vijesti o pravomoćnosti te presude. No, navodi CMS, Plenković je ponovno to odbio, izjavivši da je presuda individualnog karaktera, da ne govori o bilo kakvom sistemskom problemu koji bi se odnosio na vlasti.
Podsjetivši na presudu uz slučaj djevojčice Madine i njezine obitelji, CMS upozorava i da se protiv Hrvatske pred tim Europskim sudom vode još dva postupka zbog kolektivnog protjerivanja izbjeglica.
Također, navode i da se, po medijskim napisima i dokazima, izbjeglice smještaju u neadekvatne prostore kao što su garaže.
CMS upozorava i da su u proteklih šest godina brojna izvješća organizacija civilnog društva, domaćih institucija za zaštitu ljudskih prava, ali i međunarodnih institucija, novinarski tekstovi te snimke domaćih i stranih medija, svjedočanstva izbjeglica i policajaca, pokazali da se radi o sustavnoj, dugotrajnoj i raširenoj praksi.
“Drugim riječima, najteža kršenja ljudskih prava izbjeglica i drugih migranata u našoj su zemlji svakodnevna praksa, za koju još nitko nije odgovarao”, navode u pismu.
Napominju i da je vrh MUP-a, nakon svakog slučaja batinanja i nezakonitog protjerivanja izbjeglica tvrdio da se radi o izdvojenom incidentu, a što je i Plenković izjavio i u slučaju smrti malene Madine i sustavnog maltretiranja njene obitelji.
“Premijeru Plenkoviću, koliko izdvojenih incidenata čini sustavnu praksu?”, upitali su ponovni zatraživši da smijeni nadležne.