Američki uspjeh

U “Mihaljeviću” su nam potvrdili: Revolucionarna metoda liječenja HIV-a matičnim stanicama moguća je i u Hrvatskoj!

Ljerka Bratonja Martinović

Prilikom transplantacije primijenjene su stanice koje imaju izmijenjen receptor nužan virusu / ARHIVA NL

Prilikom transplantacije primijenjene su stanice koje imaju izmijenjen receptor nužan virusu / ARHIVA NL

Ovakav način liječenja, unatoč sjajnom rezultatu, bit će moguć samo za uski krug pacijenata koji boluju od druge teške bolesti i trebaju transplantaciju, kaže prof. dr. Josip Begovac iz Klinike za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević«



ZAGREB – Novom metodom, koja uključuje presađivanje matičnih stanica iz krvi pupkovine, u SAD-u je pacijentica uspješno izliječena od AIDS-a. Riječ je o prvoj ženi koja je izliječena, nakon što su dosad zabilježena ukupno dva slučaja izlječenja presađivanjem koštane srži donora koji je imao prirodni imunitet na virus HIV-a. Kako su objavili američki znanstvenici, riječ je o ženi u srednjim godinama, koja se liječila od akutne mijeloične leukemije. U okviru terapije primila je matične stanice pupčane vrpce, a danas se nalazi u remisiji od leukemije, te se 14 mjeseci nakon prekida liječenja HIV-infekcije virus nije mogao dokazati u tijelu. Dosadašnja dva slučaja izlječenja zaraze HIV-om odnosila su se na muškarce, a oni su izliječeni pomoću matičnih stanica odrasle osobe, koje se uobičajeno koriste prilikom transplantacije krvotvornih stanica.


Sve manje zaraženih HIV-om u Hrvatskoj


U posljednjih pet godina broj novozaraženih HIV-om se smanjuje, pa ih je tako lani bilo 60-ak, a umrlo je 12 osoba. Oboljeli u Hrvatskoj počinju se liječiti čim se otkrije zaraza, a postoji i predeskpozicijska profilaksa, što je važno za smanjivanje broja novih infekcija, ističe prof. dr. Josip Begovac, voditelj Referentnog centra za dijagnostiku i liječenje zaraze HIV-om pri Klinici za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević«.

 


Genska mutacija




Ovaj slučaj dio je studije koja se bavi liječenjem 25 osoba zaraženih virusom HIV-a, koje će se podvrgnuti transplantaciji krvotvornih stanica. Kako je riječ o onkološkim bolesnicima, prethodno će proći kemoterapiju, a tada i transplantaciju krvotvornih stanica osoba sa specifičnom genskom mutacijom, koje nemaju receptore koje virus koristi kako bi inficirao stanice. Znanstvenici vjeruju kako će te osobe zatim razviti imunosni sustav otporan na HIV.
Ovakav način liječenja, unatoč sjajnom rezultatu, bit će moguć samo za uski krug pacijenata koji boluju od druge teške bolesti i trebaju transplantaciju, upozorava prof. dr. Josip Begovac, voditelj Referentnog centra za dijagnostiku i liječenje zaraze HIV-om pri Klinici za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević«.
– Teško je reći kakva će biti sudbina ove metode. Zasad možemo utvrditi da je na taj način moguće izlječenje, no za to je potrebna transplantacija, jer radi se o osobama koje imaju tešku hematološku bolest. I dva prethodna pacijenta, jedan iz Berlina i jedan iz Londona, isto su imali teške hematološke bolesti, pa su u postupku transplantacije primijenjene stanice koje imaju promijenjeni receptor, neophodan virusu da bi ušao u stanicu, objašnjava Begovac.


Banka pupkovine


Bilo je, dodaje, različitih pokušaja liječenja na temelju te spoznaje o nefunkcionalnom receptoru, pa se pokušalo mijenjati ga kod zaraženih osoba. Uzimala se krv osoba koje su zaražene HIV-om, u određenim postupcima se taj receptor išao promijeniti, stanice su vraćane osobama zaraženima HIV-om, međutim, dosad objavljena istraživanja su pokazala da je ova metoda sigurna, ali ne znamo je li i uspješna. »Dakle, šira primjena zasad nije moguća, a hoće li biti, pokazat će istraživanja koja su u tijeku. Očito rješenje neće biti jednostavno, jer nije tako lako zamijeniti sve stanice čovjeka u organizmu, a da pritom ne dovedete u opasnost samu osobu«, dodaje.


Ovakva bi se metoda liječenja zaraze HIV-om, kaže, mogla provesti i u Hrvatskoj, ali za nju, što je dobra okolnost, nemamo kandidate. Kod nas je, naime, HIV-infekcija rijetka, a broj novodijagnosticiranih iz godine u godinu se smanjuje. Uz to, moralo bi se poklopiti da osoba zaražena HIV-om ima i malignu bolest i da joj treba transplantacija krvotvornih stanica.


– Ali ono u čemu ovaj slučaj obećava jest da davatelji postaju dostupniji. Jer ako imate dobru banku krvi pupkovine, ako je analizirate na manjkavost navedenog receptora koji se zove CCR5, otvara se mogućnost šire primjene jer će davatelji tih stanica biti dostupniji, ističe prof. Begovac. Mi takvu banku imamo, preostaje analizirati uzorke na spomenuti receptor.