Sortirnica koja se nalazi u sklopu reciklažnog dvorišta Mihačeva draga u prosjeku će dnevno primati oko pedeset tona odvojeno prikupljenog otpada te će omogućiti veću iskoristivost i vrijednost odvojeno prikupljenih sirovina iz otpada
povezane vijesti
RIJEKA – Nova sortirnica otpada u kojoj će se dnevno obrađivati oko pedeset tona odvojeno prikupljenog otpada, izgrađena u Mihačevoj Dragi, predstavljena je u riječkoj gradskoj vijećnici, na završnoj konferenciji projekta.
Sortirnica će pridonijeti povećanju stope recikliranja komunalnog otpada što je jedan od važnijih dijelova sustava gospodarenja otpadom, s obzirom na to da se sortiranjem odvojeno prikupljenog otpada povećava njegova kvaliteta i vrijednost na tržištu sekundarnih sirovina. Postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada izgrađeno je u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija Europske unije, ukupna vrijednost projekta je 37,3 milijuna kuna, od čega je 31,28 milijuna iz bespovratnih EU sredstava, osiguranih putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Preostala sredstva, nešto više od šest milijuna kuna, osigurali su gradovi Rijeka, Kastav, Kraljevica i Bakar te općine Viškovo, Klana, Čavle, Jelenje i Kostrena.
Velika investicija
Izgradnja sortirnice započela je prije godinu dana, izvođači radova bile su tvrtka Tehnix koja je realizirala opremanje postrojenja te GP Krk koji je odradio građevinski dio zahvata. Gradnja je završena prije mjesec dana, a polovinom ovog mjeseca završen je tehnički pregled te je izdana uporabna dozvola za postrojenje.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović je istaknuo da je riječ o velikoj investiciji, zahvalivši predstavnicima Fonda te izrazivši nadu da će se suradnja nastaviti i u budućnosti, jer je Rijeka predvodnik u zbrinjavanju i recikliranju otpada u Hrvatskoj.
– Svjesni smo svih problema s kojima se susrećemo prilikom zbrinjavanja otpada, jer je nažalost sustav u jednom dijelu opterećen problemima i ne mogu se oteti dojmu da se oni koji su prvi i čine iskorak, susreću s najviše problema. Tako se s problemima susrećemo i na području Primorsko-goranske županije, i Istarske, koje su otišle najdalje u Hrvatskoj, barem što se tiče centralnih zona za zbrinjavanje otpadom, jer sve to utječe na cijenu zbrinjavanja otpada i time naši problemi dolaze i do naših građana i s time kao gradonačelnik ne mogu biti do kraja zadovoljan, rekao je Filipović, dodajući da ga ipak veseli iskorak s gradnjom sortirnice.
– Radi se o prvom hrvatskom postrojenju za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada, koje će nam omogućiti veću iskoristivost i vrijednost odvojeno prikupljenih sirovina iz otpada, rekao je Filipović, najavivši uskoro odabir operatera sortirnice i njezino puštanje u pogon.
Važna karika
Filipović je pozvao građane Rijeke i Primorsko-goranske županije da u što većoj mjeri otpad odlažu odvojeno, ističući da će se jedino sinergijom odgovornog odlaganja otpada od strane građana te njegovog prikupljanja i obrade od strane za to odgovornih komunalnih društava i Centra za gospodarenje otpadom, postići rezultati u zaštiti okoliša, kao i oni koje zahtijeva i EU, a to je pedeset ili više posto odvojeno prikupljenog otpada.
Sanja Jelačić, predstavnica Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, istaknula je da je riječ o projektu koji će značajno unaprijediti sustav gospodarenja otpadom u Rijeci i županiji.
– Učinkovito gospodarenje otpadom jedna je od bitnijih sastavnica sustava koja zahtijeva ustrajnost i organiziranost. Sortirnice su važne karike sustava jer omogućuju veću količinu korisnih sirovina iz odvojeno prikupljenog otpada, rekla je Jelačić.
Sortirnica u okviru reciklažnog dvorišta Mihačeva draga proteže se na ukupnoj površini od 5.636 m2.
Solarna elektrana
Radovi su obuhvatili izgradnju hale sortirnice, nadstrešnice za odlaganje baliranog reciklažnog materijala, postrojenja za vaganje i natkriveno parkiralište.
U hali sortirnice smješteno je postrojenje za reciklažu, u nadstrešnici za odlaganje baliranog materijala odlaže se balirani sortirani reciklažni materijal te je izvedena vaga gdje se radi vaganje vozila koja dovoze otpad i odvoze balirani sortirani materijal pogodan za reciklažu. Na krovu hale sortirnice ugrađeni su solarni paneli koji proizvode električnu energiju za potrebe sortirnice te na taj način doprinose očuvanju okoliša te smanjuju troškove pogona. Tehnološkim procesom postrojenja sortirnice obuhvaćen je prijam, sušenje, sortiranje, baliranje, tehnološka separacija neiskorištenog materijala i reciklaža sirovina koje se mogu vrednovati na tržištu, a u skladu s principima održivog razvitka i zaštite okoliša.