RIBOLOV PLOVKOM

Koliko ste uspješni u ribolovu cipala pomoću plovka? Bitno je znati procijeniti pravi trenutak za kontru

Boris Bulić

Griz cipla se rijetko kada vidi kao klasičan uron plovka kakav je uobičajen pri lovu većine druge ribe. Plovak će najčešće ukošen igrati u mjestu kao da je neodlučan, uroniti ili ne. Nerijetko će krenuti u smjeru suprotnom od strujanja mora ili vjetra ne mijenjajući dubinu urona, ili će jednostavno leći, što znači da je cipal usisao udicu i cijeli sistem s opterećenjem podigao prema površini.



Plovak, kao pomoćni alat u ribolovu cipala možemo koristiti u kombinaciji sa štapom ili bez njega. No budući da već dugo nisam vidio nikoga da pokušava uloviti cipla plovkom bez štapa mislim da je i ova tehnika potisnuta modernizacijom.


Štap za ovaj način ribolova bi trebao biti dug oko tri metra, vršne akcije, težine izbačaja 5 – 30 grama. Rola neka bude brza, s prijenosom ne ispod 5:1 zbog brze izmjene ješke. Udice mogu biti tanke žičane, jer ovdje štap i dobro podešena rola u potpunosti mogu amortizirati sve i jedan grublji pokret. Najlon ne bi trebao ići preko promjera 0,22 milimetra, s predvezom promjera 0,16 – 0,18 milimetara.


Oblik plovka je stvar navike i ukusa, ali i uvjeta koji vladaju na ribolovnom mjestu. Ako lovimo na površini i očekujemo mirno vrijeme bez vjetra, običan bačvasti plovak, fiksiran na željenoj dubini, ne većoj od pola metra, dati će sasvim zadovoljavajuće rezultate. Ako namjeravamo loviti na većoj dubini, morat ćemo upotrijebiti klizni plovak.





Waggler će nam omogućiti dalji izbačaj s korištenjem manjeg olovnog opterećenja na samom sistemu, a plovak koji je većim djelom ispod površine koristiti ćemo pri vjetrovitom i valovitom vremenu. Dovoljno je otvoriti bilo koji katalog ribolovne opreme na stranici koja govori o plovcima, pa će i najprobirljiviji pronaći svoj model.


Ne preporučujem jedino plovke nosivosti veće od 10 grama jer su prebučni. Ja koristim klizne, mrkvaste plovke s ‘okom’ na donjem kraju antene, jer su stabilniji pri zabačaju, ne stvaraju opnu koja se javlja između najlona i površine mora koja se često ponaša kao jedro, te omogućuju bržu i pravilniju kontru.


Griz cipla se rijetko kada vidi kao klasičan uron plovka kakav je uobičajen pri lovu većine druge ribe. Plovak će najčešće ukošen igrati u mjestu kao da je neodlučan, uroniti ili ne. Nerijetko će krenuti u smjeru suprotnom od strujanja mora ili vjetra ne mijenjajući dubinu urona, ili će jednostavno leći, što znači da je cipal usisao udicu i cijeli sistem s opterećenjem podigao prema površini. Sve nabrojene situacije su pravi trenuci za kontru i ne treba ih propuštati.


Kontra mora biti pravovremena jer cipal zbog svojih mekih usta hranu siše i ako osjeti da ga nešto bode, jednako brzo će usisani zalogaj i ispljunuti.