PRANJE NOVCA

Objavljeni rezultati čišćenja tajnih računa Credit Suissea: Obavještajci, mafijaši, Vatikan…

Hina

Foto: iStock

Foto: iStock

Neki računi otvoreni su još 40-ih godina prošlog stoljeća, ali više od dvije trećine otvoreno je nakon 2000. i mnogi od njih bili su otvoreni i u prošlom desetljeću, a dio njih aktivan je i danas.



ZURICH –  Detalji računa tisuća klijenata iz cijelog svijeta otkrivaju da švicarska banka Credit Suisse nije ispunila obećanje i ugasila račune s novcem stečenim ilegalnim aktivnostima poput mučenja, trgovanja drogom, pranja novca i korupcije, pokazalo je istraživanje.


Objavljeni su podaci 30.000 klijenata s gotovo 100 milijardi švicarskih franaka imovine, koje je zviždač dostavio njemačkom Sueddeutsche Zeitungu.


“Smatram da su švicarski zakoni o bankovnoj tajni nemoralni”, napisao je zviždač u priopćenju. “Zaštita financijske privatnosti koristi se samo kao smokvin list za prikrivanje sramotne uloge švicarskih banaka koje s klijentima surađuju na izbjegavanju poreza.”




SZ je podatke podijelio s Projektom prijavljivanja organiziranog kriminala i korupcije (OCCRP) i još 46 novinskih organizacija, uključujući New York Times, britanski Guardian i francuski Le Monde.


Otkriveni detalji računa pokazuju da Credit Suisse, unatoč obećanju da će tijekom desetljeća ukloniti sumnjive klijente i nezakonita sredstva, to nije učinio, zaključuje OCCRP.


Potencijalno problematični računi, prema analizi novinara, čuvaju više od osam milijardi dolara.


Klijenti Credit Suissea uključuju obitelj šefa egipatske obavještajne službe koji je za CIA-u nadzirao mučenje osumnjičenih za terorizam i Talijana optuženog za pranje novca za ‘Ndranghetu.


Na popisu je i njemački direktor koji je podmićivao nigerijske dužnosnike kako bi osigurao telekomunikacijske ugovore i jordanski kralj Abdulah II, na čijem je računu bilo pohranjeno 230 milijuna švicarskih franaka kada je njegova zemlja prikupljala pomoć.


Uz njih našla se i venezuelanska elita optužene za pljačku državne naftne kompanije koja je ubrzala ekonomski kolaps zemlje i potaknula šest milijuna ljudi da potraže bolji život s druge strane granice dok su drugi bili prisiljeni gladovati.


Račun u vlasništvu Vatikana s 350 milijuna eura korišten je za potrošnju navodno problematičnih ulaganja u nekretninu u Londonu koja je u središtu kaznenog postupka s nekoliko optuženika, uključujući jednog kardinala.


Neki računi otvoreni su još 40-ih godina prošlog stoljeća, ali više od dvije trećine otvoreno je nakon 2000. i mnogi od njih bili su otvoreni i u prošlom desetljeću, a dio njih aktivan je i danas.


Iz Credit Suissea priopćili su da zbog strogih švicarskih zakona o bankovnoj tajni ne komentiraju zahtjeve koji se odnose na pojedine klijente.


Naglašavaju da su spomenuti klijenti “uglavnom povijesni” i da se informacije o njima temelje na „djelomičnim, netočnim ili selektivnim informacijama izvučenim iz konteksta”.


“Credit Suisse snažno odbacuje optužbe i insinuacije o svojim navodnim poslovnim praksama”, priopćila je banka u nedjelju.


Dodali su i da su u posljednja tri tjedna primili “brojne upite” OCCRP-.a i pregledala mnoge račune spomenute u istraživanju.


“Otprilike 90 posto pregledanih računa danas je zatvoreno ili su bili u procesu zatvaranja prije zaprimanja upita novinara, od kojih je više od 60 posto zatvoreno prije 2015.”, navodi se.


“Što se tiče preostalih aktivnih računa, možemo reći da smo poduzeli odgovarajuće korake, reviziju i druge poteze povezane s kontrolom u skladu s našim trenutnim okvirom. Nastavit ćemo analizirati problem i poduzeti dodatne korake ako bude potrebno”, stoji u priopćenju.


Švicarski financijski regulator priopćio je danas da je u kontaktu s Credit Suisseom.


„Svjesni smo članka. Poštivanje propisa o pranju novca već je godinama u fokusu naših nadzornih aktivnosti”, rekao je glasnogovornik švicarskog regulatora financijskog tržišta (FINMA).