Pomorska povijest

Brod Quarnaro izgrađen je u Puli 1927. godine. Samo 16 godina kasnije je potopljen, opljačkan i – miniran

Danilo Prestint

Na dan kapitulacije Italije, 8. rujna 1943. godine, brod se nalazio, već duže vremena, u Gaeti, vezan unutar vojnog dijela luke



Brod-radionica »Quarnero« izgrađen je u Puli 1927. godine za Talijansku ratnu mornaricu, Regia Marina, a 1943. je potopljen, napušten, opljačkan i miniran u luci Gaeta. U mirnodopsko, ali i ratno vrijeme, bio je znatna logistička podrška brodovima Talijanske ratne mornarice. Često je bio u luci Gaeta, ali je tijekom godina bio baziran i u Augusti, Napulju, Messini, Palermu i Navarinu u Grčkoj.


Početkom 1943. godine »Quarnaro« se nalazio u Navarinu pod zapovjedništvom Pietra Milella, a 28. svibnja dobivena je naredba o povratku svih brodova u Italiju. Svi su isplovili osim malog i starog tegljača-minolovca RD 18 i – »Quarnara«. Problem je bio vrijeme za pripremu parnog stroja. Brod je isplovio tek poslijepodne, dok su grčki partizani palili vatre na uzvisinama kako bi signalizirali položaj broda-radionice eventualnim savezničkim brodovima u blizini. Pri izlasku iz uvale »Quarnaro« je svojim topovima otvorio vatru prema grčkim vatrama te zaplovio za Brindisi zajedno s tegljačem. Tegljač, koji je mogao ploviti brzinom manjom od deset čvorova, bio je na čelu, a »Quarnaro«, čija je brzina bila 14 čvorova i bio je jedini naoružani brod, plovio je u njegovoj brazdi. Za vrijeme plovidbe tegljač je počeo ploviti sve sporije, približio se »Quarnaru« i zatražio da netko zamijeni jedinog podčasnika-strojara koji je ozlijedio skočni zglob. Zapovjednik »Quarnara« je, pomoću brodske dizalice, prebacio svog strojara na tegljač, dok je ozlijeđeni prebačen na brod gdje mu je pružena liječnička pomoć. Činilo se da će noćna plovidba proći bez problema, ali tegljač je udario o minu i potonuo s jednim članom posade. Ostalih osam brodolomaca, koji su završili u moru, »Quarnaro« nije mogao preuzeti, jer bi operacija zahtijevala paljenje reflektora, što nije bilo u skladu s ratnim pravilima. »Quarnaro«, koji nije želio riskirati da bude otkriven, punom brzinom je otplovio nakon što je bacio pojaseve za spašavanje. Uz to, zapovjedništvu u Brindisiju je javio položaj potonuća, što je omogućilo spašavanje svih brodolomaca.


Dan kapitulacije


Na dan kapitulacije Italije, 8. rujna 1943. godine, brod se nalazio, već duže vremena, u Gaeti, vezan unutar vojnog dijela luke. Zapovjednik, Pietro Milella, nalazio se službeno u Rimu, pa ga je mijenjao njegov zamjenik Aniello Guida. Tog dana u tim vodama su se nalazile korvete »Gru«, »Gabbiano« i »Pellicano«, podmornica Axum, brod-bolnica »Toscana«, motorne torpiljarke 55, 64 i 71, MAS 544 i nekoliko manjih pomoćnih brodova.




Kada je navečer maršal Badoglio preko radija objavio završetak rata, na brodovima je nastala euforija: mornari su se veselili, grlili. No, dolaskom noći euforija se smanjila: zapovjednici i posade su bili napušteni, bez ikakvih naredbi. Naređeno je da se podijeli oružje i poveća budnost straža. Naime, u luci je bilo nekoliko njemačkih motornih splavi, a na uzvisinama oko grada znatne njemačke snage.
Njemački kamioni su se počeli spuštati u grad, rano ujutro sljedećeg dana njemački zrakoplovi su napali grad, a Nijemci su se pojavili i na obali gdje je bio vezan »Quarnaro«. Nijemci su ušli u talijanska skladišta oružja bez otpora, jer su svi bili u protuavionskim skloništima.
Gotovo istovremeno Nijemci su pokušali zarobiti tri korvete, ali zahvaljujući reakciji posade sve tri su uspjele napustiti luku. Podmornica i »Toscana« su također isplovili. »Quarnaro« nije uspio isploviti jer je njegov parni stroj trostruke ekspanzije trebao više sati pripreme.


Uhićenje posade


Čim su mornari izašli iz skloništa počela je bitka protiv Nijemaca, osobnim naružanjem i ponekim mitraljezom, uz podršku posade i brodskog naoružanja »Quarnara« (Nijemci su otvorili vatru na brod). Borbe su trajale cijelu noć, a u devet sati ujutro situacija je bila sljedeća: u talijanskim rukama bila je vojarna i – »Quarnaro«, a onda su Nijemci počeli napad automatskim oružjem i lakim topništvom. Oko podneva Nijemcima je u pomoć pristigla mehanizirana kolona te su počeli pregovori o prestanku borbi. Borbe su prestale tek oko 14 sati.
Oko 18 sati naređeno je da mornari, nakon što predaju oružje, dozvole njemačkoj ophodnji da ostane na brodu, dok bi posada nastavila obavljati svoje redovne poslove održavanja broda. Naravno, njemačka ophodnja je prvom prilikom uhitila posadu.


»Quarnaro«, koji je bio u plitkim vodama i znatno oštećen, ne može biti samopotopljen od posade, pa je pao u ruke Nijemca. Brod je bio nekoliko dana napušten, pa je opljačkan od strane oslobođenih zatvorenika iz vojnog zatvora i civila koji su se pokušavali domoći hrane.
Vjerojatno tek 20. rujna mala ekipa njemačkih inženjeraca, u namjeri da pokušaju spriječiti ulaz u luku, penje se na brod te minira vitalne dijelove uz podmetanje požara na više dijelova broda. Odrezali su konope, pa je brod otplutao, a nakon stotinjak metara podmetnuti eksploziv je eksplodirao, te se brod nagnuo na lijevu stranu i potonuo u plitko more. Cijela desna strana i most bili su iznad razine mora, a trup, nakon nekoliko sati požara, ostao je polupotopljen.


Podrtina broda »Quarnaro« izvađena je tek 1949. godine i izrezana…


»Quarnaro«


Tip: brod-radionica/brod za prijevoz nafte
Vlasnik: Regia Marina
Brodogradilište: Cantiere Scoglio Ulivi, Pola
Kobilica: 21. 2. 1922.
Porinuće: 30. 7. 1924.
Isporuka: 8. 1. 1927.
Deplasman: 7.386 tona
Dimenzije: 114,8×14,8 m
Gaz: 6,1 m
Pogon: parni stroj trostruke ekspanzije, tri kotla
Snaga: 2.300 KS
Brzina: 12,0 čv
Naoružanje: 3 topa 102 mm; 2 mitraljeza


Anegdota iz 1940.


Brod se nalazio u luci Augusta uveče 10. srpnja 1940. godine kada su luku napala tri zrakoplova Fairey Swordfish koja su torpedima potopila razarač »Leone Pancaldo«. »Quarnaro«, koji nije bio cilj izbačenih torpeda, prepoznat je kao – tanker, a eksplozija torpeda, koji je eksplodirao na kopnu, uvjerila je britanske pilote da su potopili – tanker!