Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
Tomislav Kličko se u sudskom registru povezuje s osamnaest tvrtki u kojima jest ili je bio direktor, osnivač, član društva, predsjednik uprave, prokurist ili član nadzornog odbora.
povezane vijesti
ZAGREB – Trgovački sud u Zagrebu pozvao je vjerovnike Dodo nekretnine, d.o.o tvrtke vlasnika Laube i poznatog kolekcionara hrvatske suvremene umjetnosti Tomislava Klička, da u roku od 45 dana predlože otvaranje stečaja te tvrtke s nešto više od 6000 kuna utvrđenog duga.
Sudskim oglasom pozvan je i osnivač i direktor Dodo nekretnina Tomislav Kličko da u roku od petnaest dana sudu preda popis imovina i obaveza svoje tvrtke, a ne odazovu li se Kličko i njegovi vjerovnici u zakonski predviđenim rokovima, smatrat će se da je ta tvrtka nesposobna za plaćanje.
U tom slučaju sud će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka, navodi se u oglasu.
Dodo nekretnine d.o.o osnovane su 2006. s 20.000 temeljnog kapitala da bi Kličko krajem 2010. “unosom stvari bez revizije ulaganja”, kako se navodi u sudskom registru, povećao temeljni kapital na 1,46 milijuna kuna. Kao predmet poslovanja navedena je kupnja i prodaja robe, posredovanje na tržištu, zastupanje stranih tvrtki, poslovanje nekretninama i savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem.
Sjedište tvrtke je zagrebačkom Prilazu baruna Filipovića 23a gdje je i poznata Kličkova Lauba – galerija moderne hrvatske umjetnosti s promjenjivim postavom, kafićem i prostorom za događanja.
No, Tomislav Kličko se u sudskom registru povezuje s osamnaest tvrtki u kojima jest ili je bio direktor, osnivač, član društva, predsjednik uprave, prokurist ili član nadzornog odbora.
Iz sudskog registra, a nakon stečaja, lani je u svibnju izbrisana Kličkova tvrtka Filip trade zbog koje je, kako se u medijima isticalo, u listopadu 2019. bila održana najveća “stečajna” dražba suvremene umjetnosti u samostalnoj Hrvatskoj iz zbirke Tomislava Klička.
Na dražbi se nudilo više od 280 umjetnina, a prestižna djela prodavana su i po četiri do pet puta višoj cijeni od početne. Bila su ponuđena djela 71 umjetnika, među njima i Picelja, Richtera, Knifera, Hermana, Petlevskog, Bakića, Kožula, Fijolića, Vekića i drugih, koja su u znatnoj mjeri obilježila hrvatsku umjetnost 20 stoljeća.
Aukcija je bila prozvana i stečajnom, jer ju je Kličko morao organizirati s obzirom da se njegova tvrtka Filip Trade koju je osnovao još 1991., a koja je uvozila i distribuirala od zubne paste do pelena, našla u stečaju, prenijeli su mediji.
“Stečajni upravitelj u prvom je koraku prodavao umjetnine po procijenjenim vrijednostima i to tako da ih je nudio putem javnih oglasa. To i nije baš uobičajena praksa, odnosno nije uobičajeno da se stečajni postupak vodi u ovakvom obliku javne aukcije, ali to je zapravo i poželjan oblik jer tako stečajni upravitelj dobije realan uvid u interes na tržištu, a i za pojedine radove dobio je iznose koji su bili znatno viši od procijenjenih”, kazao je direktor Aukcijske kuće Kontura Zdravko Mihočinec za Večernji list.
Zaključno, prema medijskim napisima, tada je najskuplja prodana umjetnina bila “Suveniri” Marka Tadića s postignutom cijenom od 68.250 kuna, a procijenjene vrijednosti od 15.000 kuna . Ukupna vrijednost prodanih umjetnina, njih 34, iznosila je oko 290.000 kuna.