UZGOJ ZDRAVE HRANE

Znate li što je biodinamička poljoprivreda? Vrhunac ekološke proizvodnje nada je za cijelo čovječanstvo

Jelena Sedlak

Svi se biodinamički pripravci ulažu u komposnu hrpu koja se sprema sloj po sloj. Oni su upisani u svjetski registar lijekova. Koriste se za homeopatsko tretiranje komposta, tla i bilja. Taj se proces naziva dinamizacija.



Biodinamička poljoprivreda zasniva se na usklađenoj razmjeni energija, a pokret je nastao prije sto godina, kada je Rudolf Steiner, poznati antropozof i naše gore list, pokrenuo povratak tradicionalnom načinu uzgoja hrane. U to vrijeme se, naime, već počela širiti uporaba kemijskih sredstava među uzgajivačima, pa je Steiner upozorio da biljke uzgojene na taj način neće imati prehrambenu vrijednost i životnu energiju kao one koje se uzgajaju po principima usklađenosti sa svemirom.


Postavio je osnovne principe biodinamičke poljoprivrede, a to su: biljna raznolikost, plodored, briga o životinjskom svijetu, kompostiranje, zatravnjivanje i zelena gnojiva, kompatibilnost biljaka, integriranje usjeva i stoke, oranje i kultiviranje zemlje, homeopatska rješenja i životne sile. Također uključuje specijalne kompostne pripravke, posebne folijarne sprejeve, sadnju po kalendaru, zaštitu od nametnika i radioniku. Bio je to jedinstven pristup agrikulturi koji povezuje ekologiju poljoprivrednih organizama s čitavim svemirom.


Plodni humus


U biodinamičkom vrtlarenju kvaliteta zemlje je najvažnija, jer posljednjih sto godina ne samo da se smanjuje količina plodnog humusa i dolazi do erozije tla, nego tlo akumulira sve više kemikalija, naročito teških metala, što ima čitav niz ekološki štetnih pojava, od kojih je zagađeanje izvora pitke vode među većima. Velika polja s monokulturama i držanje velikog broja životinja u zatvorenim prostorima čini ih podložnima bolestima. Tu se onda pojavljuju pesticidi i antibiotici, koji su još veći ekološki zagađivač. Poseban je problem neprirodna hrana kojom se hrani stoka. Primjena takvih palijativnih rješenja uzrokuje posljedice po zdravlje biljaka, stoke i ljudi, a što se onda pokušava riješiti GMO tehnologijom čije su posljedice još uvijek nepoznate.





Zemlju je Steiner smatrao živim organizmom na koji djeluju snage i ritmovi iz svemira, pa se prema njoj tako treba i odositi. Svako poljoprivredno imanje bi po njemu moralo biti zaokružen i sam sebi dostatan organizam, a tako je i bilo prije sto godina, kada su salaši i obiteljska imanja bili samodostatni. Na njima je bio uravnotežen odnos između broja životinja na imanju i poljoprivrednih površina, potrebe za organskim gnojivima i zahtjevima pojedinih kultura. Uzgajalo se sve i svašta što je trebalo za domaćinstvo, a ne samo monokulture, i to prema strogo kontroliranom plodoredu. Štetočine, ako ih je bilo, nisu uklanjane kemijskim sredstvima, a stoka je boravila najviše na otvorenom. Steiner je smatrao da tako treba i ostati i da je prelazak na kemikalijama tretiranu poljoprivredu veliki problem, jer hrana gubi svoju životnu silu.


U skladu s mjesecom


Biodinamičko vrtlarenje isključuje kemiju i oslanja se na kvalitetan kompost i homeopatske pripravke, te na mjesečev sjetveni kalendar. Poznavanje planetarnih ritmova na razvoj biljaka i životinja obavezan je segment biodinamičkog vrtlarenja koje otkriva i djelovanje 12 zviježđa zodijaka, koji utječu na opskrbu biljaka toplinom, svjetlom, vodom i zemljom. Vrijeme sjetve je tom utjecaju najpodložnije, a zatim vrijeme presađivanja, te ostalih radova oko biljaka. Postoji prirodna podjela bilja prema elementima: biljke korijena – element zemlja, biljke lista – element voda, biljke ploda – element toplina i biljke cvijeta – element svjetlo. Mjesečevi i astrološki ciklusi utječu na obavljanje svih poljoprivrednih radova počevši od sjetve do berbe i prerade plodova, te pripreme biodinamičkih preparata. Primjerice, krumpir se ne sadi kada je mlad mjesec, jer bi se sav pretvorio u nadzemno lišće, već kada je posljednja četvrt, da bi tjerao u zemlju. Kupus se stoga sadi obrnuto, kada je mlad mjesec.


Biodinamički pripravci pomažu biljkama u razvoju, nekima se tretira tlo, a neki sudjeluju u stvaranju komposta. Način i vrijeme pripreme od velike su važnosti. Osnovni je biodinamički pripravak takozvani gnoj iz roga. On se koristi za prskanje po zemlji, nakon što je u njoj odležao od jeseni do proljeća, te nakon toga promiješan u vodi. Rog se koristi da se povežu sile Zemlje i sile svemira. U rogu ima nešto što je zahvaljujući svojoj osobitoj prirodi i biti pogodno da vraća životna i astralna zračenja u unutarnji život.


Lijepo oblikovani i neoštećeni kravlji rogovi pune se gnojem krave, te se ukapaju na dubini od 30-50 cm. Rogovi ostaju u zemlji preko zime, do Uskrsa, kada se gnoj iz njih može koristiti kao preparat. U tom gnoju konzervirane su sve životne snage, te se u sadržaju kravljeg roga nalazi izuzetno koncentrirana, oživljujuća gnojidbena snaga. Uz gnoj iz roga obavezno se upotrebljava i mljeveni kvarc, silicijev dioksid, gorski kristal koji provodi kozmičku energiju i energiju svjetlosti.


Kompostni pripravci


Kompostni pripravci također su prožeti energijama pojedinih planeta kako bi ih posredovali biljkama kroz kompost. Pet je kompostnih pripravaka:
– Pripravak od stolisnika, ubranog u fazi cvjetanja, koji je predstavnik Venere te potiče reprodukciju.


Ovom ljekovitom biljkom napuni se mjehur jelena ili može se jednostavno staviti u kompost ili se od osušene biljke spravlja čaj, kojim se onda prskaju biljke.
– Pripravak od kamilice koja je predstavnik Merkura i isto tako zadužena za reprodukciju. Osušene cvjetove kamilice treba čuvati do početka jeseni, kada se od manje količine skuha blagi čaj, kojim se nakvase preostali cvjetovi. Čajem treba pokvasiti i unaprijed pripremljena i očišćena goveđa crijeva. U njih se zatim naguraju nakvašeni cvjetovi, pa se sve dobro uveže. Crijevo je poslije toga potrebno zatrpati u zemlju i ostaviti ga da prezimi. Gotov preparat se vadi početkom proljeća. I on se primjenjuje u malim količinama, za kompost.



– Pripravak od koprive koji uspostavlja ravnotežu između svih pet kompostnih pripravaka, a predstavnik je Sunca. Beru se ili kose mlade biljke, ne više od dvadesetak centimetara i koje još nisu započele s cvjetanjem. Nakon što malo uvenu, treba ih cijele staviti u 40 cm duboke kanale, prekriti tresetom i zemljom, gdje ostaju godinu dana. Tada su spremne za uporabu, a na njihovo mjesto se stavlja nova mlada kopriva za sljedeću sezonu.


– Pripravak od hrastove kore koja je predstavnik Marsa, a daje energiju vitalnosti. Njome se napuni lubanja krave.


– Pripravak od maslačka koji koristi energiju Jupitera i također kompostu daje energiju vitalnosti.Peritoneum životinje napunjen cvijetovima maslačka, također odleži u zemlji prije nego što se koristi kao dodatak kompostu.


Svi se ovi pripravci zajedno s još jednim tekućim pripravkom sa snagom Saturna ulažu u kompostnu hrpu, koja se vrlo pažljivo sprema, sloj po sloj. Ovi homeopatski pripravci upisani su u svjetski registar lijekova. Koriste se za homeopatsko tretiranje komposta, tla i bilja. Taj se proces naziva dinamizacija. Istraživanje sa Sveučilišta Washington State utvrdilo je da biodinamički preparati doista djeluju u homeopatskim količinama, koje se kreću od otprilike dva mililitra na sedam do deset tona komposta.
Biljna raznolikost je u biodinamičkoj poljoprivredi također važna, jer potiče međusobno podupiranje biljaka. Naprimjer, ako jednoj biljci nedostaje određenog nutrijenta u tlu, kompatibilna biljka joj ga nadoknađuje. Biodinamičko gospodarstvo općenito je otpornije na vremenske nepogode i energetski je učinkovitije, a sve više dobiva na važnosti zbog klimatskih promjena, energetskih nestašica i rasta populacije.