Radni vikend

Koliko ćemo idućeg utorka plaćati benzin? Odluka o novom modelu ograničavanja cijena još nije donijeta

Jagoda Marić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Opcija je i da se sama država odrekne dijela kolača koji ima od prodaje naftnih derivata i da snizi trošarine, ili da barem privremeno uvede plivajuće trošarine



ZAGREB – U utorak prestaje vrijediti Vladina uredba o zamrzavanju cijena goriva, a sve što se trenutno događa na naftnom tržištu upućuje da će se bez nastavka intervencije države značajno povećati cijene benzina, dizela i plavog dizela. Vlada će, najavio je jučer ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ponovo reagirati, o modelu će se razgovarati tijekom vikenda, ali kako će izgledati nova intervencija, odnosno hoće li Vlada samo donijeti novu uredbu o ograničenju cijena ili će možda i sama smanjiti neke namete – ministar nije želio otkriti.


Negativne marže


Cijene benzina ograničene su na 11,37 kuna, dizela na 11,29 kuna, a plavog dizela na 6,50 kuna, ali upitno je hoće li Vlada samo produljiti primjenu te uredbe na još 30 dana. Znakovito je da je ministar Ćorić jučer kazao da je značajan skok u cijenama nafte marže trgovaca gorivom doveo u pitanje, te da su one kod baznih goriva, za koje je Vlada ograničila cijene, u pojedinim slučajevima i negativne. Time je zapravo rekao da trgovci naftnim derivatima na prodaji pojedinih derivata, po cijenama koje je Vlada odredila, stvaraju gubitke. Zato su ga novinari pitali hoće li Vlada prije utorka donijeti novu uredbu u kojoj će opet ograničiti cijene, ali na nešto veće iznose nego što je to bilo dosad, ali ministar je kazao da će se tijekom vikenda donijeti odluka.


– Marže su na bazna goriva minimalne ili su u nekim slučajevima i negativne, morat ćemo i mi reagirati, poručio je Ćorić, što je otvorilo prostor za pitanja hoće li Vlada možda smanjiti trošarine. No, i na to je odgovor bio da će se sve analizirati preko vikenda i da će Vlada donijeti odluku prije nego što u utorak uredba prestane vrijediti.




Uz manje prekide, Vlada uredbom o ograničenju cijena benzina i dizela intervenira na tržištu još od sredine listopada prošle godine. Prvotno je u tu intervenciju krenula tako da je cijenu benzina ograničila na 11 kuna i deset lipa, a cijenu dizela na 11 kuna. Nakon kraćeg prekida početkom veljače država je ponovo morala donijeti uredbu, ali su taj put maksimalno dopuštene cijene podignute za 36, odnosno 29 lipa. Uz to, ograničena je i cijena plavog dizela, kako bi se zaštitili ribari, ali i poljoprivrednici pred kojima je bilo vrijeme intenzivnih radova na polju.
Novi rast cijena nafte na svjetskom tržištu zbog rata u Ukrajini sada bi, s obzirom na pad marži o kojem govori ministar Ćorić, značio da bi daljnja primjena uredbe s cijenama postavljenim u veljači trgovcima donosila gubitke ili da Vlada mora ponovo korigirati maksimalnu cijenu, i to prema većem iznosu.


Mogući potezi


Druga je opcija da se i sama država odrekne dijela kolača koji ima od prodaje naftnih derivata i da snizi trošarine, ili da barem privremeno uvede plivajuće trošarine, odnosno da se one snize dok se situacija na tržištu ne stabilizira. Uz to, Vlada ima mogućnost promijeniti, a i to može učiniti privremeno, obračun PDV-a u maloprodajnoj cijeni naftnih derivata, za što su i dosad postojale inicijative, uz objašnjenje da država naplaćuje PDV tek kad se u cijenu uključe i trošarine, što su pojedini kritičari takvog obračuna nazivali naplatom poreza na porez. Ako neće krenuti u smanjenje trošarina i promjenu načina obračuna, država bi možda mogla razmotriti smanjenje stope PDV-a koja se naplaćuje na naftne derivate jer u tom slučaju neće izgubiti stabilan prihod od trošarina, a neće joj drastično pasti ni prihod od PDV-a jer će se niža stopa ipak obračunavati na nešto veću osnovicu.


Niži PDV na plin


Već godinama Hrvatska ima nižu stopu PDV-a od 13 posto na isporuku električne energije, a Vlada je u svom paketu mjera za borbu protiv inflacije predvidjela da se na tu nižu stopu spusti i PDV na isporuku plina, s time da će se do 1. travnja sljedeće godine na isporuku plina naplaćivati PDV od 5 posto.


Iako taj paket mjera još nije prošao svu potrebnu proceduru, pa će tako promjene Zakona o PDV-u na Vladu tek sljedeći tjedan, nakon čega idu u Sabor na usvajanje, ministar Ćorić je jučer ostavio otvorenom mogućnost da se uz već predstavljene mjere, ako to bude potrebno, razmisli i o dodatnim mjerama pomoći.


– Oko paketa mjera Vlade, kojim se išlo za smanjenjem cjenovnog udara kako cijena plina, tako i struje, ali i izravno cijena plina njezinim sufinanciranjem, mi ćemo taj paket razmatrati ako se ova situacija u Ukrajini nastavi. Ionako treba vrijediti od 1. travnja, a sada radimo na tehničkim pripremama na platformama koje su za to potrebne, poručio je ministar.