EGZOTE: ZRAČNE BILJKE

Tillandsija zrači mirom i profinjenošću. Idealna je za kuhinju ili kupaonicu

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Kako je riječ o biljkama koje ostaju malene, najbolje mjesto za njih je prazan mali prostor u koji ne stanu veće biljke .

Ovog proljeća se i u našim prodajnim centrima mogu naći tillandsije, biljke kojima je za rast potrebno manje nego ostalima. Zato i spadaju u grupu zračnih biljaka, a razlikuju se od ostalih sobnih biljaka i rastu vrlo različito. Zahtijevaju manje njege i pažnje, no ipak trebaju zalijevanje, svjetlost, protok zraka, gnojivo, adekvatnu temperaturu i posudu za uzgoj.


Ovoj biljci prozračnih cvjetova treba voda, iako mogu podnijeti i dva tjedna suše. Ona vodu prima kroz lišće, a u prirodi je dobiva od rose, magle i kiše. Stoga je treba navlažiti barem dva puta tjedno, ali ne previše kako ne bi istrunula. Dobro je oprskati svaku njenu površinu. Trebat će joj i dobar protok zraka kako bi se nakon prskanja brzo osušila te dovoljno svjetla.


Tillandsija je tropska biljka pa ne voli jarko sunce ni osunčani položaj. Na takvom položaju može eventualno izdržati po sat-dva dnevno. Ona je slična orhideji, adaptirana na sjenu i polusjenu te visoku vlažnost – idealno za kupaonicu ili kuhinju. Podnosi i umjetno svjetlo, ali samo ako izvoru takvog svjetla nije bliže od jednog metra.


Što se temperature tiče, tillandsija nije pretjerana ljubiteljica vrućine. Idealna temperatura za nju je oko 10-15 stupnjeva.
Gnojiva topiva u vodi možete koristiti ako ih razrijedite četiri puta više no što je navedeno na etiketi. Dovoljno ih je pognojiti jednom mjesečno. Najbolje gnojivo za zračne biljke je ono koje se koristi i za bromelije.


Kako je riječ o biljkama koje ostaju malene i rafinirane, najbolje mjesto za njih je prazan mali prostor u koji ne stanu veće biljke. One su zapravo ekološki dekor koji će vam omogućiti da stvorite profinjeni dizajn u vašem domu.


Biljka ne treba posudu sa zemljom kako bi rasla jer je riječ o epifitu, a lako ju je učvrstiti na postolje koje može biti od drveta, kamena, keramike, kristala ili drugog materijala. Treba samo kapnuti malo ljepila na podlogu i posaditi biljku na pravo mjesto, držeći je tako da se ljepilo zalijepi. Zračne biljke mogu se postavljati u ukrasne tanjure, prozirne posude, šalice ili postaviti izravno na namještaj. Tillandsia može rasti bilo gdje – čak i na kakvoj stijeni, školjci, pričvršćena na drvo ili konopac.


Njeno korijenje joj koristi samo kako bi se pričvrstila za podlogu. Ako je postavite među veće biljke, također će izgledati lijepo, a najljepše djeluju u društvu s orhidejama, kaktusima i bromelijama.


Foto: iStock


Ima mnogo vrsta zračnih biljaka. One sitnog, paperjastog lišće bijele i srebrnaste boje, koje izgleda kao da je na njemu prašina, ukazuje da biljka potječe iz suhih predjela s rijetkim padalinama. Prilagodila se tako da može zadržati u sebi dovoljno vlage do sljedeće kiše, a može izdržati i dosta sunčeva svjetla.


Druge zračne biljke imaju glatke i sjajne listove jer su rasle u sjeni kišnih šuma. One ne podnose sušu i jaku sunčevu svjetlost te traže više zalijevanja. Od toga kakva je vaša zračna biljka, ovisit će i koliko često će je trebati zalijevati. Uranjanje u vodu sobne temperature je također moguće, pogotovu kod biljaka jako kovrčavih listova koje je teško temeljito oprskati. Nakon toga dobro otresite višak vode i pustite da se biljka osuši prije no što je vratite na mjesto.