Prihvaćena tužba

Upravni sud poništio sporno umirovljenje brigadira Burčula! Pitali smo Banožića što će sad napraviti

Zlatko Crnčec

Arhiva NL / PIXSELL

Arhiva NL / PIXSELL

Milanović je čak osobno od ministra tražio da Burčul ostane na čelu PZB-a, a taj su zahtjev predsjednikovi savjetnici bili prenijeli i nekim visokim dužnosnicima Vlade



ZAGREB – Upravni sud u Zagrebu u srijedu 2. ožujka prihvatio je tužbu umirovljenog brigadira Elvisa Burčula, nekadašnjeg zapovjednika Počasne zaštitne bojne (PZB), te poništio Rješenje Ministarstva obrane o njegovom umirovljenju. Usto se presudom koju je donio sudac Bojan Bugarin nalaže MORH-u da Burčulu refundira troškove upravnog spora u iznosu od 6.250 kuna. Obrazloženje razloga presude bit će objavljeno naknadno.


Iz MORH-a su poručili da »odluka Upravnog suda ni na koji način ne može utjecati na odluku ministra obrane o prestanku službe s pravom na mirovinu brigadira Elvisa Burčula«.


– Takva odluka nije temelj za povratak na posao umirovljenog brigadira Burčula. Sud je naveo da je potrebno dodatno obrazložiti razloge za prestanak djelatne vojne službe zbog potreba službe za navedenu osobu. Ministarstvo obrane iskoristit će svoje pravo i dodatno pojasniti razloge prestanka djelatne vojne službe, piše u odgovoru MORH-a na naš upit.




Ministar obrane Mario Banožić umirovio je brigadira Burčula u listopadu prošle godine, čemu se snažno protivio predsjednik Republike Zoran Milanović. On je čak osobno od ministra tražio da Burčul ostane na čelu PZB-a, a taj su zahtjev predsjednikovi savjetnici bili prenijeli i nekim visokim dužnosnicima Vlade. Medutim, Banožić je Burčula umirovio.


Burčul je na ovu dužnost stupio u mandatu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović u listopadu 2016. Imenovanje je isteklo u listopadu 2020., a Banožić mu je mandat produljio za još godinu dana. Kako je istekla i ta godina, postojala je mogućnost za još jedno produljenje od godinu dana, što dopušta zakon.


No, tu počinje zaplet. Prema verziji MORH-a, Milanović je želio da se mandat produlji samo do kraja 2021., ali je Banožić smatrao da nema zakonskog uporišta produljivati mandat za samo dva i pol mjeseca pa je Burčula poslao u mirovinu. Bio je to neposredan povod za još jedan veliki sukob Vlade i Milanovića. Predsjednik je praktički blokirao donošenje svih odluka za koje je potreban supotpis njega i premijera Plenkovića, a s Banožićem odbija razgovarati.