FOTO/Unsplash
Uzrokuje ga nedostatak laktaze u tijelu, enzima koji proizvodi tanko crijevo i koji je potreban za probavu laktoze
povezane vijesti
Intolerancija na laktozu je nemogućnost probave laktoze, šećera koji se prvenstveno nalazi u mlijeku i mliječnim proizvodima. Uzrokuje ga nedostatak laktaze u tijelu, enzima koji proizvodi tanko crijevo i koji je potreban za probavu laktoze. Iako intolerancija na laktozu nije opasna, njezini simptomi mogu biti uznemirujući.
Kako možemo znati sadrži li prerađena hrana laktozu?
Kada kupujete hranu, pažljivo pročitajte sastojke na deklaraciji. Sastojci dobiveni iz mlijeka koji sadrže laktozu uključuju:
- Sirutku
- Sir
- Nusproizvode od mlijeka
- Suhe krutine mlijeka
- Maslac
- Skutu.
- Nemasno suho mlijeko
- Suho mlijeko u prahu
Također izbjegavajte stavke koje na etiketi hrane navode “može sadržavati mlijeko”. Ovisno o težini vaših simptoma, možda ćete morati izbjegavati ili ograničiti hranu koja sadrži te sastojke.
Sljedeći sastojci potječu iz mlijeka i ne sadrže laktozu:
- kazein
- laktalbumin
- laktat
- mliječna kiselina
Laktoza je također prisutna u oko 20 % lijekova na recept, kao što su kontracepcijske pilule (oralni kontraceptivi) i oko 6 % lijekova koji se mogu kupiti bez recepta, kao što su neke tablete za želučanu kiselinu i plinove.
Ovi lijekovi obično utječu samo na osobe s teškom netolerancijom na laktozu. Pitajte svog liječnika koji lijekovi sadrže laktozu i pročitajte naljepnice na lijekovima bez recepta kako biste provjerili njihov sadržaj laktoze, piše Cleveland Clinic.
Namirnice koje sadrže laktozu u malim količinama uključuju:
- Kruh i peciva
- Mliječna čokolada
- Preljevi za salatu i umaci
- Žitarice za doručak i žitne pločice
- Instant krumpir, juhe, mješavine riže i rezanaca
- Krekeri s okusom sira i druge grickalice
- Mješavine za palačinke i kekse
- Margarin i maslac
- Šećerna repa, grašak, lima grah
- Određene kreme za kavu
Što uzrokuje netoleranciju na laktozu?
Intolerancija na laktozu uzrokovana je malom količinom laktaze u tijelu, enzima koji proizvodi tanko crijevo i koji je potreban za probavu laktoze. Određene bolesti probavnog sustava (kao što su Crohnova bolest, ulcerozni kolitis i celijakija), želučane ili crijevne infekcije i ozljede tankog crijeva (kao što su operacije, traume, kemoterapija ili terapija zračenjem) mogu smanjiti količinu laktaze dostupne za obradu laktozu ispravno. Ako je tanko crijevo ozlijeđeno, intolerancija na laktozu može biti privremena, a simptomi se poboljšavaju nakon što crijevo zacijeli.
Koji su simptomi netolerancije na laktozu?
Simptomi netolerancije na laktozu uključuju mučninu, grčeve, plinove, nadutost ili proljev unutar 30 minuta do 2 sata nakon konzumiranja mlijeka ili mliječnih proizvoda.
Simptomi se javljaju jer tijelo ne proizvodi dovoljno laktaze za probavu konzumirane laktoze. Ozbiljnost simptoma varira, ovisno o količini laktoze koju pojedina osoba može podnijeti. Neki ljudi mogu biti osjetljivi na iznimno male količine hrane koja sadrži laktozu, dok drugi mogu jesti veće količine prije nego što primijete simptome.
Kako se dijagnosticira intolerancija na laktozu?
Najčešći test za dijagnozu nedostatka laktaze je test za dah na vodik. Ovaj test se radi u liječničkoj ordinaciji. U praksi će mnogi liječnici zamoliti pacijente koji sumnjaju da imaju intoleranciju na laktozu da izbjegavaju mlijeko i mliječne proizvode 1 ili 2 tjedna kako bi vidjeli hoće li se simptomi povući, a zatim će dijagnozu potvrditi testom daha na vodik. Test daha na vodik mjeri količinu vodika u dahu nakon ispijanja napitka bogatog laktozom.
Kako se liječi intolerancija na laktozu?
Intolerancija na laktozu se lako liječi. Cilj liječenja je kontrolirati simptome kroz promjene u prehrani.
Osobe s intolerancijom na laktozu obično mogu pronaći količinu hrane koja sadrži laktozu koja neće izazvati simptome. Možete naučiti kroz pokušaje i pogreške koju količinu i vrstu proizvoda koji sadrže laktozu možete tolerirati ili možete privremeno eliminirati svu hranu koja sadrži laktozu iz svoje uobičajene prehrane koristeći dijetu bez laktoze, a zatim ih postupno dodavati natrag kako biste pronašli svoju razinu tolerancije i udobnosti.
Za pokušaje i pogreške, pokušajte jesti manje porcije svoje uobičajene mliječne hrane, zamijenite ih mliječnim proizvodima bez laktoze ili konzumirajte mlijeko i mliječne proizvode uz obroke jer se laktoza može bolje podnositi kada se jede s drugom hranom. Nadalje, možda ćete primijetiti bolju podnošljivost određenih mliječnih namirnica koje sadrže manje količine laktoze, kao što su jogurt i svježi sir.