Sanjin Strukic/PIXSELL
Najveći dio glavnice otpada na dug prema bankama i to 5,8 milijardi kuna
povezane vijesti
ZAGREB – Građana koji imaju blokirane račune u veljači je bilo manje nego u siječnju, no još uvijek više nego prije godinu dana. Uz to, njihov ukupni dug, i osnovica i kamate, nastavljaju rasti i na mjesečnoj, i na godišnjoj razini. S druge strane, broj tvrtki koje imaju blokirane račune u veljači je porastao u odnosu na siječanj, ali je još uvijek manji u odnosu na isti mjesec prije godinu dana. Što se tiče njihovog duga, on je u veljači porastao u odnosu na siječanj, ali je još uvijek manji nego prije godinu dana.
Pokazuju to podaci Fine prema kojima je posljednjeg dana veljače 239.677 potrošača imalo blokirane račune i to je za 0,3 posto manje nego u prethodnom mjesecu, ali 2,5 posto više nego prije godinu dana. Dug tih građana bio je 18,3 milijarde, što je za 0,6 posto više u odnosu na siječanj 2022., a čak 8 posto više u odnosu na veljaču 2021. godine.
No, te 18,3 milijarde kuna odnosi se samo na glavnicu, blokirani građani duguju i 6,7 milijardi kuna kamata, pa je njihov ukupan dug na kraju veljače bio gotovo 25 milijardi kuna. To znači da su kamate na dug već premašile 36 posto iznosa glavnice. U odnosu na kraj veljače prošle godine, glavnica duga porasla je za čak 1,4 milijarde kuna, dok su kamate veće za 305 milijuna kuna. Najveći dio glavnice otpada na dug prema bankama i to 5,8 milijardi kuna, izvijestila je Fina, ali ne precizira kolike su kamate na taj dug bankama.
Dug blokiranih građana četiri i pol puta je veći od duga koji imaju poslovni subjekti u blokadi, s time da se i dio duga poslovnih subjekata odnosi na fizičke osobe, odnosno građane koji se bave nekom djelatnosti, ili primjerice imaju svoj obrt.
Krajem veljače u blokadi je bilo 15.345 poslovnih subjekata što je rast od 0,9 posto u odnosu na siječanj. Broj blokiranih poslovnih subjekata tako je u mjesec dana porastao za 135, no još uvijek je to za jedan posto manje nego lani. Ukupan dug im je krajem siječnja iznosio 4,3 milijarde kuna, što je za 306,2 milijuna kuna ili 7,6 posto više u odnosu na siječanj, ali je za 13,8 posto, ili gotovo 695 kuna manji nego lani.
Kad se glavnici pribroje kamate od 1,1 milijardu kuna, blokirani poslovni subjekti dugovali su ukupno 5,4 milijarde kuna, što je znatno manje od duga koji imaju blokirani građani.
Kad je riječ o strukturi blokiranih poslovnih subjekata, među njima dominiraju fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, odnosno obrtnici kojih je 8.233. Njihov je ukupni dug veći od 1,7 milijardi kuna, od čega 1,3 milijarde kuna otpada na glavnicu, dok je kamata veća od 400 milijuna kuna, odnosno dosegnula je 30 posto glavnice duga.
U blokadi su krajem veljače bili i računi 7.131 pravne osobe, s glavnicom duga od 3,1 milijardu kuna. Na tu glavnicu skupilo se i 690 milijuna kuna kamata. U slučaju pravnih osoba, kamate su dosegnule oko 22 posto glavnice.
Ukupno su svi poslovni subjekti i potrošači čiji su računi u blokadi, na glavnicu duga od 22,6 milijardi kuna skupili čak 7,8 milijardi kuna duga, što znači da su kamate dosegnule 34 posto iznosa duga. No, po tom pitanju najlošije stoje potrošači čije su kamate premašile 36 posto duga.