Reuters
Probleme ne očekuju ni druge europske zemlje, jer je Gazprom poručio da će nastaviti isporučivati plin. Kako god Europa nije spremna odreći se ruskog plina, tako ni Rusija nije spremna odreći se zarade koja se broji u stotinama milijuna eura dnevno
povezane vijesti
ZAGREB – Ruski Gazprom počeo je obavještavati svoje europske kupce o novom režimu plaćanja plina nakon dekreta predsjednika Vladimira Putina da »neprijateljske« zemlje moraju plaćati plin isključivo u rubljima. Za to vrijeme Rusija i dalje, preko Ukrajine, europskim potrošačima isporučuje plin, a Putin je svojim dekretom već postigao to da se ruska nacionalna valuta počela oporavljati od devalvacije koja je uslijedila nakon zapadnih sankcija toj zemlji. I čini se da će tako i dalje biti, Kremlj je već poručio da stupanje odluke da se plin od 1. travnja može platiti isključivo u rubljima, ne znači i prestanak isporuke jer će isporuke plina koje se sada isporučuju na naplatu doći tek krajem travnja i početkom svibnja. Dotad mehanizam koji je ugrađen u »dekret« daje dovoljno kreativnog prostora svim stranama da isporuka plina, koja je u interesu i Europi i Rusiji, ne prestane jer je bilo koja strana od 24. veljače, kad je počeo ruski napad na Ukrajinu, mogla jednostrano posegnuti za tim adutom. No, bez obzira na intenzitet ratnih razaranja, niti se Europa, u sklopu dosad najjačih sankcija Rusiji, bila spremna odreći plina, niti se Rusija, iako je zemlje EU-a kojima prodaje plin označila neprijateljskim, spremna odreći zarade koja se broji u stotinama milijuna eura dnevno.
Solidarno raspoređivanje plina nije testirano u praksi
|
Izmjena ugovora
Dodaju kako trenutno najvažnijom smatraju sigurnost opskrbe, koju osiguravaju zahvaljujući svim svojim dobavljačima.
Gazprom je u svom priopćenju, prenose agencije, poručio da će biti odgovoran partner i da će nastaviti isporučivati plin, a i da će se nastaviti bezuvjetno poštovati ruske zakone. A oni pojednostavljeno kažu da europski kupci ruskog plina trebaju imati dva računa, jedan u eurima drugi u rubljima, a za konverziju će biti zadužen Gazprombank, koji je naravno izostavljen iz europskih sankcija. To znači da će kupci moći i dalje plaćati plin u eurima, banka će obaviti konverziju u rubljima. Model je to koji ostavlja dovoljno prostora i Rusiji da utvrdi da joj kupci plaćaju plin u rubljima, a Europljanima da ustvrde kako i dalje plaćaju plin u eurima. Da je tome tako sugerira i izjava francuske ministrice ekologije Barbare Pompili koja je, kako prenosi agencija Bloomberg, kazala da to ne bi bilo kršenje ugovora o kupnji plina jer će kompanije koje kupuju plin i dalje za njega moći plaćati u eurima.
Najveći uvoznik ruskog plina u Hrvatsku, Prvo plinarsko društvo (PPD) koje s Gazpromom ima desetogodišnji ugovor koji istječe 2027. godine, do jučer još nije od ruskog partnera zaprimio zahtjev za plaćanjem plina u rubljima, niti zahtjev za izmjenom ugovornih odredbi.
Da je u interesu obje strane, i ruske i europske da se nastavi trgovina plinom ističe i predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP) Dalibor Pudić.
– Nisu se ni u Rusiji spremni odreći prihoda od prodaje plina zemljama u Europi, niti je Europa spremna na prestanak isporuke ruskog plina. Putin je već svojom odlukom postigao ono što je htio, ojačao je domaću valutu. Da je Rusija spremna na prestanak isporuke plina donijela bi takvu političku odluku, a da je Europa pripremljena na život i poslovanje bez ruskog plina to bi bila jedna od sankcija. Zasad ne vidim da će doći do prestanka isporuke, ali to ne znači da u nekom trenutku jedna od strana neće posegnuti i za takvim potezom ako ocijeni da bi joj donio veću korist, kaže Pudić.
Napominje da je s obzirom na ovisnost Europske unije, a posebice pojedinih članica, nevjerojatno da svaka država nema jasan plan o štednji energenta, da njime do najsitnijeg detalja nije propisano tko su tvrtke ili objekti kojima se prvima »isključuje« plin, kako se u slučaju krize moraju ponašati kućanstva i za koliko trebaju smanjiti potrošnju, te koje se institucije, poput bolnica ili vrtića, te koje industrije štiti do kraja iako bi svi drugi ostali bez energenta.
– To je nešto što bi svaka europska zemlja trebala imati i da se nije dogodio rat u Ukrajini, a posebno je neozbiljno da plan do detalja nije napravljen otkad je rat započeo. U odnosu na brojne druge članice, pa i najveća gospodarstva, Hrvatska je u znatno boljoj poziciji, kaže Pudić.
Opskrba sigurna
U to da građani Hrvatske mogu biti mirni kad je u pitanju opskrba energentima uvjeravao je jučer ponovo i ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić.
– Za razliku od najvećeg broja članica EU-a, Hrvatska može biti mirna oko opskrbe električnom energijom, plinom i naftnim derivatima, kazao je Ćorić na susretu izvoznika koji je organizirao tjednik Lider dodajući da ne očekuje probleme u opskrbi ruskim plinom izazvane plaćanjem u rubljima. Ministar Ćorić smatra da neće doći do manjka plina i problema u opskrbi plinom u Hrvatskoj ni danas ni idućih dana, ali uvjerava da je Hrvatska spremna i za negativne scenarije i podsjeća da postoji krizni tim koji treba razraditi sustav opskrbe, pri čemu su prioritet kućanstva.
– Kada bi i došlo do takve situacije, a vjerujem da neće, smanjuje se isporuka dijelu velikih potrošača, a kod nas imamo nekoliko takvih tvrtki, no uvjeren sam da Hrvatskoj to ne prijeti, umiruje Ćorić javnost.