Stačajni postupak

Danas novo ročište za Cedar: Ukupna potraživanja gotovo 400 milijuna kuna

Orjana Antešić

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Tvrtka Cedar u stečaju ima povezana društva, i to Pilanu Vrbovsko, Pan Adriu te Vrbovsko eko energija, kojima je jedini osnivač



RIJEKA – Četiri mjeseca nakon što je otvoren stečaj nad velikim drvoprerađivačem, tvrtki Cedar iz Kastva u čijem su vlasništvu pogoni pilane u Vrbovskom, danas s početkom u 10 sati održat će se ispitno, a odmah potom i izvještajno ročište. Zbog očekivanog većeg broja prisutnih, predstavnika vjerovnika, stečajno ročište održat će se u jednoj od dvorana riječke Transadrie.


Prema izvješću stečajne upraviteljice Cedra Dubravke Stašić, tijekom proteklih mjeseci svoje tražbine prijavilo je sedamdesetak vjerovnika, a ukupna potraživanja penju se na iznos od blizu 400 milijuna kuna. Najveći dio tih potraživanja odnosi se na kredite više poslovnih banaka i HBOR-a. Drugim riječima, osim što su praktički sve nekretnine opterećene hipotekama banaka, upravo će one, kao razlučni vjerovnici, odlučivati o daljnjoj sudbini Cedra i njegovih drvoprerađivačkih pogona – da li će se eventualno ići na stečajni plan ili će prevagnuti odluka o prodaji pokretnina i nekretnina radi namirenja tražbina. Prijedlog je stečajne upraviteljice da se poslovanje ne nastavlja, no konačna odluka u rukama je samih vjerovnika.


Poslovni i financijski problemi Cedra započeli su nakon što je u jednom trenutku ostao bez podrške poslovne banke da bi potom dogovoreni kredit za financijsko restrukturiranje i završetak izgradnje nove pilane u Vrbovskom sindikata banaka bio prekinut, praktički nakon samo jedne proslijeđene tranše. Za poslovanje Cedra sve se to dogodilo dogodilo u posebno osjetljivom trenutku jer su stari pogoni pilane bili srušeni, a nova, koja je trebala biti jedan od najmodernijih pogona za obrada tvrdog drva u Europi, nije bila završena. Ono što je, međutim, primarno dovelo Cedar pred vrata stečaja bile su aktivirane bianco zadužnice po osnovi kupoprodaje poslovnog udjela u tvrtki, koje je početkom prošle godine aktivirao član bliže obitelji vlasnika Cedra Darka Prodana.




To je račun Cedra uvelo u blokadu iz koje se nije uspio izvući. Sredinom svibnja prošle godine Fina po službenoj dužnosti, zbog neprekidne blokade duže od 120 dana, daje prijedlog za otvaranje stečaja. U tom trenutku račun Cedra bio je u blokadi zbog 4,7 milijuna kuna, od kojih se najveći dio odnosio na aktivirane bianco zadužnice. Trgovački sud u Rijeci otvara prethodni stečajni postupak nad Cedrom, a vlasnik Cedra dobio je dva “time out-a” da pokuša srediti svoje financijske probleme i deblokirati račun. Prvo ročište održano je srpnju, drugo u rujnu prošle godine, no ništa se nije pomaklo tako da je sud početkom prosinca prošle godine otvorio stečaj nad Cedrom. Vlasnik tvrtke na tom se ročištu nije pojavio niti je s njegove strane stiglo pismeno očitovanje, pa je sud proglasio stečaj.


Ukupan iznos obveza odnosno blokadi u tom je trenutku iznosio 10,5 milijuna kuna. U tvrtki koja je slovila za najvećeg poslodavca u Gorskom kotaru, zapošljavajući u vremenima prije financijskog i poslovnog urušavanja više od 250 ljudi, stečaj je dočekalo 16 radnika. Zbog duga prošle je jeseni Cedru isključena je struja, a u pogonima u Vrbovskom nije se uspjelo ponovno uspostaviti opskrba električnom energijom zbog spora s izvođačem elektromontažnih radova na srednjenaponskoj mreži pilane Cedar, spominje se u izvješću stečajne upraviteljice koja je zbog potrebe održavanja pogona u ispravnom stanju na lokaciji Vrbovsko na određeno vrijeme zaposlila šestero bivših, sada zaposlenika Cedra u stečaju. S njima su sklopljeni novi ugovori o radu na određeno vrijeme do 10. travnja ove godine. Njihov angažman stečajna je obrazložila i potrebom nadzora te čuvanja objekata iopreme s obzirom da u objektima pilane u Vrbovskom nije omogućena opskrba električnom energijom, pa nadzorni sustav video kamerama nije uspostavljen.


Tvrtka Cedar u stečaju ima povezana društva, i to Pilanu Vrbovsko, Pan Adriu te Vrbovsko eko energija, kojima je jedini osnivač.


U izvješću stečajne upraviteljice navodi se, između ostalog, navodi se da je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dobila obavijest o raskidu ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava te je s tog osnova prijavljena tražbina u ukupnom iznosu od 28,3 milijuna kuna Spominje se i da Cedar prošle godine nije povukao odobrene kvote od strane Hrvatskih šuma, da se za nabavu u 2022. godini stečajni dužnik nije niti prijavio jer nije ni ispunjavao uvjete, ali da Okvirni ugovor do 2027. godine, kojeg Cedar ima sa Hrvatskim šumama, nije raskinut. Dosad je u stečajnom postupku naplaćeno oko 1,3 milijuna potraživanja od Cedrovih kupaca, mahom iz inozemstva.


Stečjna upraviteljica u svom izvješću konstatira kako za Cedar d.o.o., unatoč pozivima nije sastavljeno završno izvješće za prošlu godinu te da će početna stečajna bilanca biti naknadno sastavljena od strane angažiranog knjigovodstva. Ono što je poznato iz završnog računa za 2020. godinu, Cedar je imao evidentiranu dugotrajnu imovinu u ukupnom iznosu od 436 milijuna kuna i kratkotrajnu imovinu od 62 milijuna kuna dok je istovremeno na strani pasive imao evidentirane dugoročne obveze od 320 milijuna kuna te 88 milijuna kuna kratkoročnih.