NL arhiva
No, u konačnici, što krajnje korisnike, a to su ovom slučaju građani Rijeke te gradova i općina iz riječkoga prstena, briga za promašaje cijelog niza hrvatskih vlada. Oni znaju da račune plaćaju Čistoći, račune koji su sve veći i veći, a sustav gospodarenja ne da nije profunkcionirao, nego je zalutao u slijepu ulicu u kojoj je već treći direktor zviznuo glavom o zid
povezane vijesti
Dakle, ni Luka Traven nije izdržao dugo na čelu Centra za gospodarenje otpadom u Marišćini pa se još jednom potvrdilo da je Ekoplus u stvari Ekominus. U svakom smislu Ekoplus je Ekominus, od vlasničke strukture do menadžmenta. Ekominus potvrđuje se kao jedan od najvećih promašaja lokalne komunalne politike, točnije Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, Općine Viškovo i Komunalnog društva Čistoća. Tome treba dodati i ulogu države i resornih ministarstava jer su oni odgovorni za potpuno krivo temeljenje cijelog sustava. No, u konačnici, što krajnje korisnike, a to su ovom slučaju građani Rijeke te gradova i općina iz riječkoga prstena, briga za promašaje cijelog niza hrvatskih vlada. Oni znaju da račune plaćaju Čistoći, račune koji su sve veći i veći, a sustav gospodarenja ne da nije profunkcionirao, nego je zalutao u slijepu ulicu u kojoj je već treći direktor zviznuo glavom o zid. Predsjednica Skupštine Ekoplusa i načelnica Općine Viškovo Sanja Udović pojasnila je da će se sada imenovati vršitelj dužnosti direktora i raspisati javni natječaj za izbor novoga.
Valja podsjetiti da najveći vlasnički udio u Ekoplusu ima Primorsko-goranska županija, od oko 48 posto, slijedi Grad Rijeka s nešto više od 41 posto, Općina Viškovo ima osam posto, a Čistoća 2,18 posto. Travenova ostavka dolazi u najgore moguće vrijeme, barem kada je riječ o građanima Rijeke. Jer prije gotovo mjesec dana riječko Gradsko vijeće nije prihvatilo novu odluku o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke. Nakon što je nekoliko stranaka podnijelo brojne amandmane i nakon što se presložila predstavnička većina protiv gradonačelnika Marka Filipovića, on je odluku povukao, ocijenivši da ključne amandmane ne može prihvatiti. Na taj je način prebacio odgovornost na ad hoc sklopljenu većinu koju čine PGS, Akcija mladih, Unija Kvarnera, Most, HDZ i nezavisna lista Da štima svima. Drugim riječima, jedan od najbitnijih komunalnih poslova kada je riječ o lokalnoj samoupravi, a to je gospodarenje otpadom, u Rijeci je stavljen izvan zakona, budući da je nova gradska odluka trebala stupiti na snagu do kraja siječnja ove godine, odnosno šest mjeseci nakon stupanja na snagu novog Zakona o gospodarenju otpadom koji je objavljen u Narodnim novinama krajem srpnja 2021. godine.
Direktorica Čistoće Jasna Kukuljan naglasila je da povlačenje prijedloga Odluke o načinu provođenja javne usluge prikupljanja otpada, u kojoj je bilo predloženo povećanje fiksnog dijela cijene na 54,91 kunu za kategoriju kućanstava, a 154,53 kune za ostale kategorije, može ugroziti održivo poslovanje ovog komunalnog društva.
– Ekoplus je cijene obrade otpada povećao sa 540 kuna na 866 kuna po toni, a s takvom cijenom Čistoća je primorana privremeno obustaviti sve aktivnosti na uspostavi novog sustava individualnog prikupljanja otpada u Rijeci, pojasnila je Kukuljan, dodavši da se do konačnog raspleta situacije u Gradskom vijeću na području grada Rijeke privremeno obustavljaju sve aktivnosti na uspostavi novog sustava kao preduvjeta za individualizaciju usluge, budući da se svakim danom odgađanja donošenja Odluke akumuliraju gubici u poslovanju. Nije Jasna Kukuljan osoba koju treba previše žaliti jer su i ona i Grad Rijeka loše odradili posao kada je riječ o stvaranju preduvjeta za prihvaćanje nove odluke. Što je u konačnici rezultiralo preslagivanjem snaga u Gradskom vijeću. S razlogom. Ali ni njih ne treba žaliti, budući da su preuzeli odgovornost da nađu rješenje. Jer, jedno je napisati amandmane koji su u dobrom dijelu opravdani, a sasvim drugo je preuzeti odgovornost i proslijediti prijedlog odluke na sjednicu riječkog parlamenta.
Trenutno nitko ne zna što se radi po tom pitanju, a kraj ožujka ove godine, kada će se održati sjednica Gradskog vijeća, jako je blizu. Ne složi li se nekakav suvisao prijedlog odluke i onda bude izglasan, ad hoc većina u predstavničkom tijelu pokazat će neozbiljnost i na kraju će opet ispaštati građani Rijeke. Lijepo je vidjeti novu sortirnicu u Mihačevoj dragi koja je nikla na zemljištu koje je bilo obraslo dračom, ali sve će to biti uzalud ako se stvari nastave u skladu s aktualnim trendom – ostavka direktora Ekoplusa, nepostojanje odluke o načinu provođenja javne usluge prikupljanja otpada, politička nezrelost riječke izvršne vlasti, ali i predstavničkog tijela. Valja zamoliti sve političke aktere ove priče da se prestanu praviti mrtvi i da preuzmu političku odgovornost kako bi se Rijeka vratila u zakonske okvire kada je riječ o gospodarenju otpadom.