ZA SVAKI SLUČAJ

Liburnija raspolaže s 11 skloništa od kojih su tri atomska. Provjerili smo kakvo je stanje u njima

Marina Kirigin

Svi načelnici stožera civilne zaštite s područja Libunije obišli su u proteklom razdoblju skloništa i utvrdili što treba poduzeti da bi ona, pojavi li se potreba, bila spremna za prihvat žitelja



OPATIJA – Rat u Ukrajini djeluje bliže nego ikad. Jaka medijska pokrivenost i slike razaranja i stradanja unijele su, iako se borbe vode kilometrima daleko, dodatnu psihozu u ionako još uvijek osjetljivo (post)pandemijsko razdoblje. Događanja u Ukrajini »natjerala« su i čelnike stožera civilne zaštite na Liburniji da provjere u kojem su stanju skloništa u Matuljima, Lovranu i Opatiji.


Svi načelnici stožera civilne zaštite u proteklom razdoblju obišli su skloništa i utvrdili što treba poduzeti da bi ona, pojavi li se potreba, bila spremna za prihvat žitelja.


Liburnija, na čijem području živi oko 25.000 stanovnika, raspolaže s 11 skloništa, od kojih su tri atomska. Na području grada Opatije ima sedam skloništa, od kojih su dva izvan upotrebe. Pet skloništa u upotrebi nalaze se na Slatini, iza hotela Imperial, kod tržnice, iza zgrade suda i na Tošini (atomsko), a njihov ukupni kapacitet je oko 400 osoba.


Manji popravci




– Opatijska skloništa su dostupna i upotrebljiva, a u planu su manji popravci i opremanje prostora, odnosno postavljanje klupica. U jednom skloništu na raspolaganju postoji sanitarni čvor i voda, dok preostala skloništa to nemaju pa je u planu, prema trenutnim mogućnostima, opskrbiti ih prvenstveno vodom, a onda i hranom. S obzirom na to da u gradu Opatiji živi više od 10.000 ljudi, namjera je i neke druge prostore opremiti/prenamijeniti kako bi služila istoj svrsi, a o čemu će, ako ne daj Bože dođe do takve situacije, javnost biti pravovremeno obaviještena. Smatram da u ovom trenutku ne bi trebalo stvarati paniku. Ove radnje samo su mjere sigurnosti koje provodimo i dio posla svakog stožera civilne zaštite, a kako bi, dođe li do rata i ratnih razaranja, bili spremni – rekla je načelnica Stožera civilne zaštite grada Opatije Kristina Đukić, dodajući da su mnoge privatne kuće, posebno u zaleđu Opatije, izgrađene na način da raspolažu adekvatnim podrumskim prostorima koji mogu poslužiti u takvim situacijama.


Matuljsko područje raspolaže s četiri skloništa ukupne površine od oko 1.000 »kvadrata« na lokacijama Gajanići, Stari grad, centar (iza Konzuma) i željeznička stanica. Prema riječima zamjenika načelnika Matulja i šefa matuljskog Stožera civilne zaštite Eduarda Baćića, prošlog tjedna sva su se skloništa obišla kako bi se pregledalo u kakvom su stanju i trenutno su u tijeku promjene nekih zahrđalih brava na ulazima.


Naveo je da su sva skloništa dostupna i u dobrom stanju, međutim, nisu posebno opremljena i nemaju struje.


Skloništa iz 1986.


Općina Lovran raspolaže s dva atomska skloništa. Jedno se nalazi u hotelu Excelsior i u njemu postoji stalno dežurstvo Liburnia Riviera Hotela, a drugo se nalazi kod Konzuma i u njemu je dio arhive.


– Poslat ću službe da vide u kojem je stanju sklonište kod Konzuma, ali mislim da se vrlo brzo može upotrijebiti. Oba skloništa gradila su se 1986. godine, negdje za vrijeme ili nakon Černobila, tako da su u tom trenutku bila predimenzionirana, a nakon toga se skloništa više nisu radila. Ostala skloništa u vrijeme Domovinskog rata su bila improvizirana u podrumima zgrada i ona se kao takva više kasnije nisu održavala, nisu bili procijenjeni takvi rizici da bi to bilo od koristi. Dva naša službena skloništa građena su tako da imaju autonomnu struju i pročišćavanje zraka, ali to je sve bilo unazad 35 godina kad je to bilo aktualno. Sa sadašnjim tehnologijama ratovanja ne znam koliko uopće imaju smisla takva skloništa. U međuvremenu su se promijenili i zakoni koji se tiču takve gradnje i praktički sve kuće koje su nove gradnje imaju dio prostora koji može poslužiti i kao sklonište – rekao je lovranski načelnik Bojan Simonič u apsolutnoj nadi da ovi kapaciteti neće biti potrebni.


U Mošćeničkoj Dragi ne postoji sklonište, a načelnik Mošćeničke Drage Rikardo Staraj kaže da ga nisu niti imali. Ipak, glasno razmišlja i kaže da bi možda trebalo razmišljati u smjeru gradnje jednog skloništa za čitavo područje Liburnije.