Meteorološka postaja na Zavižanu ima veliku važnost
Kako ističu u Parku, vrijeme, klima i vodni ekstremi postaju sve češći i intenzivniji u mnogim dijelovima svijeta kao posljedica klimatskih promjena
povezane vijesti
U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit prigodno su obilježili Svjetski dan meteorologije kojem je ovogodišnji moto »Rano upozorenje i rano djelovanje«.
Kako ističu u Parku, vrijeme, klima i vodni ekstremi postaju sve češći i intenzivniji u mnogim dijelovima svijeta kao posljedica klimatskih promjena.
Izloženiji smo više nego ikad brojnim katastrofama koje se pogoršavaju kao rezultat povećanja populacije, urbanizacije i degradacije okoliša.
– Vremenske prognoze koje nam govore kakvo će vrijeme biti više nam nisu dovoljne. Prognoze orijentirane na učinak te koje će javnost informirati o onome što će to vrijeme učiniti, krucijalne su u spašavanju ljudskih života i imovine.
Unatoč tome, svaka treća osoba još uvijek nije adekvatno informirana sustavima ranog upozorenja. Zato je poboljšana suradnja između državnih meteoroloških i hidroloških ustanova, službi za upravljanje katastrofama i razvojnih agencija nužna je za bolju prevenciju, spremnost i reakciju – poručuju iz Parka.
Dodaju da je pandemija bolesti COVID-19 zakomplicirala izazove s kojima se javnost suočava te oslabila mehanizme za suočavanje.
Istovremeno, pandemija je ukazala da u današnjem povezanom svijetu trebamo prihvatiti pristup pri kojem se u obzir uzimaju višestruki rizici kako bismo u zajedničkoj borbi protiv klimatskih promjena smanjili štete i osigurali održivi razvoj.
– Biti u stanju pripravnosti i u mogućnosti reagirati u pravo vrijeme i na pravome mjestu, može spasiti brojne živote i zaštiti egzistenciju lokalnih zajednica, kako sada tako i u budućnosti.
Svjetski dan meteorologije, koji obilježavamo 23. ožujka, iz tog razloga ima temu »Rano upozorenje i rana akcija«, a naglasak je na vitalnoj važnosti hidrometeoroloških i klimatskih informacija u svrhu smanjenja rizika od katastrofe – naglašavaju u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit.
A u samom Parku, na Zavižanu, nalazi se i najstarija visinska meteorološka postaja u Hrvatskoj, koju je Državni hidrometeorološki zavod osnovao 1953. godine. S obzirom na to da je Velebit prirodna granica između kontinentalne i mediteranske Hrvatske, u njegovu vršnom dijelu sukobljavaju se i dvije različite klime – maritimna i kontinentalna, što uzrokuje nepredvidive vremenske prilike pa je ova zavižanska postaja od neizmjerne važnosti za meteorološku zajednicu.
Posao meteoroloških motritelja na postaji Zavižan već tri generacije obavljaju članovi obitelji Vukušić, koji su ujedno i domari planinarskog doma. Zahvaljujući njima, dom je za posjetitelje otvoren i u zimskim mjesecima.