Manifestacija

U Kašetici održan Medni poljubac, predstavljeni najbolji medovi

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Ukupna pobjednica Zlatnog ulišta 2021. je Fanika Mlakar iz Prezida, s medunom



Na Dan sv. Valentina – Valentinovo, u Kašetici primorsko-goranskoj u Rijeci održana je manifestacija Medni poljubac.


U sklopu manifestacije, kojom se obilježava i četvrta godišnjica rada Kašetice, predstavljeni su najbolji medovi 15. Zlatnog ulišta 2021., natjecanja pčelara u ocjenjivanju kvalitete meda, kao i Salvia Aurea 2021., natjecanja u ocjenjivanju kvalitete meda od kadulje.


Foto galerija: Manifestacija Medni poljubac Foto: Vedran Karuza


Ukupna pobjednica Zlatnog ulišta 2021. je Fanika Mlakar iz Prezida, s medunom, a ostali pobjednici po kategorijama su Ivan Matijević sa Škrljeva s medom od kadulje, Zlatko Antić s Krasice s lipom i Mladen Šoštarić iz Plešćca (multiflorni).




Prvo mjesto u Salvia Aurea 2021. sa svojim medom od kadulje osvojila je Natalija Branović iz Novalje.


Medni poljubac se održava u organizaciji Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike Biopčela i Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije.



– Medni poljubac zamišljen je kao edukativna akcija namijenjena potrošačima meda kojom se oni mogu educirati o kvalitet meda. Naime, uz vino i maslinovo ulje upravo se med najviše patvori, pa tako kroz ovu akciju zainteresirani mogu degustirati pravi kvalitetni med.


Na prošlogodišnjem Zlatnom ulištu imali smo čak 75 uzoraka meda, što predstavlja i svojevrsnu pisanu poruku o tome kakva je bila prethodna pčelarska godina, a prema viđenom bilo je malo medao od bagrema, jer je bagrem smrznuo, pa je izostala bagremova paša, ali su zato prevladavali meduni, s učešćem većim od pedeset posto od svih uzoraka.


Carstvo meduna je Gorski kotar s kojega dolazi i najveći broj uzoraka. Raritet Zlatnog ulišta 2021. je med od maline, koji je predstavljen prvi puta, kazao je predsjednik Organizacijskog odbora Zlatnog UlištaUdruge Biopčela Rijeka.



Voditelj panela senzorskih analitičara dr. Dražen Lušić s Katedre zdravstvene ekologije Medicinskog fakulteta Rijeka predstavio je metodu senzorskog ocjenjivanja kao jednog od aduta u procjeni kvalitete meda.


– Senzorska analiza, inače provedena u Kašetiti primorsko-goranskoj, alat je u procjeni kakvoće i izvrsnosti meda, a primjenjuje se i za osobne potrebe.


Senzorski standard ove godine pokazuje veliki broj meduna, posebno kestena i lipe, kako u Gorskom kotaru, tako i u Primorju, a paša kadulje je na pojedinim lokalitetima ipak pokazala određeni potencijal, što je sve odraz aktualnih klimatskih promjena, rekao je Lušić.



Predsjednik Udruge proizvođača meda od kadulje Mirko Almaši kazao je kako je Udruge prvu godinu sudionik Mednog poljupca, ali već šestu godinu sudjeluje u ocjeni kvalitete meda od kadulje.


– Ove godine na ocjenjivačku izložbu prijavila su se 23 pčelara s 24 uzorka meda, a najbolje rezultate postigli su uzorci meda kadulje s otoka Paga. Inače je med od kadulje jedan od najcjenjenijih i najskupljih i daje prepoznatljivost ovog kraja.


Dobar je za dišne puteve, ali rekao bih kako nema lošeg meda, sve što pčela napravi je dobro, jedino pčelar može biti loš ako to ne iskoristi, kazao je Almaši.